• Посилання скопійовано

Придбали рослини в горщиках для офісу: як обліковувати?

Підприємство придбало рослини в горщиках для прикрашення (озеленення) офісу. Вартість однієї рослини - 26 500,00 грн без ПДВ. Як слід обліковувати ці рослини у бухгалтерському та податковому обліках?

Живі рослини у горщиках -  атрибут чи не кожного поважного офісу. Адже вони сприяють більш продуктивній роботі персоналу, налагодженню зв’язків з покупцями та постачальниками, укладанню вигідних угод тощо. 

Тому витрати на придбання таких рослин безпосередньо пов’язані із господарською діяльністю. А щоб у цьому не виникало сумнівів доцільно оформити наказ по підприємству про озеленення офісу чи окремих приміщень, призначити відповідальних за це осіб тощо.

Тому, якщо у складі вартості рослин є ПДВ, то його можна віднести до податкового кредиту й при цьому не нараховувати податкових зобов’язань згідно із пп. 198.5 ПКУ. Оскільки строк використання («життя») кімнатних рослин зазвичай більше 1 року, то в бухгалтерському обліку їх обліковують в залежності від їх вартості:

  • або на субрахунку 108 «Багаторічні насадження»;
  • або на субрахунку 112 «Малоцінні необоротні матеріальні активи».

Величину вартісного критерію розподілу об’єктів між основними засобами (ОЗ) та МНМА підприємство визначає самостійно та закріплює в наказі про облікову політику.  Наприклад, якщо така вартісна межа встановлена на рівні 20 000 грн (без ПДВ), то відповідно рослина вартістю 26 500,00 грн (без ПДВ) має обліковуватись на субрахунку 108 як ОЗ. На вартість ОЗ нараховується амортизація відповідно до обраного способу та встановленого строку використання.

Вартість МНМА амортизують починаючи із місяця введення їх в експлуатацію одним із методів, установлених у наказі про облікову політику:

  • або 50% у першому місяці використання і 50% у місяці списання з балансу;
  • або 100% у першому місяці використання.

Висновки: Живі рослини в горщиках, які мають досить високу вартість та строк використання понад один рік, обліковуються або як ОЗ на субрахунку 108 або як МНМА на субрахунку 112.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 199 грн/міс

Передплатити

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Місячний шляховий лист у 2026 році: ризики ДПС і як їх уникнути? (аудіоверсія)
    На підприємстві наказом затверджено ведення місячного шляхового листа для одного автомобіля, яким користуються директор і працівники під час службових поїздок по Україні. Які податкові ризики виникають при такому підході з боку контролюючих органів та які практичні рекомендації дозволять їх мінімізувати, зберігаючи місячну форму обліку?
    Сьогодні 13:45146
  • Придбання автомобіля в лізинг: що в обліку?
    Підприємство придбало автомобіль у лізинг. 50% його вартості сплачено власними коштами. До моменту повної оплати право власності на автомобіль належить лізингодавцю. Як підприємству відобразити таку операцію в бухобліку? Чи потрібно вводити автомобіль в експлуатацію?
    Сьогодні 09:0836
  • Які наслідки прийняття рішення про достроковий продаж ОВДП?
    Підприємство придбало ОВДП 30.03.2026 р. Їх розміщення відбулося протягом лютого - березня 2026 р. Дата погашення - 24.03.2027 р. У разі прийняття рішення про достроковий продаж частини ОВДП до дати їх погашення, якими документами слід оформити таке рішення та які наслідки в обліку?
    04.05.202622
  • ОВДП придбано 30.03.2026 року: чи розраховувати амортизацію премії на 31.03.2026 року?
    Підприємство придбало ОВДП 30.03.2026 р. Їх розміщення відбулося протягом лютого - березня 2026 р. Дата погашення - 24.03.2027 р. Чи необхідно розраховувати амортизацію премії ОВДП із використанням ефективної ставки на 31.03.2026 р.? Якщо так - як це зробити?
    04.05.202633
  • ОВДП придбано 30.03.2026 р.: чи потрібно на 31.03.2026 р. розраховувати купонний дохід?
    Підприємство придбало ОВДП 30.03.2026 р. Їх розміщення відбулося протягом лютого–березня 2026 р. Чи потрібно на дату балансу (31.03.2026 р.) додатково розраховувати накопичений купонний дохід (НКД), якщо оцінка здійснюється за «брудною» (dirty) ціною?
    04.05.202626