• Посилання скопійовано

Розрахунки, пов'язані з управлінням майном, здійснюються на окремому банківському рахунку

Фізособа передає в управління частку корпоративних прав госптовариства (без передачі прав власності) іншій юрособі. Управління буде оплачуватися фізособою щомісячними платежами. Як відобразити в бухгалтерському та податковому обліку дану передачу частки корпоративних прав. Чи потрібно обліковувати цю частку на окремому балансі? Чи потрібно здавати звіти і в які органи?

Відносини управління майном регулюються главою 70 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ). За договором управління майном одна сторона (установник управління) передає другій стороні (управителеві) на певний строк майно в управління, а друга сторона зобов'язується за плату здійснювати від свого імені управління цим майном в інтересах установника управління або вказаної ним особи (вигодонабувача). Але оскільки право власності за вашим договором до вас, як до управителя, не перейшло, то оприбутковувати на балансі зазначену частку корпоративних прав немає підстав.  Це зазначено, зокрема, і в ч. 3-4 ст. 1030 ЦКУ: 


 

„Майно, передане в управління, має бути відокремлене від іншого майна установника управління та від майна управителя.

Майно, передане в управління, має обліковуватися в управителя на окремому балансі, і щодо нього ведеться окремий облік.

Розрахунки, пов'язані з управлінням майном, здійснюються на окремому банківському рахунку.

Майно, набуте управителем у результаті управління майном, включається до складу отриманого в управління майна”.

Тому, отримані вами корпоративні права мають обліковуватися на позабалансовому рахунку 02 „Активи на відповідальному зберіганні”. 

Оскільки передається в управління не усе підприємство як цілісний майновий комплекс, а тільки його частка, то по суті ви як управитель, будете  вчиняти від свого імені певні юридичні дії, пов’язані із управлінням таким підприємством, право на які має власник такої частки відповідно до засновницького договору та протоколів зборів засновників/учасників. При цьому важливо зазначати, що ви в таких діях приймаєте участь як управитель, а не як власник корпоративних прав, інакше, згідно із ч. 3 ст. 1038 ЦКУ,  управитель зобов'язується перед третіми особами особисто.

Можливі і певні витрати, пов’язані із таким управлінням, зокрема, на проїзд працівників, які від вашого імені (але в інтересах установника) будуть присутні на зборах засновників/учасників, тощо. Ось такі витрати, а також розрахунки у безготівковій формі, проведені за зазначене підприємство слід не тільки здійснювати через окремий банківський рахунок, а і обліковувати на окремому субрахунку підприємства. Слід пам’ятати, що за ч. 1 ст. 1042 ЦКУ, управитель має право на плату, встановлену договором, а також на відшкодування необхідних витрат, зроблених ним у зв'язку з управлінням майном.

Загалом коло ваших обов’язків і прав як управителя встановлюється виключно договором із установником. Якщо таким договором буде передбачено, що ви маєте не тільки приймати участь у зборах і вирішувати долю чистого прибутку підприємства, призначати керівника підприємства тощо, а і безпосередньо вести бухгалтерський та податковий облік на такому підприємстві, то тоді треба буде вести цей облік та подавати відповідну звітність за таке підприємство. Якщо ж ні, на цьому підприємстві мають бути передбачені органи (або укладена угода із іншим СГД), який веде такий облік, і вам нічого складати не доведеться. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    04.04.202526
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    04.04.2025239
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    04.04.202536
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202532
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202529