• Посилання скопійовано

Ремонт будівель, право користування якими внесено до статутного капіталу: як відобразити в обліку? (аудіоверсія)

ТОВ – платник ЄП за ставкою 5% має статутний капітал, сформований за рахунок внесення нематеріальних активів – прав користування будівлями та спорудами. Ці об’єкти використовуються для надання в оренду офісних і виробничих приміщень. Унаслідок обстрілів будівлі та споруди були пошкоджені. Підприємство мало можливість допомогти власнику цих споруд та оплатило частину вартості ремонту. Як відобразити зазначені витрати в бухобліку?

Слухати консультацію (0:00)

Оскільки ТОВ є власником не самих будівель і споруд, а має лише право користування ними, при визначенні порядку обліку витрат на їх ремонт доцільно застосовувати підхід, аналогічний обліку витрат на ремонт та поліпшення орендованих основних засобів.

Поточний ремонт (відновлення пошкоджень)

Відповідно до ст. 776 ЦКУ поточний ремонт речі, переданої у користування, здійснюється користувачем за власний рахунок, якщо інше не передбачено договором.

Якщо виконані роботи спрямовані на відновлення працездатності об’єкта та підтримання його у стані, придатному для використання за призначенням, без збільшення майбутніх економічних вигід (наприклад, заміна пошкодженого скла, ремонт покрівлі, відновлення стін тощо), витрати визнаються витратами звітного періоду (п. 15 НП(С)БО 7).

У бухгалтерському обліку такі операції відображаються записом:

  • Дт 92, 93, 949 – Кт 631, 685 – відображено вартість ремонтних робіт. 

Поліпшення (капітальний ремонт, реконструкція, модернізація)

Якщо внаслідок виконаних робіт збільшуються майбутні економічні вигоди від використання об’єкта (наприклад, покращуються його технічні характеристики, підвищується рівень безпеки чи функціональності), такі витрати розглядаються як поліпшення.

Оскільки будівлі не обліковуються на балансі ТОВ як власні основні засоби, витрати на їх поліпшення доцільно обліковувати як окремий об’єкт необоротних активів за аналогією з поліпшеннями орендованих основних засобів.

У бухгалтерському обліку здійснюються такі записи:

  • Дт 153 – Кт 631, 685 – накопичення витрат на поліпшення; 
  • Дт 117 – Кт 153 – введення в експлуатацію об’єкта поліпшень; 
  • Дт 23, 91, 92, 93 або 949 – Кт 132 – нарахування амортизації протягом строку використання поліпшень (як правило, протягом строку дії права користування об’єктом). 

Якщо витрати є допомогою власнику будівель

Якщо за договором обов’язок здійснювати відновлення будівлі після пошкоджень покладено на власника, а ТОВ лише співфінансує ці роботи (надає безповоротну фінансову допомогу або оплачує рахунки підрядника в інтересах власника без права на подальшу компенсацію), такі суми визнаються іншими витратами операційної діяльності.

У бухгалтерському обліку такі витрати відображають записом:

  • Дт 949 «Інші витрати операційної діяльності» – Кт 685 «Розрахунки з іншими кредиторами» (або 311 «Поточні рахунки в національній валюті», якщо допомога перераховується безпосередньо власнику).

Зверніть увагу: Оскільки підприємство є платником єдиного податку за ставкою 5%, воно не є платником ПДВ. Відповідно, жодних податкових наслідків щодо ПДВ при наданні такої допомоги чи оплаті послуг не виникає.

Документальне оформлення

Для підтвердження понесених витрат доцільно оформити такі документи:

  • Лист-звернення від власника будівлі про надання допомоги у відновленні (або відповідну додаткову угоду до договору про користування щодо співфінансування ремонту);
  • Наказ керівника ТОВ про надання допомоги (або проведення робіт) для забезпечення подальшого безперебійного використання об’єктів у господарській діяльності;
  • Акт обстеження пошкоджень із фіксацією наслідків обстрілів;
  • Копії документів від підрядників (договори, акти за формою КБ-2в, кошториси), якщо підприємство компенсує конкретні витрати власника.

Висновок

Якщо підприємство оплачує ремонт виключно в інтересах власника будівлі як допомогу, понесені суми одразу списуються до складу інших операційних витрат (субрахунок 949). Якщо ж відновлення проводиться самостійно для підтримання об’єкта в робочому стані, витрати відносяться до витрат звітного періоду залежно від напряму використання приміщень (рахунки 92, 93, 949), а в разі поліпшення будівлі — капіталізуються (субрахунок 117). Оскільки ТОВ перебуває на ставці ЄП 5%, операції відображаються в обліку без виділення та нарахування ПДВ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 199 грн/міс

Передплатити

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»