• Посилання скопійовано

Комісіонер як посередник між резидентом та нерезидентом

Підприємство-комісіонер отримує від комітента гривні для придбання у нерезидента партії товару. Як відобразити таку посередницьку операцію у податковому обліку?

При отриманні комісіонером коштів у гривнях для придбання у нерезидента товару за валютні кошти слід враховувати, що не всі операції при виконанні такого посередницького договору будуть відображатися у його податковому обліку.

Підпунктом 153.1.4 статті 153 ПКУ передбачено, що у разі придбання іноземної валюти до складу відповідно витрат або доходів звітного періоду включається додатна або від'ємна різниця між курсом іноземної валюти до гривні, за яким придбавається іноземна валюта, та курсом, за яким визначається балансова вартість такої валюти.

Як визначено пунктом 14.1.202 статті 14 ПКУ, не вважаються продажем товарів операції з надання товарів у межах договорів комісії (консигнації), поруки, схову (відповідального зберігання), доручення, довірчого управління, оперативного лізингу (оренди), інших цивільно-правових договорів, які не передбачають передачі прав власності на такі товари.

Кошти або вартість майна, що надходять комісіонеру (повіреному, агенту тощо) у межах договорів комісії, доручення, консигнації та інших аналогічних цивільно-правових договорів, не враховуються у складі доходу для визначення об'єкта оподаткування на підставі підпункту 136.1.19 статті 136 ПКУ.

Платежі платника податку в сумі вартості товару на користь комітента, принципала тощо за договорами комісії, агентськими договорами та іншими аналогічними договорами, перераховані платником на виконання цих договорів, не враховуються у складі витрат при визначенні оподатковуваного прибутку відповідно до пп. 139.1.2 статті 139 ПКУ.

Крім того, підпунктами 153.4.1 та 153.4.2 статті 153 ПКУ визначено, що з урахуванням особливостей, установлених цим розділом, не включаються відповідно до доходу/витрат і не підлягають оподаткуванню кошти або майно, залучені/надані на підставі договору концесії, комісії, консигнації, довірчого управління, схову (відповідального зберігання), а також згідно з іншими цивільно-правовими договорами, що не передбачають передачу права власності на таке майно.

Таким чином, оскільки іноземна валюта, придбана комісіонером для виконання договору комісії, не враховується для визначення об'єкта оподаткування, то курсові різниці від перерахунку операцій, виражених в іноземній валюті, заборгованість за іноземною валютою, а також операцій із придбання/продажу такої валюти не відображають у податковому обліку такого комісіонера. Такі операції відображають у податковому обліку комітента.

У комісіонера в податковому обліку відображається лише винагорода, яка відповідно до п. 135.4 статті 135 ПКУ включається до складу доходу від операційної діяльності і визнається у розмірі договірної (контрактної) вартості, але не менш ніж сума компенсації, отримана у будь-якій формі.

Дохід від надання посередницьких послуг визнається на дату складання акта або іншого документа, оформленого відповідно до вимог чинного документа, який підтверджує надання таких послуг (п. 137.1 статті 137 ПКУ).

При цьому витрати, що включаються до собівартості наданих посередницьких послуг, визнаються витратами того звітного періоду, в якому визнається дохід від реалізації таких послуг (п. 138.4 статті 138 ПКУ).

Інші витрати, пов'язані з наданням посередницьких послуг, що не включаються до їхньої собівартості, визнаються витратами того звітного періоду, в якому вони були здійснені (п. 138.5 статті 138 ПКУ).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Джерело: ДФС у Запорізькій області

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    Сьогодні 12:1812
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442