• Посилання скопійовано

Облік заміни запасних частин на ОЗ

На підприємстві є багато ОЗ, які потребують техобслуговування та періодичної заміни запчастин. Чи обов’язково оприбутковувати металобрухт після такої заміни? Чи коректно списувати запчастини та МШП у місяці придбання (списувати, а не переміщувати підприємством)?

Чи оприбутковувати металобрухт?

Відповідно до пп. 2.12 Методрекомендацій №2 запаси, отримані у процесі ремонту і поліпшення (модернізації, добудови, реконструкції тощо, ліквідації основних засобів), оприбутковуються за чистою вартістю реалізації або в оцінці можливого їх використання, яка може бути визначена виходячи з вартості подібних запасів при наявності їх на балансі підприємства, з урахуванням ступеня їх придатності до експлуатації.

Відповідно до п. 5 НП(С)БО 9, запаси визнаються активом, якщо існує імовірність того, що підприємство отримає в майбутньому економічні вигоди, пов'язані з їх використанням, та їх вартість може бути достовірно визначена.

Таким чином, якщо внаслідок заміни запчастин на ОЗ підприємство дійсно отримує металобрухт, який можна продати чи використати якимось іншим чином на підприємство, воно зобов’язане оприбуткувати такий брухт.

Якщо ж отриманий металобрухт підприємство не планує продавати чи використовувати якимось чином, а утилізує без отримання доходу, тоді будуть відсутні підстави для оприбуткування.

Хоча, на наш погляд, металобрухт завжди можна передати спеціалізованим підприємствам і отримати дохід. Тому в разі неоприбуткування металобрухту можуть виникати підозри у приховуванні доходів.

 

Чи коректно списувати запчастини та МШП у місяці придбання?

Якщо запчастини не використані для ремонту, МШП не видані в користування, а тільки перебувають на певному місці зберігання, наприклад, у цеховій коморі тощо, то відсутні підстави для їх списання на витрати, адже господарська операція використання не відбулася.

Але в методичній літературі з бухгалтерського обліку описується інвентарний метод обліку запасів, за яким всі запаси, що передані у виробничий цех для використання у виробництві продукції, списуються на виробничу собівартість:

  • Дт 23 Кт 20.

Але в кінці місяця обов’язково проводиться інвентаризація і запаси, які не витрачені, і знаходяться в цехах, оприбутковуються у підзвіт матеріально відповідальних осіб цеху (майстрів, бригадирів тощо):

  • Дт 23 Кт 20 – способом сторно.

Детально про інвентарний метод ми писали тут.

Як бачимо, навіть, якщо використовується інвентарний метод, за якого всі запаси списуються на виробництво, залишки запасів, виявлені інвентаризацією на дату балансу, знову оприбутковуються на баланс.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    Сьогодні 13:112
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202418
  • Облік та оподаткування безоплатної передачі дронів ЗСУ
    Підприємство – виробник здійснює продаж дронів за держконтрактом. Партію дронів вирішено передати безкоштовно. Які податкові наслідки? Як відобразити в обліку цю операцію?
    14.11.202417
  • Відображення в обліку та звітності юрособи отриманих та виплачених дивідендів
    За рішенням власника нараховані дивіденди: дочірніми підприємствами: 06/2024 – 134 765 009,75 грн (І кв. 2024р.);09/2024 - 157 368 670,40 (ІІ кв. 2024р.) та засновнику (нерезидент-юридична особа): 07/2024 – 134 000 000,00 грн. Виплати учаснику не здійснювались. Підприємство звітує щоквартально. Як відобразити нарахування дивідендів у Фінансовій звітності малого підприємства (форма №1-м, №2-м)?
    11.11.202439
  • Облік заміни запасних частин на ОЗ
    На підприємстві є багато ОЗ, які потребують техобслуговування та періодичної заміни запчастин. Чи обов’язково оприбутковувати металобрухт після такої заміни? Чи коректно списувати запчастини та МШП у місяці придбання (списувати, а не переміщувати підприємством)?
    11.11.202464