Як вплине зміна назви основного засобу на його облік
Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Одним із основних реквізитів первинного документа є зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у грошовому та за можливості у натуральних вимірниках (п. 2.3 Положення №88). Оприбуткування основного засобу підприємство проводить відповідно до даних видаткової накладної та акту приймання-передачі, де продавець зазначає кількість та номенклатуру основних засобів.
Зарахування на баланс основних засобів здійснюється актом приймання-передачі (введення в експлуатацію) основних засобів (п. 10. Методичні рекомендації №561). Який поряд з іншою інформацією розкриває інформацію про назву об'єкта основних засобів, його інвентарний номер, дату початку і місце експлуатації, термін корисного використання (п. 5 Методичні рекомендації №561).
Інвентарний номер закріплюється за об'єктом основних засобів на весь час його знаходження на даному підприємстві (п. 8 Методичні рекомендації №561).
Бухгалтерський облік основних засобів повинен забезпечити своєчасне відображення на рахунках бухгалтерського обліку повної інформації про оцінку, переоцінку і надходження основних засобів, їх внутрішнє переміщення (зі складу в цех (відділ, дільницю), з цеху в цех тощо), вибуття (реалізація, ліквідація, безоплатна передача, нестача, псування тощо).
Враховуючи зазначене, змінюючи назву основного засобу без зміни групи, строку експлуатації, методу амортизації, підприємство не впливає на облік основного засобу, адже такий основний засіб продовжує обліковуватися за тим же інвентарним номером.
Також ДПС звертає увагу, оскільки у бухгалтерському обліку такі дії, як зміна назви, не впливають на фінансовий результат діяльності підприємства, то вони не впливають і на формування об’єкта оподаткування податком на прибуток.
Лише за умови, якщо підприємство захоче продати даний основний засіб є ризик блокування податкової накладної, оскільки УКТЗЕД придбання та продажу буде різним.
Оформлення зміни назви основного засобу
Методичними рекомендаціями №561 не передбачено зміну назви основного засобу. І це і зрозуміло. Адже ця дія не призводить до зміни в структурі активів та зобов’язань, власному капіталі підприємства. Та зміна назви потребує висвітлення в регістрах аналітичного обліку і має бути економічно обґрунтованою.
На нашу думку, алгоритм дій підприємства в цьому випадку може бути наступним:
- Оцінка стану об’єкта основних засобів, назву якого плануємо змінити.
- Складаємо дефекту відомість/дефектний акт.
- На основі даних дефектної відомості/дефектного акту керівник приймає рішення про те, що даний об’єкт потребує модернізації/не потребує і відповідає характеристикам за новою назвою об’єкта і може бути перейменований. Все це керівник закріплює наказом.
Таким чином:
- Зміна назви основного засобу, без зміни методу амортизації, строку експлуатації, не впливає на фінансовий результат діяльності підприємства. Ризик є лише при подальшому продажу основного засобу, зокрема блокування податкової накладної.
- Перейменування об’єкта основного засобу проводиться на основі рішення керівника. Економічна доцільність зміни назви визначається за результатами оцінки його стану. Такий об’єкт основних засобів має відповідати технічним характеристикам зазначеної назви.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити