• Посилання скопійовано

Витрати на реєстрацію ТМ за кордоном: визнання та період відображення в обліку

Як правильно віднести на витрати вартість розробки та реєстрації торгової марки (ТМ) в Англії, якщо оплата була 30.04.2024 р., а підтвердження реєстрації отримано у квітні 2025 року із зазначенням дати початку дії ТМ – лютий 2024 року (на 10 років)?

Короткий виклад:

Витрати на розробку та реєстрацію торгової марки (ТМ), яка придбана (не створена самостійно), визнаються нематеріальним активом (НМА). До моменту отримання документа, що підтверджує реєстрацію ТМ та виникнення у підприємства прав на неї (квітень 2025 року), понесені витрати обліковуються як незавершені капітальні інвестиції. Визнання ТМ як НМА та введення її в експлуатацію відбувається у квітні 2025 року. Амортизація починає нараховуватися з травня 2025 року.

 

Нормативна база:

 

Детальний аналіз питання:

1. Визнання торгової марки нематеріальним активом (НМА):

  • Згідно з пп. 5 НП(С)БО 8, права на комерційні позначення (включаючи торговельні марки) належать до об'єктів НМА, якщо вони придбані;
  • Важливо розрізняти створення ТМ власними силами та її придбання (замовлення розробки та реєстрації у сторонньої організації). У вашому випадку йдеться про замовлення розробки та реєстрації, що розглядається як придбання НМА;
  • НМА визнається активом, якщо існує ймовірність одержання майбутніх економічних вигід, пов'язаних з його використанням, та його вартість може бути достовірно визначена (пп. 6 НП(С)БО 8). 

2. Формування первісної вартості НМА:

  • Первісна вартість придбаного НМА складається з ціни (вартості) придбання, мита, непрямих податків, що не підлягають відшкодуванню, та інших витрат, безпосередньо пов'язаних з його придбанням та доведенням до стану, у якому він придатний для використання за призначенням (пп. 11 НП(С)БО 8). У вашому випадку це вартість послуг з розробки та реєстрації ТМ;
  • Витрати на придбання (створення) НМА до моменту їх введення в експлуатацію накопичуються на субрахунку 154 "Придбання (створення) нематеріальних активів" (пп. 2.12 Методрекомендацій №1327). Оплата, проведена 30.04.2024, повинна бути відображена на цьому субрахунку за курсом НБУ на дату операції.

3. Дата визнання НМА та введення в експлуатацію:

  • Незважаючи на те, що в отриманому документі дата початку дії ТМ зазначена як лютий 2024 року, підприємство отримує контроль над активом (право на ТМ) та можливість його використання з моменту отримання документа, що підтверджує реєстрацію. Таким моментом є квітень 2025 року.
  • Саме у квітні 2025 року, після отримання підтверджуючих документів, ТМ може бути визнана НМА та введена в експлуатацію. До цього моменту витрати обліковуються як незавершені капітальні інвестиції. 
  • Введення НМА в експлуатацію оформлюється Актом введення в господарський оборот об'єкта права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів (типова форма №НА-1) (пп. 2.2 Методрекомендацій №1327, Наказ №732). 

4. Амортизація НМА:

  • Амортизація НМА нараховується протягом строку його корисного використання, який встановлюється підприємством при визнанні цього об'єкта активом (при зарахуванні на баланс), але для цілей податкового обліку не менше строку, визначеного ПКУ (пп. 25, 26 НП(С)БО 8). 
  • У вашому випадку в документі зазначено строк дії 10 років, що може бути орієнтиром для встановлення строку корисного використання. 
  • Нарахування амортизації починається з місяця, наступного за місяцем введення об'єкта НМА в експлуатацію (пп. 29 НП(С)БО 8). Отже, у вашій ситуації амортизація почне нараховуватися з травня 2025 року.

