• Посилання скопійовано

Кредит під валютний депозит: облік у поручителя

ТОВ 1 отримало кредит в валюті під заставу валютного депозиту ТОВ 2 - платника податку на прибуток на загальних підставах. ТОВ 1 не повертає кредит. Валютний депозит ТОВ 2 забрали в погашення кредиту ТОВ 1. ТОВ 2 дебіторську заборгованість за договором поруки обліковувало з 2019 року з урахуванням курсових різниць на кожну дату балансу. У договорі поруки курс розрахунку не зазначено. Як відобразити курсову різницю у зв’язку зі зміною курсу?

Відображення в обліку 

Відповідно до ч.2 ст. 556 ЦКУ до поручителя, який виконав зобов'язання, забезпечене порукою, переходять усі права кредитора у цьому зобов'язанні, в тому числі й ті, що забезпечували його виконання.

Таким чином, ТОВ 2 має право на відшкодування в повному обсязі суми валютного депозиту наданого в заставу.

Проте є певне застереження. Відповідно до ст. 5. ЗУ № 2473 визначено перелік операцій на території України, які можуть проводитися в валюті іншій ніж гривня. Серед яких операції наведеної в ситуації не виділено. 

Тому при погашенні заборгованості за валютним кредитом заборгованість за договором поруки стає гривневою з прив’язкою до валютного еквіваленту та курсу. Варто зауважити, такі розрахунки не євалютними, а отже, П(С)БО 21, зокрема, розрахунок курсових різниць на дату балансу, не передбачаються.

Як правило в договорі поруки наведено порядок розрахунку. Так як курс не визначено, то заборгованість перераховується по курсу НБУ на дату здійснення операції, зокрема погашеннякредиту. 

Відображення даної операції в обліку поручителя:

 • Дт 377 Кт 314 списання коштів ТОВ 2 з валютного депозиту в рахунок погашення валютного кредиту за договором поруки, по курсу НБУ на дату здійснення операції;
 • Дт 311 Кт 377 погашення заборгованості ТОВ 1 перед ТОВ 2, по курсу НБУ за яким було погашено кредит, якщо договором не визначено іншого.

Якщо договором визначено курс при погашенні, то за умови: 

 • збільшення курсу -  Дт 377 Кт746;
 • зменшення курсу - Дт 977 Кт 377.

 

Оподаткування

Відповідно до положень пп.134.1.1 ПКУ, об’єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень  розділу ІІІ ПКУ.

ПКУ не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування на курсові різниці. Їх облік проводиться на загальних підставах. 

Так як договором поруки не передбачено перерахунок заборгованості по курсу на певну дату, то курсові різниці не виникають. Тому ТОВ 2 в динаміці необхідно проаналізувати як вплинуло дане нарахування на об’єкт оподаткування. 

Таким чином:

1. Заборгованість за договором поруки перед ТОВ 2 є гривневою з прив’язкою до валютного еквіваленту та курсу і не потребує нарахування курсових різниць

2. Відповідно до наведеної умови договором поруки не визначено курс погашення заборгованості, то фактично заборгованість ТОВ 1 перед ТОВ 2 складає гривневий еквівалент валютного депозиту на дату погашення кредиту.

3. Необхідно проаналізувати вплив застосування курсових різниць на об’єкт оподаткування податком на прибуток. І за можливості укласти додаткову угоду та врегулювати порядок розрахунку за договором поруки, зокрема курс.

 ***

Додатково читайте:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

 • Облік викупу та подальшого продажу власних акцій
  ПАТ викупило в акціонера власні прості іменні акції за ціною нижче номіналу, які потім продає іншому акціонеру за ціною вище ціни викупу. Як відобразити ці операції в бухобліку? Які особливості для податку на прибуток?
  17.04.20243
 • Облік витрат з комплектації і зберігання продукції, виробленої за давальницькою схемою
  ТОВ замовник за давальницькою схемою виготовило продукцію 1 і 2. Далі отриману продукцію на своєму складі комплектують в один набір і продають як у скомплектованому виді. Як в обліку відобразити такі операції комплектації? Куди відносити витрати на комплектацію (зарплату робітників, витрати на випробування)? Як обліковуються витрати з оренди складу, де зберігається готова продукція?
  17.04.20248
 • Бухоблік купівлі-продажу електронного сертифікату у вигляді коду з надання гарантійних зобов’язань
  Підприємство – авторизований сервісний центр буде закуповувати у виробника (Китай) електронні сертифікати у вигляді коду з надання гарантійних зобов’язань, з метою їх подальшого продажу кінцевим споживачам. Доходом буде різниця між ціною продажу і купівлі. Покупці сертифікатів матимуть право на гарантійне обслуговування придбаних товарів протягом гарантійного строку. Як відобразити це в бухобліку?
  16.04.202413
 • Роялті у ліцензіата: облік
  За ліцензійним договором ліцензіар надає ліцензіату ліцензію на використання об'єкту права інтелектуальної власності (бази даних). Розмір роялті (винагороди) становить 15 000 грн на рік. Як правильно ліцензіату відобразити роялті в бухобліку?
  16.04.202415
 • Облік пляшок, наданих замовником для виробництва продукції
  Підприємству - виробнику алкогольної продукції, яке працює на загальній системі оподаткування, замовник надає зворотну пляшку для виготовлення алкогольних напоїв. Для виробництва алкогольних напоїв підприємство буде використовувати власну сировину та комплектуючі, крім пляшок. Як обліковувати такі пляшки?
  12.04.202416