• Посилання скопійовано

Кредит під валютний депозит: облік у поручителя

ТОВ 1 отримало кредит в валюті під заставу валютного депозиту ТОВ 2 - платника податку на прибуток на загальних підставах. ТОВ 1 не повертає кредит. Валютний депозит ТОВ 2 забрали в погашення кредиту ТОВ 1. ТОВ 2 дебіторську заборгованість за договором поруки обліковувало з 2019 року з урахуванням курсових різниць на кожну дату балансу. У договорі поруки курс розрахунку не зазначено. Як відобразити курсову різницю у зв’язку зі зміною курсу?

Відображення в обліку 

Відповідно до ч.2 ст. 556 ЦКУ до поручителя, який виконав зобов'язання, забезпечене порукою, переходять усі права кредитора у цьому зобов'язанні, в тому числі й ті, що забезпечували його виконання.

Таким чином, ТОВ 2 має право на відшкодування в повному обсязі суми валютного депозиту наданого в заставу.

Проте є певне застереження. Відповідно до ст. 5. ЗУ № 2473 визначено перелік операцій на території України, які можуть проводитися в валюті іншій ніж гривня. Серед яких операції наведеної в ситуації не виділено. 

Тому при погашенні заборгованості за валютним кредитом заборгованість за договором поруки стає гривневою з прив’язкою до валютного еквіваленту та курсу. Варто зауважити, такі розрахунки не євалютними, а отже, П(С)БО 21, зокрема, розрахунок курсових різниць на дату балансу, не передбачаються.

Як правило в договорі поруки наведено порядок розрахунку. Так як курс не визначено, то заборгованість перераховується по курсу НБУ на дату здійснення операції, зокрема погашеннякредиту. 

Відображення даної операції в обліку поручителя:

  • Дт 377 Кт 314 списання коштів ТОВ 2 з валютного депозиту в рахунок погашення валютного кредиту за договором поруки, по курсу НБУ на дату здійснення операції;
  • Дт 311 Кт 377 погашення заборгованості ТОВ 1 перед ТОВ 2, по курсу НБУ за яким було погашено кредит, якщо договором не визначено іншого.

Якщо договором визначено курс при погашенні, то за умови: 

  • збільшення курсу -  Дт 377 Кт746;
  • зменшення курсу - Дт 977 Кт 377.

 

Оподаткування

Відповідно до положень пп.134.1.1 ПКУ, об’єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень  розділу ІІІ ПКУ.

ПКУ не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування на курсові різниці. Їх облік проводиться на загальних підставах. 

Так як договором поруки не передбачено перерахунок заборгованості по курсу на певну дату, то курсові різниці не виникають. Тому ТОВ 2 в динаміці необхідно проаналізувати як вплинуло дане нарахування на об’єкт оподаткування. 

Таким чином:

1. Заборгованість за договором поруки перед ТОВ 2 є гривневою з прив’язкою до валютного еквіваленту та курсу і не потребує нарахування курсових різниць

2. Відповідно до наведеної умови договором поруки не визначено курс погашення заборгованості, то фактично заборгованість ТОВ 1 перед ТОВ 2 складає гривневий еквівалент валютного депозиту на дату погашення кредиту.

3. Необхідно проаналізувати вплив застосування курсових різниць на об’єкт оподаткування податком на прибуток. І за можливості укласти додаткову угоду та врегулювати порядок розрахунку за договором поруки, зокрема курс.

 ***

Додатково читайте:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Як покласти на директора відповідальність за ведення бухобліку?
    Як документально оформити директора як відповідального за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку юридичної особи у разі відсутності у штатному розписі посади головного бухгалтера?
    25.07.2024320
  • Зміна строку використання ОЗ
    Підприємство, платник податку на прибуток і ПДВ, в 2022 році придбало ноутбуки, які ввело в експлуатацію і за якими встановило строк служби - 36 місяців. Але протягом 2023-2024 років придбано нові ноутбуки, відтак ноутбуки 2022 року вже є морально застарілими. Чи можна зменшити строк їх використання до 24 місяців?
    25.07.202440
  • Облік повернення товару, якщо застосовується оцінка вибуття за методом ФІФО
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, купує однаковий товар в різних постачальників за різними цінами. При вибутті запасів оцінює запаси за методом ФІФО. Інколи окремі партії товару повертаються постачальнику, але в обліку при вибутті застосовується метод ФІФО, тож можуть виникати різниці між ціною придбання і ціною списання, які відносять до складу доходу чи витрат. Чи є така ситуація допустимою? Як вона впливає на оподаткування?
    24.07.202442
  • Як обліковувати готівку, що видається покупцям з їхніх карток на їх прохання?
    ТОВ – платник податку на прибуток та ПДВ, видає готівку покупцям магазину, які виявили бажання отримати готівку зі своїх карток. Як відобразити цю операцію в обліку?
    24.07.202432
  • Облік авто як гуманітарної допомоги і реєстрація РРО на це авто
    Підприємство отримало як гуманітарну допомогу авто для мобільної аптеки. Як відображати в обліку? Який вплив на прибуток? Як на авто зареєструвати РРО? Яку адресу вказувати в чеку та яку назву мобільної аптеки?
    22.07.202413