• Посилання скопійовано

Облік повернення судового збору, який був сплачений раніше

ТОВ сплатило судовий збір у 2023 р. Ця сума була віднесена до адмінвитрат на рахунок 92. Виконавче провадження не було розпочато, тому витрати на судовий збір повернені у 2024 р. Як цю операцію відобразити в обліку? Чи є правильним визнання витрат на судовий збір в момент оплати?

Відповідно до ст. 133 Цивільного процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень (ст. 1 Закону про судовий збір).

До витрат, пов’язаних з розглядом справи, належать витрати:

  • на професійну правничу допомогу;
  • пов’язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи;
  • пов’язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів;
  • пов’язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

Відповідно до п. 7 НП(С)БО 16, витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені. Витрати, які неможливо прямо пов'язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені.

Оскільки судові витрати не можливо було пов’язати з доходом певного періоду, а інколи складно навіть визначити чи буде дохід – їх відшкодування, то такі витрати дійсно є витратами періоду, зокрема адміністративними (п.7 НП(С)БО 16), які накопичуються на рахунку 92 «Адміністративні витрати».

На нашу думку, у періоді сплати збору можна визнати витрати, що пов’язані з розглядом справи, які документально підтверджені, а от природа судового збору трохи інша. Він також відноситься на рахунок 92, проте з періодом визнання витрат треба розбиратися. В цьому нам допоможе ст. 7 Закону про судовий збір, що регулює повернення судового збору.

Сплачена сума судового збору повертається у разі:

  • зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом;
  • повернення заяви або скарги;
  • відмови у відкритті провадження у справі;
  • залишення заяви або скарги без розгляду;
  • закриття (припинення) провадження у справі.

Враховуючи зазначене, на нашу думку, сума судового збору є авансовою оплатою. А відповідно до п. 9.2 НП(С)БО 16 попередня (авансова) оплата запасів, робіт, послуг не визнається витратами й не включаються до звіту про фінансові результати.

Тобто в періоді сплати суми судового збору витрат не буде, а буде дебіторська заборгованість, що відображається проведенням: Д-т 377 К-т 311.

Період визнання таких витрат буде відповідати тому періоду, коли жодна з причин повернення судового збору не може бути реалізована. Зауважимо, що визнання судового збору витратами не залежить від того, чи буде він відшкодований позивачем.

Так як ТОВ вже визнало витрати у 2023 р., а підстав визнавати дохід у 2024 р. немає, адже повернення коштів не є відшкодуванням понесених витрат, то відкоригувати можна за рахунок нерозподленого прибутку за правилами виправлення помилок минулих періодів:

  • Дт 377 Кт 44 – відновлено дебіторську заборгованість за судовим збором;
  • Дт 44 Кт 641/2 – збільшено ПЗ з податку на прибуток;
  • Дт 311 Кт 377 – отримано на рахунок суму повернутого судового збору.

Якщо виправлення помилок у фінансовій звітності впливає на фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток) та як наслідок на показник об’єкта оподаткування податком на прибуток, то платник податків здійснює виправлення показників податкової декларації з податку на прибуток шляхом подання або уточнюючого розрахунку, або у складі податкової декларації з податку на прибуток за відповідний податковий (звітний) період за чинною на день їх подання формою (Лист ДФСУ від 26.05.2016 №11515/6/99-99-15-02-01-15). Як подати уточнюючу декларацію з податку на прибуток, див. тут і тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Дозвіл Держпраці на експлуатацію котла: як облікувати?
    Підприємство отримало дозвіл від Держпраці на використання котла (обладнання, що працює під тиском) терміном на 5 років. На якому рахунку бухобліку його відобразити та до якої групи основних засобів (ОЗ) він належить у податковому обліку податку на прибуток?
    16.05.202524
  • Безоплатне отримання тимчасово ввезеного інструменту: митний та бухгалтерський облік
    Підприємство тимчасово ввезло інструменти від нерезидента зі сплатою часткових митних платежів. Наразі постачальник готовий передати ці інструменти безоплатно. Чи може підприємство залишити інструменти, оформивши безоплатне постачання, та як відобразити ці операції в бухобліку?
    16.05.202516
  • МЗК при продажу офісного центру: облік та оподаткування
    Як відобразити в бухгалтерському та податковому обліку продаж офісних приміщень разом з місцями загального користування (МЗК)? Чи потрібно окремо виділяти МЗК? Як розподіляти їх собівартість, оформлювати ПН? Які бухгалтерські проведення слід зробити? Чи можлива передача частини МЗК одному з покупців та як це оформити, щоб уникнути визнання операції безоплатною передачею?
    16.05.202541
  • Товарні запаси у СГ – "єдинників", які надають стоматологічні послуги: як облікувати?
    СГ – платники єдиного податку, які здійснюють діяльність виключно з надання стоматологічних послуг, не зобов’язані вести облік товарних запасів, зокрема, лікарських засобів та/або виробів медичного призначення, які використовуються для лікування пацієнтів у межах надання зазначених послугпос
    15.05.2025129
  • Витрати на реєстрацію ТМ за кордоном: визнання та період відображення в обліку
    Як правильно віднести на витрати вартість розробки та реєстрації торгової марки (ТМ) в Англії, якщо оплата була 30.04.2024 р., а підтвердження реєстрації отримано у квітні 2025 року із зазначенням дати початку дії ТМ – лютий 2024 року (на 10 років)?
    15.05.202517