• Посилання скопійовано

Курсові різниці: бухгалтерський облік

ТОВ є платником єдиного податку та займається експортом товарів. Оплату за товари отримує у валюті. Банк кожного дня нарховує (або списує) кошти за переоцінку залишку валюти на валютному рахунку. Як правильно вести облік курсових різниць ТОВ на спрощеній системі?

Юрособи, які не є банками, бухгалтерській облік ведуть або за національними, або за міжнародними стандартами складання фінансової звітності (відповідно до ст. 12-1 Закону про бухгалтерський облік). 

Отже, якщо тільки підприємство не вирішило дотримуватися міжнародних стандартів, бухгалтерський облік курсових різниць воно має вести відповідно до П(С)БО 21 «Вплив змін валютних курсів»

Залишки валюти на валютному рахунку є монетарною статтею балансу. А отже, підлягають перерахунку у гривню: 

-на дату оприбуткування (первісного визнання активом) – за курсом НБУ на початок доби такої дати. При цьому підприємство може операції з безготівкових  розрахунків в іноземній валюті відображати у валюті звітності  у  сумі,  визначеній  у документах банку, з урахуванням особливостей   застосування   банком   валютного   курсу  на  дату здійснення   операції (п. 5 П(С)БО 21);

-на дату складання фінансової звітності  – по курсу НБУ на кінець дня (п. 7 П(С)БО 21);

-на дату здійснення господарської операції (наприклад, продажу такої валюти), в межах такої операції або в межах усього залишку такої валюти на момент продажу його частини, за вибором підприємства (п. 8 П(С)БО 21). 

Курсові різниці, які виникають, є доходом або витратами підприємства на єдиному податку виключно в бухгалтерському обліку (оскільки ведення обліку курсових різниць ПКУ для єдинників не передбачено). 

Але, слід звернути увагу на те, що в «Базі знань» на сайті ДФСУ (код консультації 108.04) зазначено наступне (наразі такою є точка зору податківців):  

«Чи здійснюється перерахунок іноземної валюти, яка на дату закінчення звітного періоду обліковується на поточному рахунку ЮО - платника ЄП та чи включається курсова різниця від такого перерахунку до доходу?

Перерахунок іноземної валюти, яка на дату закінчення звітного періоду обліковується на поточному рахунку юридичної особи - платника єдиного податку, здійснюється на дату звітного балансу на весь залишок іноземної валюти відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку. Курсові різниці від такого перерахунку відображаються у складі доходів або витрат платника податку.

Доходом платника єдиного податку для юридичної особи є сума позитивної курсової різниці від перерахунку залишків іноземної валюти. У разі утворення від’ємної курсової різниці від перерахунку залишків іноземної валюти, її величина не зменшує базу оподаткування єдиним податком».

Тобто, наразі податківці бажають бачити позитивні курсові ризниці (визначені за правилами бухгалтерського обліку) у складі оподаткованого доходу юросіб-єдинників. І, хоча така позиція не відповідає вимогам ПКУ, є ризик, що саме такий підхід податківці будуть застосовувати при перевірках (а підприємству доведеться захищати свої інтереси). 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518