• Посилання скопійовано

Як списати кредиторську заборгованість перед резидентом країни агресора?

На початок повномасштабного вторгнення РФ в Україну підприємство-резидент мало кредиторську заборгованість (попередня оплату за товар з підприємства країни-агресора). Як списати цю кредиторську заборгованість?

Виконання умов чи повернення коштів?

Пунктом 1 Постанови про забезпечення захисту національних інтересів установлено мораторій (заборону) на  виконання будь-яких зобов’язань (у тому числі грошових), кредиторами (стягувачами) за якими є:

  • громадяни РФ, крім тих, що проживають на території України на законних підставах;
  • юридичні особи, створені та зареєстровані відповідно до законодавства РФ;
  • юридичні особи, створені та зареєстровані відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку в статутному капіталі 10 і більше відсотків, якої є РФ, громадянин РФ ;
  • юридичні особи, утворені відповідно до законодавства іноземної держави, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку в статутному капіталі 10 і більше відсотків, яких є РФ, громадянин РФ, крім того, що проживає на території України на законних підставах, або юридична особа, створена та зареєстрована відповідно до законодавства РФ, - у випадку виконання зобов’язань перед ними за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті.

Ця постанова набрала чинності з дня її опублікування, зокрема з 04.03.2022 р., та діє до набрання чинності закону України щодо врегулювання відносин за участю осіб, пов’язаних з державою-агресором, але не більше одного місяця з дня припинення чи скасування воєнного стану.

Фактично ТОВ не може провести відвантаженнятовару, адже порушення вимог даної постанови не дає юридичної сили правочину, він буде вважатися недійсним відповідно до ч.2 ст. 215 ЦКУ. Та й фізично товар до країни-агресора відвантажити зараз не можна.

Відповідно до п. 17 Постанови про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану уповноваженим установам забороняється здійснювати будь-які валютні операції:

  • з використанням російських рублів та білоруських рублів;
  • учасником яких є юридична або фізична особа, яка має місцезнаходження (зареєстрована/постійно проживає) в РФ або в Республіці Білорусь;
  • для виконання зобов'язань перед юридичними або фізичними особами, які мають місцезнаходження (зареєстрована/постійно проживає) в РФ або в Республіці Білорусь.

Тобто ані виконати умови договору, ані повернути заборгованість ТОВ не наразі не може незалежно від валюти розрахунку. 

 

Безнадійна заборгованість

Відповідно до наведеної умови безнадійною заборгованість може бути визнана у трьох випадках:

за зобов’язаннями минув строк позовної давності (пп. «а» пп. 14.1.11 ПКУ). В цьому питанні необхідно орієнтуватися на договір, адже саме в ньому визначено сторони керуються Конвенцієюпро позовну давність у міжнародній купівлі-продажу товарів учасницями якої є (листі Міністерства закордонних справ України від 17.12.2007 р. №72/19-612/1-3811) чи нормами Українського законодавства. В першому випадку загальний строк позовної давності становить чотири роки (ст. 8 Конвенції ), в другому - три роки (ст. 257 ЦКУ). Звертаємо увагу, що згідно із ст. 9 Конституції України вищезазначена Конвенція є частиною національного законодавства України, тому призупинення строків на період дії воєнного стану також діє.

  • заборгованість, стягнення якої стало неможливим у зв’язку з дією обставин непереборної сили, стихійного лиха (форс-мажорних обставин), підтверджених у порядку, передбаченому законодавством (пп. «ж» пп.14.1.11 ПКУ). Це може бути довідка ТПП або оригінал документа уповноваженого органу країни виникнення таких обставин, виконаний на фірмовому бланку організації з відповідними реквізитами: дата, вихідний номер, назва документа (свідоцтво, сертифікат, висновок, довідка тощо),відповідний текст, підпис посадової особи, зазначення посади особи, що підписала документ, відтиск печатки організації (листа ДПАУ від 10.08.2004 р. №15183/7/23-5317). Тому необхідно перевірити розділ договору про форс-мажор і за необхідності заручитися резолюцією ТПП.
  • прийняти «управлінське рішення, яке є в межах ПКУ», як зазначено в ІПК ДПС від 24.03.2023 р. № 673/ІПК/99-00-21-02-02-06 та від 18.07.2023 №1945/ІПК/99-00-21-02-02-06 і визнати таку заборгованість як вилучену відповідно до Закону про основні засади примусового вилучення. Але таке вилучення передбачає передачу власності КМУ і проводиться за рішенням КМУ та РНБО. 

Якщо таке вилучення буде проведено, тоді можна буде застосувати податкову різницю п. 66 підрозд. 4 розд. XX ПКУ. Немає рішення – немає вилучення, і є дохід. Та все ж ДПС надало досить лояльну консультацію, яка дозволяє зменшити фінрезультат вже на дату прийняття вищевказаного закону. Оскільки ІПК носить індивідуальний характер, то ТОВ може отримати власну ІПК і за позитивного результату працювати за нею, адже такий підхід ДПС до врегулювання цього питання значно зменшує навантаження на платника в частині сплати податку на прибуток. 

В обліку визнання кредиторської заборгованості безнадійною відображається проведенням Дт 681 Кт 717 – як і при будь якому списанні кредиторської заборгованості, визнається дохід.

Зауважимо, що у загальному випадку положеннями ПКУ не передбачено коригування фінрезультату до оподаткування на різниці при списанні кредиторської заборгованості. Тобто обліковуємо за правилами бухобліку (ІПК ДФСУ від 14.06.2018 р. №2620/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).

Тож якщо строк позовної давності не минув, форс-мажор неможливо зафіксувати та підприємство не застосовує механізм вилучення – немає і підстав зменшувати фінрезультат. Тож радимо отримати власну ІПК для впевненості при зменшенні фінрезультату на суму такої заборгованості.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухгалтерський облік зменшення статутного капіталу ТОВ
    ТОВ має статутний капітал 3 млн грн, з яких погашено 2359250 грн, а не погашено 640750 грн. Товариство прийняло рішення зменшити статутний капітал до 2 млн грн. Як правильно відобразити зменшення статутного капіталу в бухгобліку? Які бухгалтерські проведення необхідно здійснити для оформлення зменшення статутного капіталу з 3 млн грн до 2 млн грн?
    07.04.202584
  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    04.04.202540
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    04.04.2025768
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    04.04.2025359
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202538