• Посилання скопійовано

Облік заміни запасних частин на ОЗ

На підприємстві є багато ОЗ, які потребують техобслуговування та періодичної заміни запчастин. Чи обов’язково оприбутковувати металобрухт після такої заміни? Чи коректно списувати запчастини та МШП у місяці придбання (списувати, а не переміщувати підприємством)?

Щодо оприбуткування металобрухту

Відповідно до пп. 2.12 Методрекомендацій №2 запаси, отримані у процесі ремонту і поліпшення (модернізації, добудови, реконструкції тощо, ліквідації основних засобів), оприбутковуються за чистою вартістю реалізації або в оцінці можливого їх використання, яка може бути визначена виходячи з вартості подібних запасів при наявності їх на балансі підприємства, з урахуванням ступеня їх придатності до експлуатації.

Відповідно до п. 5 НП(С)БО 9, запаси визнаються активом, якщо існує імовірність того, що підприємство отримає в майбутньому економічні вигоди, пов'язані з їх використанням, та їх вартість може бути достовірно визначена.

Таким чином:

  1. якщо внаслідок заміни запчастин на ОЗ підприємство дійсно отримує металобрухт, який можна продати чи використати якимось іншим чином на підприємстві, воно зобов’язане оприбуткувати такий брухт.
  2. якщо ж отриманий металобрухт підприємство не планує продавати чи використовувати якимось чином, а утилізує без отримання доходу, тоді будуть відсутні підстави для оприбуткування.

Хоча, на наш погляд, металобрухт завжди можна передати спеціалізованим підприємствам і отримати дохід. Тому в разі неоприбуткування металобрухту можуть виникати підозри у приховуванні доходів.

 

Щодо списання запчастин та МШП у місяці придбання

Якщо запчастини не використані для ремонту, МШП не видані в користування, а тільки перебувають на певному місці зберігання, наприклад, у цеховій коморі тощо, то відсутні підстави для їх списання на витрати, адже господарська операція використання не відбулася.

Але в методичній літературі з бухгалтерського обліку описується інвентарний метод обліку запасів, за яким всі запаси, що передані у виробничий цех для використання у виробництві продукції, списуються на виробничу собівартість:

  • Дт 23 Кт 20.

Але в кінці місяця обов’язково проводиться інвентаризація і запаси, які не витрачені, і знаходяться в цехах, оприбутковуються у підзвіт матеріально відповідальних осіб цеху (майстрів, бригадирів тощо):

  • Дт 23 Кт 20 – способом сторно.

Детально про інвентарний метод ми писали тут.

Як бачимо, навіть якщо використовується інвентарний метод, за якого всі запаси списуються на виробництво, залишки запасів, виявлені інвентаризацією на дату балансу, знову оприбутковуються на баланс.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202517
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202530
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025233
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025757
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202545