• Посилання скопійовано

В бухобліку витрати завжди зменшують фінрезультат, який потім може коригуватися або ні

Автомобіль підприємства потрапив в ДТП, потім був проданий. Страхове відшкодування надійшло на рахунок вже після продажу. На думку підприємства, сума відшкодування була недостатньою і воно планує подавати позов до суду на страхову компанію для стягнення більшої страхової виплати. Чи може підприємство включати до витрат оплату послуг адвоката та експертизи автомобіля, якщо цього автомобіля вже немає на балансі підприємства?

Принципи бухгалтерського обліку та фінансової звітності визначені у ст. 4 Закону про бухоблік. Для відповіді на питання про відображення витрат в обліку слід врахувати принцип повного висвітлення, коли фінансова звітність повинна містити всю інформацію про фактичні та потенційні наслідки господарських операцій та подій, здатних вплинути на рішення, що приймаються на її основі.

З цього випливає, що витрати, пов’язані із судовим процесом (як і будь-які інші витрати підприємства) обов’язково повинні бути відображені в бухобліку. Бухоблік витрат регламентує НП(С)БО 16. Зокрема, відповідно до п. 18 НП(С)БО 16 до адміністративних витрат відносяться витрати:

  • винагороди за професійні послуги  (юридичні,  аудиторські,  з оцінки майна тощо);
  • витрати на врегулювання спорів у судових органах.

Отже, витрати на послуги адвоката та експертизу автомобіля належать до адміністративних витрат. На нашу думку, ці витрати потрібно пов’язувати не з наявністю автомобіля на балансі, а з можливістю збільшення страхового відшкодування, внаслідок якого збільшиться дохід підприємства. Якщо підприємство виграє судовий процес, для якого понесені ці витрати, воно отримає страхове відшкодування незалежно від того, що автомобіль вже проданий. Факт того, що підприємство понесло збитки від ДТП, залишається без змін. І якщо ці збитки були застраховані, підприємство вправі докладати зусиль (а відтак і нести витрати) для того, щоб отримати належне відшкодування.

Після того, як витрати будуть списані на рах. 92, вони зменшують фінрезультат у бухобліку – Дт 79 Кт 92.

Якщо підприємство коригує фінрезультат для цілей оподаткування, воно враховує норми ПКУ, які регламентують збільшення або зменшення бухгалтерського фінрезультату для цілей оподаткування. Для цієї ситуації ПКУ не містить норм щодо коригування фінрезультату, тому суми витрат на послуги адвоката та експертизу автомобіля не знаходять відображення в додатку РІ до декларації з прибутку і не впливають на значення рядка 03 РІ декларації.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    Сьогодні 09:1113
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202552
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202526
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202517
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025116