• Посилання скопійовано

Покупець підприємство, а платник та вантажоодержувач - відокремлений підрозділ: що в обліку?

Підприємство уклало договір з держпідприємством. За договором покупцем товару є держпідприємство, а платником та вантажоодержувачем - відокремлений підрозділ такого підприємства. ПН виписана на державне підприємство. Як правильно відображати в бухобліку оплати від відокремленого підрозділу? Як провести взаємозалік? Що з оборотами за субрахунками 6431, 6432?

Дивимося відповідь ДПС на питання в ЗІР (101.16): «Який порядок складання податкової накладної при поставці товарів/послуг покупцю, якщо договором передбачена оплата за такі товари/послуги від третьої особи?».

ДПС відповідає, що незалежно від того, що згідно з умовами договору виконання обов’язку щодо оплати за товари/послуги покладено на іншу особу, податкова накладна складається на покупця (отримувача) товарів/послуг.

Таким чином, в розглядуваній ситуації ПН цілком правомірно виписана на головне підприємство.

Схожим чином господарські операції відображаються і в бухгалтерському обліку підприємства. 

У разі відвантаження (продажу) товару дебіторська заборгованість відображається за головним підприємством, а не відокремленим підрозділом, навіть якщо вантажоодержувачем є відокремлений підрозділ:

 • Дт 361(головне підприємство) Кт 70 – визнання доходу від відвантаженого товару.

У разі отримання оплати від відокремленого підрозділу закривається дебіторська заборгованість, яка відображена за головним підприємством:

 • Дт 311 Кт 361(головне підприємство).

Це пояснюється тим, що відокремлений підрозділ за договором є платником за головне підприємство. Якщо платник за головне підприємство, значить, отриманою оплатою має закриватися заборгованість головного підприємства, а не формуватися окрема заборгованість відокремленого підприємства.

Якщо підприємство при відображенні ПЗ з ПДВ використовувало субрахунки 6431, 6432, то в аналітиці до цих субрахунків має також зазначатися головне підприємство, а не відокремлений підрозділ.

Таким чином, в обліку підприємства продавця не може виникати заборгованість відокремленого підрозділу.

Але якщо з якихось причин підприємство продавець відобразило в обліку окремо заборгованість головного підприємства і відокремленого підрозділу, їх можна зарахувати одна з одною на підставі бухгалтерської довідки.

Наприклад, якщо заборгованість за відвантаженими товарами головного підприємства відображається за дебетом субрахунку 361, а отримана оплата від відокремленого підрозділу за кредитом субрахунку 681, то на підставі бухгалтерської довідки роблять зарахування проведенням:

 • Дт 681 Кт 361.

Схоже проведення роблять і в разі наявності заборгованостей за іншими субрахунками, наприклад, 6431, 6432.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

 • Особливості списання замортизованих МНМА та НМА, які не будуть використовуватися
  МНМА із строком використання 24 місяці, 100% амортизація, вийшли з ладу та потребують списання. Чи нараховувати ПДВ в цьому випадку? Також є НМА, який не введено в експлуатацію – це комп’ютера програма російського походження, буде списуватися з обліку. Чи достатньо для списання службової записки відповідальної особи про те, що ця програма не буде використовуватися у зв'язку із забороною використання такої програми? Чи виникає нарахування ПДВ, якщо придбали програму з ПДВ?
  04.12.202378
 • Як встановити межу суттєвості для витрат?
  Як в обліковій політиці описати межу суттєвості для визнання витрат минулого періоду в розмірі 0,2% від витрат (формулювання та нормативна база)?
  01.12.202374
 • Облік списаних автошин
  Підприємство списує шини, які були встановлені на вантажні авто, на причепах. Норма пробігу не досягнута, але висота протектору на межі допустимого, відновлення недоцільне. Які наслідки з ПДВ, якщо продати ці шини ФОП чи передати за договором на утилізацію спеціалізованому підприємству?
  30.11.20231 450
 • Модернізація ОЗ запчастинами, знятими з іншого ОЗ: як визначити вартість запчастин?
  Підприємство має повністю замортизований сервер, який раніше був модернізований додатковими планками пам’яті. Ці планки теж замортизовані. Тепер вони встановлюються на інший сервер. Чи визнаються ці планки пам’яті активом, якщо їх вартість не може бути достовірно визначена?
  29.11.202354
 • Підприємство придбало товар у нерезидента: що в обліку?
  Підприємство придбало товар у нерезидента. Польська компанія надала послуги перевезення територією Польщі. Товар частково продано польській компанії, частково - завезено на митну територію України. Як відобразити це в бухобліку?
  29.11.202356