• Посилання скопійовано

Перерахунок монетарних статей балансу – щорічно чи щоквартально?

Якщо юрособа-суб’єкт мікропідприємництва подає фінансову звітність та декларацію з податку на прибуток тільки за підсумками року, чи потрібно їй проводити перерахунок курсових різниць за монетарною кредиторською заборгованістю на кінець кожного кварталу?

Як передбачено пп. 153.1.3 ПКУ, визначення курсових різниць від перерахунку операцій, виражених в іноземній валюті, заборгованості та іноземної валюти в податковому обліку платників податку на прибуток здійснюється відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку. При цьому прибуток (позитивне значення курсових різниць) ураховується у складі доходів платника податку, а збиток (від'ємне значення курсових різниць) ураховується у складі витрат платника податку. 


Отже, податковий облік курсових різниць слід провадити так само, як і бухгалтерський. А бухгалтерський облік, зокрема, перерахунок курсових різниць, провадиться у порядку, встановленому Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 21 "Вплив змін валютних курсів", затвердженим наказом МФУ від 10.08.2000 р. №193 (далі – ПСБО 21). Норми ПСБО 21 застосовуються підприємствами, організаціями та іншими юридичними особами (далі - підприємства) незалежно від форм власності (крім бюджетних установ та підприємств, які відповідно до законодавства складають фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності). Отже, незалежно від того, що підприємство є суб’єктом мікропідприємництва, воно має дотримуватися норм ПСБО 21. 

Монетарні статті – це статті балансу про грошові кошти, а також про такі активи й зобов'язання, які будуть отримані або сплачені у фіксованій (або визначеній) сумі грошей або їх еквівалентів. Згідно із п. 7 ПСБО 21, на кожну дату балансу монетарні статті в іноземній валюті відображаються з використанням валютного курсу на дату балансу. 

Датою балансу є дата, на яку складений баланс підприємства. Звичайно датою балансу є кінець останнього дня звітного періоду (1)

Те, як часто і в якій формі повинні суб’єкти мікропідприємництва складати фінансову звітність, встановлено останнім абзацом п. 2 Порядку №419 (2). В ньому сказано, що юридичні особи, які відповідно до ГКУ належать до суб'єктів мікропідприємництва, подають відповідним органам річну фінансову звітність, передбачену для суб'єктів малого підприємництва. Отже, зрозуміло, що підприємство, про яке йдеться у запитанні, повинно складати фінансову звітність:

А) за формою, встановленою Додатком 1 до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 25 "Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва", затвердженого наказом МФУ від 25.02.2000 р. №39;

Б) один раз на рік, тобто, тільки річну. 

Таким чином, і перерахунок монетарних статей балансу за п. 7 ПСБО 21 потрібно робити не щоквартально, а на дату балансу – тобто, у останній календарний день звітного року. 

---1----

П. 3 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 6 "Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах", затвердженого наказом МФУ від 28.05.1999 р. №137.

---------

----2----

Порядок подання фінансової звітності, затверджений постановою КМУ від 28.02.2000 р. №419.

-----------

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»