Запитання: Підприємство згідно договору генерального підряду виконувало будівельні роботи з реконструкції будівлі для бюджетної організації. Роботи виконані, об'єкт зданий в експлуатацію. Через аварію, яка сталася на цьому об'єкті через певний час, організація зазнала матеріальних збитків та вимагає їх відшкодування генпідрядником. Підприємство-генпідрядник частково вже закупило цінності для відшкодування та їх заміни. Як правильно це оформити і відобразити в бухгалтерському та податковому обліку нашого підприємства (генпідрядника). Договором передбачена гарантія на виконані роботи 10 років (термін ще не пройшов).
Відповідь: Відповідальність за договором підряду передбачена ЦКУ (ст. 858), ГКУ (ст. 322), а також вона може бути передбачена умовами договору підряду. Отже, якщо договором передбачена гарантія на виконані генпідрядником роботи та має місце випадок матеріальних збитків у замовника, підприємство-виконавець має за власний кошт їх компенсувати або ж провести ремонт, тощо. Слід зауважити, що перебіг позовної давності в цьому разі розраховується заново, тобто з моменту виявлення недоліків.
Щодо відображення в обліку генпідрядника сум на відшкодування.Якщо розглядати відшкодування збитків як виконання гарантійних зобов язань на виконані роботи за договором (як зазначено в запитанні), то згідно з п.19 П(С)БО 16 «Витрати» витрати на гарантійний ремонт і гарантійне обслуговування включаються до складу витрат на збут ( рах. 93), а, отже, вартість всіх товарно-матеріальних цінностей, виконаних додаткових робіт, тощо підприємство- генпідрядник,на нашу думку, має врахувати як витрати, пов'язаних із збутом (реалізацією, продажем) продукції, товарів, робіт і послуг, списуючи за Дт рах.93
Оскільки з 1 січня 2015 року, згідно з пп. 134.1.1 ПКУ, об'єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень розділу ІІІ ПКУ, то зазначені витрати на відшкодування мають відобразитися таким же чином і в податковому обліку (відповідно до норм П(С)БО 16).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити