• Посилання скопійовано

Як формувати та використовувати забезпечення на виплату пільгових пенсій?

Підприємство отримало розрахунок від Пенсійного фонду на виплату колишньому працівнику протягом 7 років пільгової пенсії. Як формувати забезпечення на виплату такої пенсії: кожного року чи один раз?

Відображення в обліку

Відповідно до п. 4 НП(С)БО 11, забезпечення – це зобов'язання з невизначеними сумою або часом погашення на дату балансу.

Зобов'язання визнається, якщо його оцінка може бути достовірно визначена та існує  ймовірність зменшення економічних вигод у майбутньому внаслідок його погашення.

Тобто, щоб нарахувати забезпечення на виплату та доставку пільгових пенсій, його оцінка має бути розрахунково визначена та витрати будуть понесені у майбутньому. Тобто воно створюється щодо події, яка ще не настала.

Звертаємо увагу, що забезпечення на виплату пільгових пенсій створюється під довгострокове зобов’язання, яке буде погашене пізніше 12 місяців або одного операційного циклу підприємства (п. 4 НП(С)БО 11). Тобто воно також довгострокове (п. 16 НП(С)БО 11).

Довгострокові зобов’язання відображаються в балансі за їх теперішньою вартістю (п. 9 НП(С)БО 11).

У свою чергу, теперішня вартість — дисконтована сума майбутніх платежів (за вирахуванням суми очікуваного відшкодування), яка, як очікується, буде потрібна для погашення зобов’язання в процесі звичайної діяльності підприємства (п. 4 П(С)БО 11).

Пунктом 5 Порядку подання та оформлення документів для призначення пільгової пенсії визначено, що розмір коштів, необхідних на виплату пільгової пенсії та витрат, пов’язаних з її доставкою, зазначається територіальним органом ПФУ за місцем проживання пенсіонера у повідомленні про перерахування коштів на виплату та доставку пільгової пенсії та в подальшому направляється підприємству.

ПФУ також повідомляє підприємство у разі зміни розміру пільгової пенсії або настання обставин, які впливають на суму, що підлягає перерахуванню (смерть пенсіонера, зміна місця проживання, зміна способу виплати пільгової пенсії тощо).

ПФУ надає розрахунок, коли подія вже настала, тобто підприємство має виплатити пенсію, тому підстав створювати забезпечення немає.

Також ніяких податкових різниць при розрахунку податку на прибуток не буде. В обліку виплата пільгової пенсії колишньому працівнику відображається проведенням: ДТ 949 Кт 651.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144