Документальне оформлення
Страхові платежі можна відносити на витрати на підставі договору страхування та страхового полісу без наявності акту наданих послуг. У сфері страхування акт наданих страхових послуг зазвичай не складається, так як договір страхування вже визначає дані, необхідні для нарахування та списання страхових платежів, зокрема:
- розмір страхової суми;
- страховий тариф (крім договорів, у яких не визначається страховий тариф);
- строк дії договору страхування, порядок вступу його в дію, період (періоди) страхування, територія дії договору страхування;
- розмір страхової премії, порядок та строки її сплати;
- порядок розрахунку, умови та строки здійснення страхових виплат (див. ст. 89 Закону про страхування).
Свого часу таку ж думку висловили податківці у своїй консультації в офіційному виданні «Вісник. Право знати все про податки і збори», 2016, №13, с. 15).
Тому основними первинними документами, що підтверджують витрати на страхування КАСКО (добровільне страхування) та ОСЦПВ (обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів), є:
- Договір страхування, який укладається відповідно до загальних умов страхового продукту, якщо інше не визначено законодавством України. Якщо договором страхування або законодавством України не передбачено інше, договір страхування набирає чинності з 0 годин дня, наступного за днем укладення договору та/або сплати страхової премії чи її першої частини (у разі сплати страхової премії частинами), та закінчується о 24 годині дати, що зазначена в договорі страхування як дата закінчення строку дії договору страхування (див. ст. 98 Закону про страхування);
- Страховий поліс, сертифікат. Він є підтвердженням укладення договору страхування (див. ст. 97 Закону про страхування);
- Платіжне доручення або квитанція про сплату страхового платежу. Підтверджує факт оплати страхових послуг.
Відображення в бухгалтерському обліку
Згідно з п. 15, 18, 19 НП(С)БО 16, до витрат підприємства в бухгалтерському обліку можуть бути віднесені витрати на страхування майна підприємства. Це стосується як обов'язкового, так і добровільного страхування.
Якщо страхові платежі сплачуються не щомісяця, а наперед, наприклад за рік, тому їх облік здійснюється відповідно до пп. 8 НП(С)БО 16 – витрати визнаються шляхом систематичного розподілу їх вартості між відповідними звітними періодами. У такому разі страхові витрати визнаються витратами майбутніх періодів і їх облік здійснюється за рахунком 39 «Витрати майбутніх періодів» (див. Інструкцію №291). З цього рахунку суми страхування списуються на відповідні рахунки витрат залежно від напряму використання автомобіля.
Для відображення розрахунків зі страхування зі страховими організаціями застосовується субрахунок 655 «За страхуванням майна», на якому за дебетом відображається сума перерахованої оплати за страхування, а за кредитом – факт отримання страхового поліса:
- Дт 655 Кт 311 – сплата страхових внесків;
- Дт 39, 91, 92, 93 Кт 655 – отримання страхового поліса.
Конкретний рахунок витрат залежить від напрямку використання застрахованого автомобіля:
- якщо автомобіль використовується в адміністративних цілях (наприклад, автомобіль директора чи бухгалтера), витрати на страхування відносяться до адміністративних витрат (рахунок 92 «Адміністративні витрати»);
- якщо автомобіль використовується для збуту продукції (наприклад, автомобіль менеджера зі збуту), витрати на страхування включаються до витрат на збут (рахунок 93 «Витрати на збут»);
- якщо автомобіль використовується у виробничій діяльності, витрати можуть бути включені до загальновиробничих витрат (рахунок 91 «Загальновиробничі витрати»).
Важливо зазначити: момент визнання витрат визначається не датою сплати страхового платежу, а періодом, за який він сплачується.
Більш детально читайте тут>>
Висновки:
1. Страхові платежі за договорами КАСКО та ОСЦПВ можна відносити на витрати підприємства без обов’язкового складання актів наданих послуг. Основними первинними документами для цього є договір страхування (страховий поліс) та розрахункові документи, що підтверджують сплату страхових платежів;
2. Витрати визнаються поступово - відповідно до періоду дії договору страхування, а не за датою оплати.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс
Передплатити