• Посилання скопійовано

Голова фермерського господарства повинен звітувати про витрачені власні кошти

Головою СФГ придбано ПММ по пенсійній картці, оплачено на АЗС. Чи можливо провести в обліку і повернути йому гроші? Якщо можливо, то як оформити і які бухпроведення будуть?

Згідно із ч. 1 ст. 1 Закону про фермерське господарство,  фермерське    господарство    є   формою   підприємницької діяльності громадян із створенням  юридичної  особи. А, відповідно до ст. 4 того ж Закону,  головою фермерського господарства  є  його  засновник  або інша визначена в Статуті особа. Він  укладає   від імені господарства  угоди та вчиняє інші юридично значимі дії відповідно до законодавства України.

Отже, голова фермерського господарства за законом і Статутом має право від імені господарства здійснювати певні цивільно-правові дії, зокрема, придбавати певні товари і оплачувати певні послуги. Якщо ж він при цьому витрачає власні кошти, але діє в інтересах господарства, на нашу думку, він має право на відшкодування таких витрат.  

Оскільки фермерське господарство – це певна юрособа, то, на нашу думку, голова має скласти звіт про витрачені власні кошти (якщо ПММ придбавалося для фермерського господарства або заправлявся службовий транспорт – власний або орендований таким господарством). Оскільки аванс на такі витрати голова не отримував, то чіткої встановленої форми такого звіту не встановлено, але краще використати авансовий звіт за формою, затвердженою наказом Міндоходів України від 24.12.2013 р. №845 (щодо заповнення авансового звіту читайте в ДК №11/2014). Якщо у фермерському господарстві немає іншої особи, якій голова делегував повноваження затвердження таких документів замість нього (при відсутності голови або якщо документ стосується відносин між головою та фермерським господарством), то такий авансовий звіт затверджується самим головою господарства. При цьому до авансового звіту треба додати оригінал фіскального чеку за придбані ПММ, отриманий з АЗС. 

На нашу думку, проведення у такому випадку будуть аналогічні тим, що складаються для обліку розрахунків за підзвітними сумами. Тобто, при затвердженні авансового звіту і визнанні заборгованості: Дт 203 «Паливо» Кт 372 «Розрахунки з підзвітними особами», а при її погашенні – Дт 372 Кт 301 «Готівка в національній валюті» або 311 «Поточні рахунки в національній валюті». 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    04.04.202529
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    04.04.2025260
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    04.04.202537
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202533
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202529