• Посилання скопійовано

Облік безоплатної доставки товару засновником

Засновник підприємства на власному авто їде за кордон і безоплатно привозить товар від нерезидента-постачальника. Оформлюється МД і СМR, де вказується номер авто, що доставляв товар. Прізвище водія не зазначено. Чи потрібно в бухобліку підприємства відображати доставку товару?

Згідно з пп. 21 НП(С)БО 15, дохід відображається в бухгалтерському обліку в сумі справедливої вартості активів, що отримані або підлягають отриманню. Якщо безоплатно отриманий актив забезпечує надходження економічних вигід протягом кількох звітних періодів, то доходи визнаються на систематичній основі (наприклад, у сумі нарахованої амортизації) протягом тих звітних періодів, коли надходять відповідні економічні вигоди.

Про безоплатно отриманий актив, який забезпечує надходження економічних вигід протягом одного звітного періоду, в НП(С)БО 15 нічого не сказано, але очевидно, що в такому разі дохід визнається в момент отримання активу.

Разом з тим згідно з пп. 5 НП(С)БО 15 дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

Тут сказано, що якщо внески від учасників, то дохід не визнається. На практиці таку норму подеколи трактують, як будь-які безоплатні надходження від учасників. Хоча є також думка, що тут мова тільки про внески до статутного капіталу чи внески до додаткового капіталу. А відтак, якщо отримали від засновника безоплатно послуги, то таки їх потрібно включати до складу доходу.

Для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати консультацію від Мінфіну, який є в Україні державним органом, який регулює питання методології бухгалтерського обліку (див. ч. 2 ст. 6 Закону про бухоблік).

На наш погляд, податкова служба, напевно, що вважатиме безоплатне отримання послуг перевезення, як дохід, а не як збільшення капіталу. Тому для уникнення зайвих суперечок з цього питання з податковою службою доцільніше включили вартість перевезення до складу доходу.

Таким чином, безоплатне отримання послуг перевезення, на наш погляд, потрібно відобразити в обліку. Вартість перевезення включається до первісної вартості придбаних (імпортованих) товарів (див. пп. 9 НП(С)БО 9).

Бухгалтерське проведення з безоплатного отримання послуг перевезення:

  • Дт 28 Кт 718 чи 422 (якщо буде прийнято рішення відображати безоплатну вартість перевезення від засновника у складі капіталу, а не доходу).

Дохід визнається в сумі справедливої вартості отриманих послуг. Тобто, це ринкова вартість послуг перевезення.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік у разі придбання програмного забезпечення у нерезидента
    Як правильно відобразити в обліку придбання модуля розрахунку для програмного забезпечення у нерезидента? Якими бухгалтерськими проведеннями?
    04.02.202520
  • Особливості нарахування амортизації приміщення, яке надається в оренду
    ТОВ надає послуги оренди власних нежитлових приміщень. В одному з приміщень (торговий центр, 9000 кв.м.) багато орендарів, один з них звільнив частину приміщення (1170 кв.м.) в лютому, а через три місяці приміщення орендували інші орендарі. Окрім того, кілька місяців робився ремонт в коридорах і на сходових клітинах, який в обліку проведено як поліпшення приміщення, хоча ТЦ працював. Як нараховувати амортизацію?
    30.01.202550
  • Нюанси нарахування податкової амортизації в податковому обліку
    Підприємство до 2024 року було малодохідником, використовувало право не застосовувати коригування фінрезультату при нарахуванні амортизації. За 2024 рік дохід складає 50 млн грн. Станом на яку дату береться балансова вартість основних засобів? Як потрібно враховувати вартісний критерій при розмежуванні ОЗ та МНМА?
    30.01.202542
  • Бухгалтерський облік авансового внеску з податку на прибуток на АЗС
    Підприємство, платник податку на прибуток, за підсумками 2024 року отримало збиток. Проте в грудні 2024 року було сплачено авансовий внесок з податку на прибуток за місце роздрібної торгівлі пальним (АЗС). Виникає питання, на який рахунок бухобліку правильно віднести цей авансовий внесок та в якому рядку фінансової звітності його відобразити?
    28.01.2025402
  • Заміна двигуна на орендованому авто – це поточний чи капітальний ремонт?
    Автотранспортна компанія планує провести капітальний ремонт (заміна двигуна) орендованого транспортного засобу. В договорі оренди є згода орендодавців на поліпшення та ремонт ТЗ. Встановлення двигуна на ТЗ ТОВ буде виконувати самостійно. Як обліковувати цю операцію?
    28.01.202553