• Посилання скопійовано

Безнадійна дебіторська заборгованість: бухоблік

Яким чином можливе списання безнадійної дебіторської заборгованості за послуги в податковому обліку в разі відсутності резерву сумнівних боргів?

Дійсно, з метою оподаткування податком на прибуток, в розділі ІІІ ПКУ існує норма, що дозволяє відносити до складу податкових витрат суму використаного на списання безнадійної дебіторської заборгованості (у її значенні згідно пп. 14.1.11 ПКУ) резерву сумнівних боргів, створеного у бухгалтерському обліку платника податку. Це п. «г» пп. 138.10.6 ПКУ, і за ним сума такої списаної у бухгалтерському обліку дебіторської заборгованості потрапляє до складу інших витрат звичайної діяльності. Але це єдина норма цього розділу ПКУ, яка говорить про списання безнадійної дебіторської заборгованості.  

Існує ще і ст. 159 ПКУ, яка має назву «Безнадійна і сумнівна заборгованість». Але вона регулює лише ситуації, коли покупець не розрахувався за поставлений йому товар, надану послугу, виконану роботу. Ситуація, коли дебіторська заборгованість виникла внаслідок сплати авансу постачальнику, в цій статті не розглядається. До того ж, її застосування вимагає від постачальника, який має борг покупця перед ним, виконання певних дій у встановленій цією статтею строки (зокрема, подання позову до суду про стягнення з покупця заборгованості, тощо). Невиконання таких дій не дозволить скористатися нормами ст. 159 ПКУ. Та і ці дії не передбачають списання дебіторської заборгованості, а регулюють таку заборгованість зовсім іншим чином – шляхом одночасного сторнування постачальником (продавцем) раніше визнаного доходу від реалізації товарів, робіт, послуг і витрат у сумі їх собівартості (із їх відповідним визнанням підчас погашення покупцем такої заборгованості). Якщо ж виявиться, що заборгованість не може бути стягнена з покупця внаслідок недостатності його активів, то така заборгованість вже не впливає на податковий облік продавця (пп. 159.1.6 ПКУ). 

Якщо ж продавець не скористався ані п. «г» пп. 138.10.6 ПКУ, ані ст. 159 ПКУ, тобто, ані нараховував резерв сумнівних боргів, ані звертався до певних органів влади за стягненням сумнівної заборгованості, то її списання не призведе до зменшення раніше визнаного доходу (якщо дебіторська заборгованість виникла внаслідок реалізації товарів, робіт, послуг). Оскільки безоплатна передача товарів, робіт, послуг – це теж є їх реалізація з метою оподаткування (див. пп. 14.1.202-14.1.203 ПКУ), а отже, операція, яка оподатковується податком на прибуток. Але при цьому є ризик того, що податківці не визнаватимуть право на податкові витрати у сумі собівартості таких товарів, робіт, послуг через суперечливість їх відношення до господарської діяльності (у її значенні згідно пп. 14.1.36 ПКУ). Втім, якщо безнадійною заборгованість стала внаслідок спливу строку давності (тобто, через 3 роки після визнання таких доходів та витрат), то можна, доводячи право на податкові витрати, визнані при такій реалізації, посилатися на ст. 102 ПКУ, яка встановлює майже аналогічні строки давності для внесення змін до податкового обліку щодо донарахування податкового зобов’язання.       

 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    Сьогодні 12:0926
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518