• Посилання скопійовано

В бухобліку витрати завжди зменшують фінрезультат, який потім може коригуватися або ні

Автомобіль підприємства потрапив в ДТП, потім був проданий. Страхове відшкодування надійшло на рахунок вже після продажу. На думку підприємства, сума відшкодування була недостатньою і воно планує подавати позов до суду на страхову компанію для стягнення більшої страхової виплати. Чи може підприємство включати до витрат оплату послуг адвоката та експертизи автомобіля, якщо цього автомобіля вже немає на балансі підприємства?

Принципи бухгалтерського обліку та фінансової звітності визначені у ст. 4 Закону про бухоблік. Для відповіді на питання про відображення витрат в обліку слід врахувати принцип повного висвітлення, коли фінансова звітність повинна містити всю інформацію про фактичні та потенційні наслідки господарських операцій та подій, здатних вплинути на рішення, що приймаються на її основі.

З цього випливає, що витрати, пов’язані із судовим процесом (як і будь-які інші витрати підприємства) обов’язково повинні бути відображені в бухобліку. Бухоблік витрат регламентує НП(С)БО 16. Зокрема, відповідно до п. 18 НП(С)БО 16 до адміністративних витрат відносяться витрати:

  • винагороди за професійні послуги  (юридичні,  аудиторські,  з оцінки майна тощо);
  • витрати на врегулювання спорів у судових органах.

Отже, витрати на послуги адвоката та експертизу автомобіля належать до адміністративних витрат. На нашу думку, ці витрати потрібно пов’язувати не з наявністю автомобіля на балансі, а з можливістю збільшення страхового відшкодування, внаслідок якого збільшиться дохід підприємства. Якщо підприємство виграє судовий процес, для якого понесені ці витрати, воно отримає страхове відшкодування незалежно від того, що автомобіль вже проданий. Факт того, що підприємство понесло збитки від ДТП, залишається без змін. І якщо ці збитки були застраховані, підприємство вправі докладати зусиль (а відтак і нести витрати) для того, щоб отримати належне відшкодування.

Після того, як витрати будуть списані на рах. 92, вони зменшують фінрезультат у бухобліку – Дт 79 Кт 92.

Якщо підприємство коригує фінрезультат для цілей оподаткування, воно враховує норми ПКУ, які регламентують збільшення або зменшення бухгалтерського фінрезультату для цілей оподаткування. Для цієї ситуації ПКУ не містить норм щодо коригування фінрезультату, тому суми витрат на послуги адвоката та експертизу автомобіля не знаходять відображення в додатку РІ до декларації з прибутку і не впливають на значення рядка 03 РІ декларації.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Як відобразити в обліку виплату іменної стипендії юридичною особою?
    Підприємство уклало тристоронній договір пожертви, за яким воно виплачуватиме іменну стипендію здобувачам освіти. Стипендія буде перераховуватися безпосередньо здобувачам, одним з них є працівник підприємства. Сума пожертви 5000 грн/міс. Як відобразити цю операцію в обліку та оподаткувати?
    04.10.202415
  • Як відобразити в обліку внесок ОЗ до статутного капіталу ФГ?
    ФГ – платник єдиного податку 4 групи, платник ПДВ, планує збільшити статутний капітал з внеску ОЗ засновником та новим членом ФГ, зокрема склад 1 та склад 2 відповідно. Як відобразити в обліку внесок ОЗ до статутного капіталу ФГ? Який порядок оподаткування цих операцій?
    04.10.202410
  • Як відобразити в обліку наслідки крадіжки коштів з поточного рахунку?
    Кошти з рахунку ТОВ (загальна система оподаткування) були перераховані на поточний ФОП внаслідок зламу комп'ютера. Договірних відносин між ТОВ та ФОП немає. Заяву до поліції подано. Чи має право ТОВ на витрати за цією операцією, якщо кошти не будуть повернені?
    03.10.202425
  • Облік придбання єдиного майнового комплексу у покупця
    Підприємство, платник податку на прибуток та ПДВ, брало участь у малій приватизації. В договорі купівлі-продажу та акті прийому-передачі виокремлено нерухомість та автомобіль, які входять у майновий комплекс. Також на балансі держпідприємства є інші ОЗ, ТМЦ, дебіторська та кредиторська заборгованості. Оцінка майна перед приватизацією не проводилась. Сума сплачена за весь єдиний майновий комплекс. ДП реорганізується в ТОВ, засновником якого буде це підприємство-покупець (частка 100%). Придбання проводиться через Фонд держмайна
    01.10.202435
  • Податкові наслідки уцінки НМА, який ще не введений в експлуатацію
    ТОВ придбало НМА і обліковує його за дебетом рах. «Придбання (створeння) нематеріальних активів». НМА ще не введений в експлуатацію, і невідомо, коли це може статися. Вартість цієї інвестиції на кінець 2024 року потрібно зменшити внаслідок знецінення. Які документи потрібно скласти та підписати? Які будуть наслідки з ПДВ та з податку на прибуток?
    30.09.202436