• Посилання скопійовано

Свердловина на підприємстві: облік води; рентна плата; перехід на облік за МСФЗ?

Підприємство здійснює виробництво міндобрив, до жовтня 2023 р. орендувало площі і мало договір з водоканалом на водопостачання і водовідведення, воду оприбутковували згідно з рахунками водоканалу. З 01.10.2023 р. орендували площі в регіоні, де є на території свердловина. Чи платити ренту плату? Як оприбуткувати добуту воду? Чи потрібно переходити на МСФЗ за наявності свердловини?

Рентна плата

Із запитання випливає, що підприємство орендує як відповідну земельну ділянку, так і свердловину на такій ділянці і безпосередньо добуває воду із такої свердловини.

В такому разі підприємство є платником двох видів рентної плати (детальніше див. тут, тут, тут, тут):

  • рентної плати за спеціальне використання води;
  • рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин.

 

Як оприбуткувати добуту воду

Облік видобутої води можна обліковувати як витрати допоміжного виробництва, з відображенням на окремому аналітичному субрахунку рахунку 23 витрат виробничої собівартості добування води.

До таких витрат можуть відноситися витрати електроенергії на роботу свердловини, орендної плати за свердловину і земельну ділянку, на якій вона розміщена, рентної плати, зарплати з нарахуваннями ЄСВ працівників, які обслуговують свердловину, витрати з ремонту свердловини тощо:

  • Дт 23 (добування води) Кт 631, 685, 641, 661, 651, 20 тощо.

Якщо вся добута протягом звітного періоду (місяця) вода використовується у виробництві добрив, її можна окремо не оприбутковувати, а відразу списати на виробничу собівартість добрив:

  • Дт 23 (добрива) Кт 23 (свердловина).

Якщо ж підприємство має місткості для зберігання добутої води і вода використовується не вся, частина зберігається у місткостях, то таку воду слід спершу оприбуткувати:

  • Дт 201 Кт 23 (свердловина).

Потім за окремим документом вода списується на виробництво добрив:

  • Дт 23 (добрива) Кт 201.

Яким чином документувати добуту воду, вирішується кожним окремим підприємством самостійно, залежно від особливостей організації виробничого процесу.

Наприклад, якщо за роботу свердловини відповідальний один працівник, а за використання інший, то перший за даними лічильника може складати звіт про кількість добутої води. Форма такого звіту розробляється підприємством самостійно. Звіт має затвердити керівник підприємства чи уповноважена ним особа. 

На підставі звіту складається видаткова накладна, за якою перший працівник передає добуту воду другому працівникові. А вже другий працівник списує воду, разом з іншими використаними ресурсами, на виробництво добрив. Як правило, документом для списання є виробничий звіт.

 

Чи потрібно переходити на МСФЗ за наявності свердловини

Ні, не потрібно. Детально про це ми писали, приміром, тут, тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144