• Посилання скопійовано

Відшкодування збитків: відображення у бухобліку

Договором передбачена гарантія на виконані генпідрядником роботи та має місце випадок матеріальних збитків у замовника. Як правильно це оформити і відобразити в бухгалтерському та податковому обліку?

Запитання: Підприємство згідно договору генерального підряду виконувало будівельні роботи з реконструкції будівлі для бюджетної організації. Роботи виконані, об'єкт зданий в експлуатацію. Через аварію, яка сталася на цьому об'єкті через певний час, організація зазнала матеріальних збитків та вимагає їх відшкодування генпідрядником. Підприємство-генпідрядник частково вже закупило цінності для відшкодування та їх заміни. Як правильно це оформити і відобразити в бухгалтерському та податковому обліку нашого підприємства (генпідрядника). Договором передбачена гарантія на виконані роботи 10 років (термін ще не пройшов).

Відповідь: Відповідальність за договором підряду передбачена ЦКУ (ст. 858), ГКУ (ст. 322), а також вона може бути передбачена умовами договору підряду. Отже, якщо договором передбачена гарантія на виконані генпідрядником роботи та має місце випадок матеріальних збитків у замовника, підприємство-виконавець має за власний кошт їх компенсувати або ж провести ремонт, тощо. Слід зауважити, що перебіг позовної давності в цьому разі розраховується заново, тобто з моменту виявлення недоліків.


Щодо відображення в обліку генпідрядника сум на відшкодування.Якщо розглядати відшкодування збитків як виконання гарантійних зобов язань на виконані роботи за договором (як зазначено в запитанні), то згідно з п.19 П(С)БО 16 «Витрати» витрати на гарантійний ремонт і гарантійне обслуговування включаються до складу витрат на збут ( рах. 93), а, отже, вартість всіх товарно-матеріальних цінностей, виконаних додаткових робіт, тощо підприємство-  генпідрядник,на нашу думку, має врахувати як витрати, пов'язаних із збутом (реалізацією, продажем) продукції, товарів, робіт і послуг, списуючи за Дт рах.93

Оскільки  з 1 січня 2015 року, згідно з пп. 134.1.1 ПКУ, об'єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень розділу ІІІ ПКУ, то зазначені витрати на відшкодування мають відобразитися таким же чином і в податковому обліку (відповідно до норм П(С)БО 16).

 

 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Степанов Михаил

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    Сьогодні 11:1121
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    Сьогодні 09:04199
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    Сьогодні 08:0131
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202531
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528