• Посилання скопійовано

Чи зобов’язана благодійна організація проводити обов’язковий аудит фінзвітності?

Чи зобов’язана неприбуткова благодійна організація проводити обов’язковий аудит фінансової звітності та оприлюднювати річну ФЗ та річну консолідовану ФЗ разом з аудиторським висновком?

Підприємства, які зобов’язані проходити обов’язковий аудит та оприлюднювати річну ФЗ та річну консолідовану ФЗ разом з аудиторським висновком, визначені у ст. 14 Закону про бухоблік. Наш довідник з цього питання див. тут.

По-перше, це підприємства, що становлять суспільний інтерес (крім великих підприємств, які не є емітентами цінних паперів), публічні акціонерні товариства, суб’єкти природних монополій на загальнодержавному ринку та суб’єкти господарювання, які здійснюють діяльність у видобувних галузях – не пізніше ніж до 30 квітня року, що настає за звітним періодом (абз.1 ч.3 ст.14 Закону про бухоблік). Публічне акціонерне товариство - акціонерне товариство, щодо акцій якого здійснено публічну пропозицію та/або акції якого допущені до торгів на організованому ринку капіталу (п. 26 ч. 1 ст. 2 Закону про АТ). Суб'єкт природної монополії - суб'єкт господарювання (юридична особа) будь-якої форми власності, який виробляє (реалізує) товари на ринку, що перебуває у стані природної монополії. Зведений перелік суб'єктів природних монополій див. тут.

Як бачимо з цього, благодійна організація не може належати до таких підприємств.

По-друге, це великі підприємства, які не є емітентами цінних паперів, середні підприємства, інші фінансові установи та недержавні пенсійні фонди, що належать до мікропідприємств та малих підприємств, малі підприємства, що є суб’єктами господарювання державного сектору економіки – не пізніше ніж до 1 червня року, що настає за звітним періодом (абз. 2-4 ст.14 Закону про бухоблік). Класифікацію підприємств див. тут.

Благодійна організація може належати до великих або середніх підприємств, зокрема, за балансовою вартістю активів та середньою кількістю працівників.

По-третє, державні і комунальні унітарні підприємства, господарські товариства, у статутному капіталі яких більше 50% акцій  (часток) належать державі чи територіальній громаді, а також господарські товариства, 50% і більше акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави чи територіальної громади в яких становить 100% (п. 8 ст. 73, п. 8 ст. 78, п. 3 ст.90 ГКУ). Благодійна організація не належить до таких підприємств.

По-четверте, материнські підприємства великої групи, які не належать до категорії великих підприємств (крім суб’єктів інвестиційної діяльності, які не складають консолідовану фінансову звітність відповідно до міжнародних стандартів) та материнські підприємства, які одночасно є дочірніми підприємствами та відповідно до вимог НП(С)БО та МСФЗ не подають консолідовану фінансову звітність – не пізніше ніж до 1 червня року, що настає за звітним періодом (абз. 6-7 ст. 14 Закону про бухоблік). Теоретично благодійна організація може належати до цієї групи.

Як бачимо, щодо благодійної організації може виконуватись друга або четверта умови для обов’язкового щорічного аудиту. Якщо так, то вона зобов’язана проходити обов’язковий аудит та оприлюднювати річну ФЗ та річну консолідовану ФЗ разом з аудиторським висновком не пізніше ніж до 1 червня року, що настає за звітним періодом.

А якщо неприбуткова організація не підпадає під жодну із зазначених умов, і при цьому її установчими документами не передбачено проведення обов’язкового аудиту фінансової звітності, то такої необхідності немає.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    Сьогодні 09:1117
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202552
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202527
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202517
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025125