 

Практичні рекомендації:

1. Облік витрат до отримання підтвердження: Оплату, здійснену 30.04.2024 р. за розробку та реєстрацію ТМ, відобразіть як капітальні інвестиції:

  • Дт 154 "Придбання (створення) нематеріальних активів" Кт 312 "Поточні рахунки в іноземній валюті" (на суму оплати за офіційним курсом НБУ на дату операції).

2. Визнання НМА та введення в експлуатацію (квітень 2025 року): Після отримання документа, що підтверджує реєстрацію ТМ:

  • Складіть Акт введення в господарський оборот об'єкта права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів (форма №НА-1).
  • Зробіть запис: Дт 123 "Права на комерційні позначення" Кт 154 "Придбання (створення) нематеріальних активів" (на суму сформованої первісної вартості). 

3. Нарахування амортизації (починаючи з травня 2025 року):

  • Визначте метод нарахування амортизації (зазвичай прямолінійний для ТМ) та ліквідаційну вартість (часто приймається нульовою). 
  • Щомісяця, починаючи з травня 2025 року, нараховуйте амортизацію: Дт 23 "Виробництво", 91 "Загальновиробничі витрати", 92 "Адміністративні витрати", 93 "Витрати на збут" (залежно від напрямку використання ТМ) Кт 133 "Накопичена амортизація нематеріальних активів". 

Висновки:

Витрати на розробку та реєстрацію ТМ в Англії слід капіталізувати на субрахунку 154 до моменту отримання підтверджуючих документів про реєстрацію. У квітні 2025 року, на підставі отриманого свідоцтва, ТМ визнається нематеріальним активом та вводиться в експлуатацію за сформованою первісною вартістю. Амортизація такої ТМ розпочинається з травня 2025 року протягом встановленого строку корисного використання (орієнтовно 10 років). Дата початку дії ТМ, зазначена в документі (лютий 2024 року), не є датою визнання НМА в обліку, оскільки підприємство не мало контролю над активом та документального підтвердження прав до квітня 2025 року.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та оподаткування повернення та гарантійної заміни експортної продукції
    Як виробничому підприємству відобразити в обліку та оподатковувати операції з повернення бракованої продукції від нерезидента, її розбирання, та подальшої гарантійної заміни на нову продукцію з іншою собівартістю, якщо резерв на гарантійні заміни не створювався?
    Сьогодні 16:239
  • Пролонгована позика від засновника: облік та оподаткування
    Підприємство, платник податку на прибуток, отримало відсоткову позику від фінансової установи, яка є засновником, на 12 місяців. По закінченню терміну договору позику було пролонговано ще на 1 рік. Чи можна відносити відсотки на витрати? Чи потрібно дисконтувати зобов'язання, та яка відповідальність за недисконтування, враховуючи, що дисконт мав би відображатися у капіталі, а не в доходах/витратах?
    Сьогодні 12:2577
  • Відображення заборгованості за послуги зберігання: виправлення помилок минулих періодів
    Підприємство (зберігач) зберігало паливо Держрезерву у 2018-2022 роках. Держрезерв мав відшкодувати витрати на зберігання, але не зробив цього. Зберігач не відображав цю заборгованість в обліку. У 2025 році зберігач звернувся до суду. Чи потрібно відобразити борг Держрезерву в обліку, в який період та якими проведеннями?
    12.06.202530
  • Облік та документи для ФОПа - "єдинника" ІІІ групи: виробництво та продаж 3D-виробів
    Фізособа-підприємець на ЄП ІІІ групи, неплатник ПДВ, планує продавати через інтернет вироби, надруковані на власному 3D-принтері. Які первинні документи необхідно мати на виготовлений товар? Чи обов'язково купувати 3D-принтер та витратні матеріали (філамент) з рахунку ФОПа? Як правильно вести діяльність та які документи завжди мати при собі?
    12.06.202528
  • Як відображати в обліку показники графи 47 митної декларації?
    Що означають показники графи 47 митної декларації на імпорт та як їх відображати в бухобліку? Як відображати сплачену за МД суму ПДВ в декларації з ПДВ, якщо в графі СП щодо цього платежу проставлено код «05»?
    12.06.202555