• Посилання скопійовано

Свердловина на підприємстві: облік води; рентна плата; перехід на облік за МСФЗ?

Підприємство здійснює виробництво міндобрив, до жовтня 2023 р. орендувало площі і мало договір з водоканалом на водопостачання і водовідведення, воду оприбутковували згідно з рахунками водоканалу. З 01.10.2023 р. орендували площі в регіоні, де є на території свердловина. Чи платити ренту плату? Як оприбуткувати добуту воду? Чи потрібно переходити на МСФЗ за наявності свердловини?

Рентна плата

Із запитання випливає, що підприємство орендує як відповідну земельну ділянку, так і свердловину на такій ділянці і безпосередньо добуває воду із такої свердловини.

В такому разі підприємство є платником двох видів рентної плати (детальніше див. тут, тут, тут, тут):

  • рентної плати за спеціальне використання води;
  • рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин.

 

Як оприбуткувати добуту воду

Облік видобутої води можна обліковувати як витрати допоміжного виробництва, з відображенням на окремому аналітичному субрахунку рахунку 23 витрат виробничої собівартості добування води.

До таких витрат можуть відноситися витрати електроенергії на роботу свердловини, орендної плати за свердловину і земельну ділянку, на якій вона розміщена, рентної плати, зарплати з нарахуваннями ЄСВ працівників, які обслуговують свердловину, витрати з ремонту свердловини тощо:

  • Дт 23 (добування води) Кт 631, 685, 641, 661, 651, 20 тощо.

Якщо вся добута протягом звітного періоду (місяця) вода використовується у виробництві добрив, її можна окремо не оприбутковувати, а відразу списати на виробничу собівартість добрив:

  • Дт 23 (добрива) Кт 23 (свердловина).

Якщо ж підприємство має місткості для зберігання добутої води і вода використовується не вся, частина зберігається у місткостях, то таку воду слід спершу оприбуткувати:

  • Дт 201 Кт 23 (свердловина).

Потім за окремим документом вода списується на виробництво добрив:

  • Дт 23 (добрива) Кт 201.

Яким чином документувати добуту воду, вирішується кожним окремим підприємством самостійно, залежно від особливостей організації виробничого процесу.

Наприклад, якщо за роботу свердловини відповідальний один працівник, а за використання інший, то перший за даними лічильника може складати звіт про кількість добутої води. Форма такого звіту розробляється підприємством самостійно. Звіт має затвердити керівник підприємства чи уповноважена ним особа. 

На підставі звіту складається видаткова накладна, за якою перший працівник передає добуту воду другому працівникові. А вже другий працівник списує воду, разом з іншими використаними ресурсами, на виробництво добрив. Як правило, документом для списання є виробничий звіт.

 

Чи потрібно переходити на МСФЗ за наявності свердловини

Ні, не потрібно. Детально про це ми писали, приміром, тут, тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    Сьогодні 12:1811
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202420
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442