• Посилання скопійовано

Бухоблік операцій в рамках документарного акредитива

Для розрахунків за ТМЦ підприємство-покупець відкрило документарний акредитив. Отримали кошти на покупку валюти та сформували покриття для оплати за документарним акредитивом. Як відображати в бухобліку розрахунки за акредитивом з банком, з контрагентом?

Правова сутність акредитиву визначена в ст. 1093 — ст. 1098 ЦКУ. У разі розрахунків за акредитивом банк (банк-емітент) за дорученням клієнта (платника) - заявника акредитива і відповідно до його вказівок або від свого імені зобов'язується провести платіж на умовах, визначених акредитивом, або доручає іншому (виконуючому) банку здійснити цей платіж на користь одержувача грошових коштів або визначеної ним особи — бенефіціара (ч. 1 ст. 1093 ЦКУ).

У разі відкриття покритого акредитива при його відкритті бронюються грошові кошти платника на окремому рахунку в банку-емітенті або виконуючому банку (ч. 2 ст. 1093 ЦКУ).

У разі відкриття непокритого акредитива банк-емітент гарантує оплату за акредитивом при тимчасовій відсутності коштів на рахунку платника за рахунок банківського кредиту.

Для виконання акредитива одержувач грошових коштів подає до виконуючого банку документи, які передбачені умовами акредитива, що підтверджують виконання всіх умов акредитива (ч. 1 ст. 1096 ЦКУ).

 

Бухгалтерський облік

Бухгалтерський облік господарських операцій в рамках імпорту товару, коли оплата здійснюється з використанням акредитиву, майже такий самий, як і при звичайній безготівковій оплаті. Детально це питання ми розглядали тут.

Наприклад, якщо спершу отримали товари від нерезидента, а оплата буде потім, то в загальному порядку оприбутковуються товари. На дату оприбуткування товарів відображається заборгованість перед нерезидентом. Заборгованість відображається як в іноземній валюті, так і в гривнях, із застосуванням офіційного валютного курсу НБУ.

Заборгованість є монетарною, тому за нею розраховуються курсові різниці.

Придбання іноземної валюти, яка зараховується на окремий банківський рахунок, з якого буде оплата нерезиденту:

  • Дт 333 Кт 311 — перераховано кошти банку для придбання іноземної валюти;
  • Дт 314 Кт 333 — зарахована іноземна валюта на окремий банківський рахунок (формування покриття для оплати за акредитивом);
  • Дт 92 Кт 333 — відображена комісія банку.

Але якщо іноземна валюта спершу зараховується на поточний валютний рахунок підприємства, з якого потім перераховується на окремий рахунок для формування покриття для оплати акредитивом, замість проведення Дт 314 Кт 333 будуть два проведення:

  • Дт 312 Кт 333 — зарахована іноземна валюта на поточний валютний рахунок;
  • Дт 314 Кт 312 — перерахована іноземна валюта на окремий банківський рахунок.

Поряд з цим, на наш погляд, слід суму перерахованої на окремий рахунок іноземної валюти відобразити на позабалансовому рахунку 05 «Гарантії та забезпечення надані».

Надалі за коштами на окремому рахунку в загальному порядку нараховується курсова різниця, на дату балансу і на дату здійснення господарської операції (перерахування коштів банком нерезиденту).

Зрештою, на дату перерахування банком коштів нерезиденту така оплата відображається в бухгалтерському обліку підприємства покупця:

  • Дт 632 Кт 314 – оплата постачальнику;
  • Дт 632 Кт 714 чи Дт 945 Кт 632 – відображена курсова різниця, яка утворилася на субрахунку 632;
  • Дт 314 Кт 714 чи Дт 945 Кт 314 – курсова різниця, утворена на субрахунку 314.

На дату оплати списується сума з позабалансового субрахунку 05.

На цьому все.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    Сьогодні 12:188
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202417
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202425
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442