• Посилання скопійовано

Коли фруктові сади переводити до складу ОЗ?

На балансі підприємства у складі капітальних інвестицій обліковуються фруктові сади, які згідно з нормативами досягли продуктивного віку, але внаслідок поганої якості земельних ділянок і постійного підтоплення підприємство ще не планує отримувати урожай від цих садів. Така можливість може настати за кілька років. Коли ці сади потрібно зарахувати до складу основних засобів?

Відповідно до пп. 6 НП(С)БО 7, об'єкт основних засобів визнається активом, якщо існує імовірність того, що підприємство отримає в майбутньому економічні вигоди від його використання та вартість його може бути достовірно визначена.

Тобто, до складу ОЗ актив зараховують тільки тоді, коли є імовірність отримання зиску з ОЗ. Якщо ж обставини складаються таким чином, що отримати зиск з використання активу немає можливості, підстав для зарахування до складу ОЗ, на наш погляд, немає.

 

Щодо нормативів продуктивного віку

В пп. 3.1 Методрекомендацій №73 (Методичні рекомендацій щодо застосування спеціалізованих форм первинних документів з обліку довгострокових та поточних біологічних активів, затверджені наказом Мінагрополітики України від 21.02.2008 р. №73) зазначено, що переведення незрілих довгострокових біологічних активів до групи зрілих довгострокових біологічних активів відбувається згідно з листом Державного комітету України з питань садівництва, виноградарства та виноробної промисловості від 24.02.1997 р. №11/02-460, який передбачає такі терміни переведення молодих насаджень (незрілих біологічних активів) до складу плодоносних (зрілих довгострокових біологічних активів):

  • яблуня, груша (підщепа сильноросла, крона округла) - 7-8 років від посадки;
  • яблуня, груша (підщепа середньоросла, крона округла або плоска) - 6 років від посадки;
  •  яблуня, груша (підщепа слаборосла, крона плоска) - 5 років від посадки;
  •  вишня, персик - 5 років від посадки;
  • слива, черешня, абрикос - 6 років від посадки;
  • горіх грецький - 8 років від посадки;
  • суниця - 2 роки від посадки;
  • малина, малина на шпалері - 3 роки від посадки;
  • смородина, аґрус, виноград - 4 роки від посадки.

 

Що ж це за лист такий і наскільки доречно ним користуватися?

В зазначеному листі Держсадвинпрому від 24.02.1997 р. №11/02-460 повідомлено, що «Нормативи питомих капітальних вкладень на створення плодових, ягідних та виноградних насаджень на 1991-1995 роки» затверджені Держпланом СРСР і Держагропромом СРСР 20 вересня 1989 року, на  Україні діють до цього часу. Ці нормативи є основними при визначенні строків вступу насаджень у пору плодоношення.

Для різних видів плодових дерев і схем розміщення дерев, кущів там наведені відповідні строки переводу молодих насаджень до складу плодоносних.

Але ні самі Методрекомендації №73, ані наведений лист не є обов’язковими до застосування нормативними документами. Це всього лише рекомендації, які можуть застосовуватися лише як інформаційний орієнтир, а не обов’язковий до виконання нормативний документ.

Обов’язковими до виконання є норми НП(С)БО 7, вимоги якого ми навели вище. Тож якщо Методрекомендації №73 та наведений лист суперечать нормам НП(С)БО 7, слід застосовувати норми останнього.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік зміни статутного капіталу та переведення внеску в додатковий капітал
    Підприємство у 2023 році отримало від засновника (селищної ради) автогрейдер вартістю 2 500 000 грн як внесок до статутного капіталу. Нараховано 400 000 грн амортизації, але дохід на суму амортизації не визнавався. Зараз засновник вирішив зменшити статутний капітал на вартість грейдера, перевівши цей внесок до додаткового капіталу. Які бухгалтерські проведення необхідно зробити та як вирішити питання з доходом, зокрема, за минулі періоди, що вплинуло на збитковість?
    15.07.2025172
  • Облік резерву знецінення запасів: чи критичний вибір субрахунку?
    Підприємство, що веде облік за МСФЗ, для обліку нарахованого резерву під знецінення запасів використовує субрахунок 382, що зафіксовано в обліковій політиці. В балансі запаси відображаються за чистою реалізаційною вартістю. Проведення: нарахування (сторнування) резерву Дт 946 Кт 382; списання запасів за рахунок резерву Дт 382 Кт 20, 21, 28, 26. Чи має критичне значення для бухгалтерського та податкового обліку, на якому саме субрахунку обліковувати нарахований резерв?
    14.07.202535
  • Заміна лічильника електроенергії: які відобразити в обліку?
    У підприємства на рекламних конструкціях встановлені прилади розрахункового обліку електроенергії, які складаються з кабеля, троса, автоматів, лічильника, бокса монтажного, метизів. Прилади обліковуються як основні засоби. Згідно з приписом Обленерго підприємство здійснює заміну лічильників на більш сучасні та при необхідності боксів. Як підприємству відобразити в обліку таку заміну: як ремонт чи модернізацію?
    14.07.202566
  • Перепродаж паливних талонів: термін дії та облік
    Підприємство у листопаді 2021 року придбало паливні талони з метою перепродажу, але не реалізувало їх. Чи має воно право продати ці талони зараз і чи залежить це право від терміну їх дії, зазначеного в договорах з постачальниками?
    14.07.202521
  • Безоплатна передача авто волонтерам: податки та облік
    Фізособа, яка також є ФОП, планує безоплатно передати у власність (подарувати) особистий вантажний автомобіль волонтерській організації з повним переоформленням. Які податкові наслідки виникають для фізособи-дарувальника? Чи потрібно відображати цю операцію у звітності ФОП, враховуючи, що автомобіль не є його підприємницьким активом? Які документи необхідно отримати від організації для підтвердження цільового характеру передачі?
    11.07.2025384