Відповідно до пп. 4 НП(С)БО 7 об'єкт основних засобів (ОЗ) - це:
- закінчений пристрій з усіма пристосуваннями і приладдям до нього;
- конструктивно відокремлений предмет, призначений для виконання певних самостійних функцій;
- відокремлений комплекс конструктивно з'єднаних предметів однакового або різного призначення, що мають для їх обслуговування загальні пристосування, приладдя, керування та єдиний фундамент, унаслідок чого кожен предмет може виконувати свої функції, а комплекс - певну роботу тільки в складі комплексу, а не самостійно;
- інший актив, що відповідає визначенню ОЗ, або частина таког активу, що контролюється підприємством.
Якщо один об'єкт ОЗ складається з частин, які мають різний строк корисного використання (експлуатації), то кожна з цих частин може визнаватися в бухгалтерському обліку як окремий об'єкт ОЗ.
Отже, як бачимо із наведеного вище, НП(С)БО 7 дає право суб’єктам господарювання самостійно визначати які об’єкти обліковувати єдиним комплексом, а які окремо.
У наведеній ситуації підприємство може діяти двома способами:
1. Оприбуткувати єдиний об’єкт «Автозаправна станція». В такому разі інші об’єкти в обліку не фігуруватимуть. Відповідно вони амортизуватимуться лише в складі АЗС. Списати їх чи продати буде проблематично. Точніше для реалізації таких об’єктів їх доведеться оприбуткувати і в такому разі доцільно це зробити відразу, тобто обрати другий спосіб;
2. Оприбуткувати окремо автозаправну станцію та окремо інші об’єкти ОЗ. Але як визначити вартість кожної окремої частини?
Відповідно до п. 9 НП(С)БО 7, первісна вартість об'єктів основних засобів, зобов'язання за які визначені загальною сумою, визначається розподілом цієї суми пропорційно до справедливої вартості окремого об'єкта основних засобів.
Таким чином, підприємство має визначити справедливу вартість кожного об’єкта, і розподілити загальну вартість придбання пропорційно справедливій вартості кожного об’єкта.
По кожному визначеному об’єкту ОЗ визначається метод амортизації та строк корисного використання.
Який спосіб обрати – вирішує саме підприємство в залежності від своїх потреб та намірів подальшого використання додаткового обладнання.
Висновки: Підприємство може оприбуткувати автозаправну станцію та обладнання, яке в ній знаходиться:
- або єдиним об’єктом ОЗ;
- або окремими об’єктами ОЗ, самостійно визначивши перед тим їх вартість.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс
Передплатити