• Посилання скопійовано

Комісіонер як посередник між резидентом та нерезидентом

Підприємство-комісіонер отримує від комітента гривні для придбання у нерезидента партії товару. Як відобразити таку посередницьку операцію у податковому обліку?

При отриманні комісіонером коштів у гривнях для придбання у нерезидента товару за валютні кошти слід враховувати, що не всі операції при виконанні такого посередницького договору будуть відображатися у його податковому обліку.

Підпунктом 153.1.4 статті 153 ПКУ передбачено, що у разі придбання іноземної валюти до складу відповідно витрат або доходів звітного періоду включається додатна або від'ємна різниця між курсом іноземної валюти до гривні, за яким придбавається іноземна валюта, та курсом, за яким визначається балансова вартість такої валюти.

Як визначено пунктом 14.1.202 статті 14 ПКУ, не вважаються продажем товарів операції з надання товарів у межах договорів комісії (консигнації), поруки, схову (відповідального зберігання), доручення, довірчого управління, оперативного лізингу (оренди), інших цивільно-правових договорів, які не передбачають передачі прав власності на такі товари.

Кошти або вартість майна, що надходять комісіонеру (повіреному, агенту тощо) у межах договорів комісії, доручення, консигнації та інших аналогічних цивільно-правових договорів, не враховуються у складі доходу для визначення об'єкта оподаткування на підставі підпункту 136.1.19 статті 136 ПКУ.

Платежі платника податку в сумі вартості товару на користь комітента, принципала тощо за договорами комісії, агентськими договорами та іншими аналогічними договорами, перераховані платником на виконання цих договорів, не враховуються у складі витрат при визначенні оподатковуваного прибутку відповідно до пп. 139.1.2 статті 139 ПКУ.

Крім того, підпунктами 153.4.1 та 153.4.2 статті 153 ПКУ визначено, що з урахуванням особливостей, установлених цим розділом, не включаються відповідно до доходу/витрат і не підлягають оподаткуванню кошти або майно, залучені/надані на підставі договору концесії, комісії, консигнації, довірчого управління, схову (відповідального зберігання), а також згідно з іншими цивільно-правовими договорами, що не передбачають передачу права власності на таке майно.

Таким чином, оскільки іноземна валюта, придбана комісіонером для виконання договору комісії, не враховується для визначення об'єкта оподаткування, то курсові різниці від перерахунку операцій, виражених в іноземній валюті, заборгованість за іноземною валютою, а також операцій із придбання/продажу такої валюти не відображають у податковому обліку такого комісіонера. Такі операції відображають у податковому обліку комітента.

У комісіонера в податковому обліку відображається лише винагорода, яка відповідно до п. 135.4 статті 135 ПКУ включається до складу доходу від операційної діяльності і визнається у розмірі договірної (контрактної) вартості, але не менш ніж сума компенсації, отримана у будь-якій формі.

Дохід від надання посередницьких послуг визнається на дату складання акта або іншого документа, оформленого відповідно до вимог чинного документа, який підтверджує надання таких послуг (п. 137.1 статті 137 ПКУ).

При цьому витрати, що включаються до собівартості наданих посередницьких послуг, визнаються витратами того звітного періоду, в якому визнається дохід від реалізації таких послуг (п. 138.4 статті 138 ПКУ).

Інші витрати, пов'язані з наданням посередницьких послуг, що не включаються до їхньої собівартості, визнаються витратами того звітного періоду, в якому вони були здійснені (п. 138.5 статті 138 ПКУ).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Джерело: ДФС у Запорізькій області

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144