• Посилання скопійовано

Визначення категорії підприємства за балансовою вартістю активів та курсом євро

Як правильно визначити балансову вартість активів для віднесення підприємства до певної категорії (мікро-, мале, середнє, велике) згідно з українським законодавством? Які саме рядки Балансу слід враховувати? Який курс євро: на дату балансу чи середньорічний – необхідно використовувати для перерахунку показників, виражених в євро?

Визначення балансової вартості активів

Балансова вартість активів – це вартість, за якою активи відображаються у Балансі (Звіті про фінансовий стан). Для визначення цього показника береться підсумок Балансу, тобто рядок 1300 "Баланс" форм №1 (Баланс (Звіт про фінансовий стан)), №1-м (спрощений фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва – Баланс) або №1-мс (спрощений фінансовий звіт суб’єкта мікропідприємництва – Баланс). Дані беруться станом на кінець року, що передує звітному. 

 

Критерії для визначення категорії підприємства

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону №996, підприємства (крім бюджетних установ) поділяються на такі категорії: 

  • Мікропідприємства: балансова вартість активів – до 350 тисяч євро включно; чистий дохід – до 700 тисяч євро включно; середня кількість працівників – до 10 осіб включно;
  • Малі підприємства: балансова вартість активів – до 4 мільйонів євро включно; чистий дохід – до 8 мільйонів євро включно; середня кількість працівників – до 50 осіб включно; 
  • Середні підприємства: балансова вартість активів – до 20 мільйонів євро включно; чистий дохід – до 40 мільйонів євро включно; середня кількість працівників – до 250 осіб включно; 
  • Великі підприємства: балансова вартість активів – понад 20 мільйонів євро; чистий дохід – понад 40 мільйонів євро; середня кількість працівників – понад 250 осіб. 

Для віднесення підприємства до певної категорії необхідно, щоб його показники на дату складання річної фінансової звітності за рік, що передує звітному, відповідали щонайменше двом із трьох зазначених критеріїв. 

Але згідно з ч. 2 ст. 2 Закону №996, якщо підприємство однієї з наведених категорій за показниками річної фінансової звітності протягом двох років поспіль не відповідає наведеним критеріям, воно відноситься до відповідної категорії підприємств. Тобто, щоб перейти в іншу «вагову» категорію, показники мають відповідати показникам нового розміру підприємства два роки підряд. І тільки на третій рік можна перейти в іншу «вагову» категорію.

 

Курс євро для перерахунку показників

Для визначення відповідності критеріям, встановленим у євро (балансова вартість активів та чистий дохід від реалізації), застосовується офіційний курс гривні щодо іноземних валют (середній за період), розрахований на підставі курсів Національного банку України, що встановлювалися для євро протягом відповідного року (тобто середньорічний курс). Цей курс публікується на офіційному сайті НБУ. 

Важливо: Новостворені підприємства під час визначення відповідності критеріям застосовують показники на дату складання першої річної фінансової звітності. Тобто, якщо підприємство створене у 2025 році, воно визначає свою категорію за даними фінзвітності за 2025 рік, використовуючи середньорічний курс євро за 2025 рік. 

Якщо підприємство протягом двох років поспіль не відповідає критеріям тієї категорії, до якої воно належало, воно відноситься до відповідної категорії підприємств, критеріям якої відповідає за показниками річної фінансової звітності за останній рік дворічного періоду. 

Практичні рекомендації:

  1. Для визначення категорії підприємства використовуйте дані річної фінансової звітності за рік, що передує звітному;
  2. Отримайте офіційний середньорічний курс гривні до євро за відповідний рік з сайту Національного банку України;
  3. Перерахуйте показники балансової вартості активів та чистого доходу від реалізації продукції у євро, використовуючи середньорічний курс євро;
  4. Порівняйте отримані показники (балансова вартість активів, чистий дохід та середня кількість працівників) з критеріями, встановленими Законом №996;
  5. Якщо підприємство відповідає щонайменше двом з трьох критеріїв для певної категорії, воно відноситься до цієї категорії.

Висновки:

Для коректного визначення категорії підприємства необхідно використовувати дані підсумку Балансу (рядок 1300) за попередній рік та середньорічний курс євро, встановлений НБУ, для перерахунку вартісних показників. Дотримання цих правил дозволить правильно класифікувати підприємство та, відповідно, визначити обсяг фінансової звітності, необхідність проведення аудиту та інші облікові аспекти.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Як вести облік води, добутої із власної свердловини?
    Підприємство має власну свердловину на воду, яку використовує для виробництва бетонних сумішей. Як обліковувати видобуту воду та її використання у виробництві? Зокрема, чи можна її обліковувати на 201 рахунку (разом з іншою сировиною), чи обов'язково використовувати 23 рахунок (допоміжне виробництво)? Якими внутрішніми документами краще оформити сам видобуток води та передачу її у виробництво?
    10.07.202513
  • Розроблено програмний код: до якої групи НМА віднести?
    Стороння організація розробила підприємству програмний код вартістю 192 000 грн. До якої групи НМА віднести і які строки використання?
    09.07.202526
  • Допомога від Mercy Corps для ФОП-ВПО: оподаткування та облік
    Чи включається до доходу та чи оподатковується цільова благодійна допомога, отримана ФОП-"єдиноподатником" ІІ групи (який є ВПО) на свій підприємницький рахунок від іноземної неурядової організації "Mercy Corps", яка відобразила цю виплату в звітності з ознакою доходу "190"?
    07.07.202511
  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202520
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202534