• Посилання скопійовано

Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві

Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?

Відповідно до пп. 4  НП(С)БО 15, дивіденди – це частина чистого прибутку, розподілена між учасниками (власниками) відповідно до частки їх участі у власному капіталі підприємства. Частина чистого прибутку, яку виплачує комунальне підприємство засновнику – міськраді, повністю відповідає цьому визначенню, тому такі платежі комунальних та державних підприємств часто називають «держдивідендами». Відповідно, і обліковуються вони аналогічно, як і «звичайні» дивіденди.

Нагадаємо, що якщо з частини чистого прибутку ще не сплачений податок на прибуток, то при виплаті держдивідендів потрібно сплатити авансовий внесок з податку на прибуток. Такий авансовий внесок розраховується з суми перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, над значенням об’єкта оподаткування за відповідний податковий (звітний) рік, за результатами якого виплачуються дивіденди, грошове зобов’язання щодо якого погашене. Докладніше про це ми писали у цій новині.

Для обліку дивідендів призначений рахунок 67 «Розрахунки з учасниками».

За кредитом субрахунку 671 «Розрахунки за нарахованими дивідендами» обліковують дивіденди, нараховані власникам простих і привілейованих акцій (часток у статутному капіталі) за рахунок прибутку чи інших джерел, передбачених установчими документами, за дебетом рахунка відображають виплату нарахованих дивідендів.

Бухоблік нарахування та виплати частини чистого прибутку буде таким:

  • Дт 443 Кт 671 – нарахування дивідендів, або частини чистого прибутку, яка належить до виплати міськраді;
  • Дт 671 Кт 311 – виплата частини чистого прибутку.

Аналітичний облік ведеться в розрізі засновників. Якщо засновник один і це міськрада, то аналітика на рах. 671 буде тільки за міськрадою.

 

Приклад. Міська рада встановила, що засновані нею комунальні підприємства повинні сплачувати до бюджету міськради 15% чистого прибутку. У ІІ кварталі 2024 року КП отримало 100000 грн чистого прибутку, з якого повністю сплачений податок на прибуток. 25 жовтня 2024 р. прийнято рішення виплатити міськраді частину чистого прибутку в сумі 15000 грн. Бухоблік цих операцій показаний у таблиці.

Бухоблік виплати держдивідендів

Зміст господарської операції

Д-т

К-т

Сума, грн

30.06.2024 р. – сформовано чистий прибуток за ІІ квартал 2024 після оподаткування, закрито рах. 79*

79

441

100000

25.10.2024 р. – прийнято рішення виплатити міськраді частину чистого прибутку в розмірі 15%, використано прибуток для цієї цілі

441

443

15000

25.10.2024 р. – прийнято рішення виплатити міськраді частину чистого прибутку в розмірі 15%, нараховані зобов’язання перед міськрадою

443

671

15000

07.11.2024 р. – виплачено міськраді частину чистого прибутку

671

311

15000

*) Немає встановленої періодичності закриття рах. 79 на рах. 44, тому кожний СГ робить це на власний розсуд. Тут показаний повний цикл проведень з формування нерозподіленого прибутку на рах. 441 та його використання на виплату дивідендів.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202538
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202524
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202517
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.202582
  • Облік витрат на відрядження працівника-експерта у слідчих діях
    Працівник підприємства був залучений як спеціаліст (експерт) до проведення слідчих дій у межах кримінального провадження. Як обліковувати витрати на відшкодування витрат на відрядження: як прямі витрати, інші операційні витрати чи інші витрати?
    28.03.202549