• Посилання скопійовано

Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками

Чи можливе оформлення акту зарахування зустрічних однорідних вимог між нерезидентом та його постійним представництвом, якщо це з одного боку - неповернута протягом року поворотна фінансова допомога, а з іншого боку- вартість виконаних представництвом послуг для нерезидента?

Запитання: Чи можливе оформлення акту зарахування зустрічних однорідних вимог між нерезидентом та його постійним представництвом, яке є платником податку на прибуток та ПДВ, якщо це з одного боку- неповернута протягом року поворотна фінансова допомога, а з іншого боку- вартість виконаних представництвом послуг для нерезидента? Як ця операція відображається у бухгалтерському та податковому обліку?

Відповідь: Справа в тому, що в ЦКУ немає такого виду цивільно-правових відносин, як відносини з надання/отримання поворотної фінансової допомоги. Такий термін використовується тільки у податковому обліку, оскільки він є в ПКУ. 

Тому отримання того, що має назву поворотна фінансова допомога, в цивільному законодавстві регулюється положеннями ЦКУ щодо відносин позики.


 

За ст.1046 ЦКУ, за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. За ст. 1049 ЦКУ  позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок. 

Тобто, у загальному порядку відносини позики не передбачають проведення заліку вимог. Грошова позика повинна бути повернута грошима, та ще й у безготівковій формі (тобто, зарахуванням на банківський рахунок). Однак на практиці трапляються випадки, коли договором сторонами узгоджується інший порядок повернення, наприклад, у касу позикодавця. При цьому сторони спираються на те, що за ч. 1 ст. 1049 ЦКУ саме вони визначають, у якому порядку повертається позика. Але певний ризик невизнання такого повернення, у разі, якщо воно відбувається не через банківський рахунок, все рівно існує. Ще більшим, на нашу думку, є ризик, коли повернення як такого позики не буде, а відбудеться залік грошових зобов’язань за договором позики і грошових зобов’язань за іншим договором, зокрема, за договором про виконання робіт, навіть, якщо такий залік заборгованостей оформити додатковою угодою до договору. 

Втім, оскільки, в першу чергу, це може стати проблемою при податковій перевірці, то радимо звернутися з цього питання до ДПІ за місцем обліку, для отримання індивідуальної податкової консультації, у порядку, встановленому ст. 52-53 ПКУ. Також, слід враховувати і те, що позики від нерезидентів, надані в іноземній валюті, перебувають на обліку в територіальних управліннях НБУ та контролюються уповноваженими банками, у порядку, встановленому постановою НБУ від  17.06.2004 р. №270. Тому, якщо позику було отримано від нерезидента у іноземній валюті, варто звернутися до зазначених органів з приводу можливості внесення до договору позики таких змін, і дослухатися їх думки. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    Сьогодні 12:0926
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202526
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202577
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518