• Посилання скопійовано

Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками

Чи можливе оформлення акту зарахування зустрічних однорідних вимог між нерезидентом та його постійним представництвом, якщо це з одного боку - неповернута протягом року поворотна фінансова допомога, а з іншого боку- вартість виконаних представництвом послуг для нерезидента?

Запитання: Чи можливе оформлення акту зарахування зустрічних однорідних вимог між нерезидентом та його постійним представництвом, яке є платником податку на прибуток та ПДВ, якщо це з одного боку- неповернута протягом року поворотна фінансова допомога, а з іншого боку- вартість виконаних представництвом послуг для нерезидента? Як ця операція відображається у бухгалтерському та податковому обліку?

Відповідь: Справа в тому, що в ЦКУ немає такого виду цивільно-правових відносин, як відносини з надання/отримання поворотної фінансової допомоги. Такий термін використовується тільки у податковому обліку, оскільки він є в ПКУ. 

Тому отримання того, що має назву поворотна фінансова допомога, в цивільному законодавстві регулюється положеннями ЦКУ щодо відносин позики.


 

За ст.1046 ЦКУ, за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. За ст. 1049 ЦКУ  позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок. 

Тобто, у загальному порядку відносини позики не передбачають проведення заліку вимог. Грошова позика повинна бути повернута грошима, та ще й у безготівковій формі (тобто, зарахуванням на банківський рахунок). Однак на практиці трапляються випадки, коли договором сторонами узгоджується інший порядок повернення, наприклад, у касу позикодавця. При цьому сторони спираються на те, що за ч. 1 ст. 1049 ЦКУ саме вони визначають, у якому порядку повертається позика. Але певний ризик невизнання такого повернення, у разі, якщо воно відбувається не через банківський рахунок, все рівно існує. Ще більшим, на нашу думку, є ризик, коли повернення як такого позики не буде, а відбудеться залік грошових зобов’язань за договором позики і грошових зобов’язань за іншим договором, зокрема, за договором про виконання робіт, навіть, якщо такий залік заборгованостей оформити додатковою угодою до договору. 

Втім, оскільки, в першу чергу, це може стати проблемою при податковій перевірці, то радимо звернутися з цього питання до ДПІ за місцем обліку, для отримання індивідуальної податкової консультації, у порядку, встановленому ст. 52-53 ПКУ. Також, слід враховувати і те, що позики від нерезидентів, надані в іноземній валюті, перебувають на обліку в територіальних управліннях НБУ та контролюються уповноваженими банками, у порядку, встановленому постановою НБУ від  17.06.2004 р. №270. Тому, якщо позику було отримано від нерезидента у іноземній валюті, варто звернутися до зазначених органів з приводу можливості внесення до договору позики таких змін, і дослухатися їх думки. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Безоплатна передача авто волонтерам: податки та облік
    Фізособа, яка також є ФОП, планує безоплатно передати у власність (подарувати) особистий вантажний автомобіль волонтерській організації з повним переоформленням. Які податкові наслідки виникають для фізособи-дарувальника? Чи потрібно відображати цю операцію у звітності ФОП, враховуючи, що автомобіль не є його підприємницьким активом? Які документи необхідно отримати від організації для підтвердження цільового характеру передачі?
    11.07.20254
  • Як вести облік облігації внутрішньої державної позики?
    Компанія придбала ОВДП (облігації внутрішньої державної позики) через свій обслуговуючий банк за ціною 1050 грн за 1 шт, в той час як номінал цих облігацій – 1000 грн. Як відобразити такі операції, а також отримання відсотків за ОВДП в бухобліку?
    11.07.20256
  • Облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство взяло участь в аукціоні з оренди приміщення держвласності та стало переможцем. Для участі в аукціоні було сплачено реєстраційний та гарантійний внесок. Гарантійний внесок частково повернуто, на решту суми оформлено акт про надання послуг - винагорода оператору. Як відобразити такі операції в бухобліку?
    11.07.202511
  • Як вести облік води, добутої із власної свердловини?
    Підприємство має власну свердловину на воду, яку використовує для виробництва бетонних сумішей. Як обліковувати видобуту воду та її використання у виробництві? Зокрема, чи можна її обліковувати на 201 рахунку (разом з іншою сировиною), чи обов'язково використовувати 23 рахунок (допоміжне виробництво)? Якими внутрішніми документами краще оформити сам видобуток води та передачу її у виробництво?
    10.07.2025100
  • Розроблено програмний код: до якої групи НМА віднести?
    Стороння організація розробила підприємству програмний код вартістю 192 000 грн. До якої групи НМА віднести і які строки використання?
    09.07.202527