• Посилання скопійовано

Нюанси обліку та оподаткування ремонту автомобіля після ДТП

ТОВ придбало транспортний засіб за кредитні кошти. Транспортний засіб внесено в заставу даного кредиту. Автомобіль потрапив у ДТП у робочий час. Страхова компанія перерахувала страхове відшкодування на кредитний рахунок підприємства і на цю суму було погашено частину кредиту. Автомобіль буде ремонтуватись за власні кошти підприємства згодом власними силами або на СТО. Чи матиме право підприємство на податковий кредит в даному випадку? Якщо відшкодування отримано буде у 2024, а ремонту 2025 р. як відобразити дані операції в обліку?

Зарахування страхового відшкодування до рахунку погашення кредиту

 Бухгалтерські проведення:

  • Дт 373 Кт 746 - визнано зобов’язання страхової компанії щодо виплати страхового відшкодування, одночасно визнано дохід;
  • Дт 313 Кт 377 - отримано кошти від страхової компанії на кредитний рахунок підприємства-позичальника;
  • Дт 601 або 611 Кт 313 - погашено заборгованість за кредитом з кредитного рахунку.

Звертаємо увагу, ПДВ на цей дохід не нараховується, оскільки ця операція не є об’єктом оподаткування ПДВ. Більш детально див. нашу консультацію тут.

 

Ремонт авто

Автомобіль можна відремонтувати як власними силами, так і з залученням сторонньої організації (СТО).

Якщо внаслідок ремонту автомобіля після ДТП:

  • власник отримує відновлення його первісних якісних характеристик, витрати на такий ремонт списуються до витрат звітного періоду (п. 15 П(С)БО 7). Оскільки ДТП – подія, що не є звичайною діяльністю підприємства, то пов'язані з нею витрати обліковують за Дт 977 – як інші витрати діяльності.
  • збільшаться строк корисного використання автомобіля та сума економічних вигід від його використання (капітальний ремонт), то витрати на такий ремонт-поліпшення збільшать первісну вартість автомобіля. Такі витрати відображають за Дт152 з подальшим списанням на субрахунок 105.

У податковому обліку платників, які коригують фінрезультат відповідно до ст. 138 ПКУ:

  • витрати звітного періоду на ремонт автомобіля, що віднесені в бухобліку на рахунок 977, зменшать фінрезультат за правилами бухобліку без коригувань;
  • збільшення первісної вартості автомобіля збільшить суму податкової амортизації за правилами ст. 138 ПКУ.

У разі придбання ТМЦ, робіт або послуг, що пов'язані з ремонтом та/або поліпшенням автомобіля і до вартості яких входять суми ПДВ, підприємство – платник ПДВ обліковує такі суми вхідного ПДВ на загальних підставах і включає їх до податкового кредиту.

У будь-якому випадку власник авто має право на податковий кредит.

А ось чи потрібно нараховувати зобов’язання на підставі пп. 198.5 ПКУ давайте розбиратися.

Страхове відшкодування страхова компанія може виплатити на рахунок суб’єкта господарювання - СТО, який буде проводити ремонт, або безпосередньо на рахунок підприємства-власника.

В першому випадку, власник автомобіля при отриманні послуг з ремонту автомобіля, оплата за які здійснюється страховою компанією, відносить до податкового кредиту суму ПДВ за такою операцією (на підставі належним чином складеної та зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної) та в тому самому звітному періоді визначає податкові зобов’язання на підставі п. 198.5 ПКУ, оскільки платіж за ремонт автомобіля був сплачений не ним, а страховою компанією:

  • ЗІР (101.13): «Який порядок формування податкового кредиту власником автомобіля у разі проведення його ремонту за рахунок страхових виплат від страхової компанії, що виплачуються страховою компанією безпосередньо на рахунок виконавця ремонтних робіт?»;
  • ЗІР (101.16): «Чи складається податкова накладна СТО, якщо компенсація витрат на проведення ремонту автомобіля, який потрапив у ДТП, надходить на рахунок СТО частково у вигляді страхових виплат від страхової компанії, а частково у вигляді покриття франшизи від страхувальника - власника автомобіля, який зареєстрований/не зареєстрований платником ПДВ?».

Якщо ж підприємство отримало кошти на власний рахунок та проводитиме ремонт автомобіля, який використовується у господарській діяльності, самостійно або залучатиме іншого суб’єкта господарювання для проведення ремонту, то в цьому випадку визнавати податкове зобов’язання з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ не потрібно. Адже оплату проводитиме безпосередньо підприємство власник, як і отримувати послуги.

Про це читайте в нашій консультації з прикладами: Автомобіль після ДТП: ремонт і відшкодування.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Безоплатна передача авто волонтерам: податки та облік
    Фізособа, яка також є ФОП, планує безоплатно передати у власність (подарувати) особистий вантажний автомобіль волонтерській організації з повним переоформленням. Які податкові наслідки виникають для фізособи-дарувальника? Чи потрібно відображати цю операцію у звітності ФОП, враховуючи, що автомобіль не є його підприємницьким активом? Які документи необхідно отримати від організації для підтвердження цільового характеру передачі?
    11.07.20259
  • Як вести облік облігації внутрішньої державної позики?
    Компанія придбала ОВДП (облігації внутрішньої державної позики) через свій обслуговуючий банк за ціною 1050 грн за 1 шт, в той час як номінал цих облігацій – 1000 грн. Як відобразити такі операції, а також отримання відсотків за ОВДП в бухобліку?
    11.07.202510
  • Облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство взяло участь в аукціоні з оренди приміщення держвласності та стало переможцем. Для участі в аукціоні було сплачено реєстраційний та гарантійний внесок. Гарантійний внесок частково повернуто, на решту суми оформлено акт про надання послуг - винагорода оператору. Як відобразити такі операції в бухобліку?
    11.07.202517
  • Як вести облік води, добутої із власної свердловини?
    Підприємство має власну свердловину на воду, яку використовує для виробництва бетонних сумішей. Як обліковувати видобуту воду та її використання у виробництві? Зокрема, чи можна її обліковувати на 201 рахунку (разом з іншою сировиною), чи обов'язково використовувати 23 рахунок (допоміжне виробництво)? Якими внутрішніми документами краще оформити сам видобуток води та передачу її у виробництво?
    10.07.2025133
  • Розроблено програмний код: до якої групи НМА віднести?
    Стороння організація розробила підприємству програмний код вартістю 192 000 грн. До якої групи НМА віднести і які строки використання?
    09.07.202527