• Посилання скопійовано

Свердловина на підприємстві: облік води; рентна плата; перехід на облік за МСФЗ?

Підприємство здійснює виробництво міндобрив, до жовтня 2023 р. орендувало площі і мало договір з водоканалом на водопостачання і водовідведення, воду оприбутковували згідно з рахунками водоканалу. З 01.10.2023 р. орендували площі в регіоні, де є на території свердловина. Чи платити ренту плату? Як оприбуткувати добуту воду? Чи потрібно переходити на МСФЗ за наявності свердловини?

Рентна плата

Із запитання випливає, що підприємство орендує як відповідну земельну ділянку, так і свердловину на такій ділянці і безпосередньо добуває воду із такої свердловини.

В такому разі підприємство є платником двох видів рентної плати (детальніше див. тут, тут, тут, тут):

  • рентної плати за спеціальне використання води;
  • рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин.

 

Як оприбуткувати добуту воду

Облік видобутої води можна обліковувати як витрати допоміжного виробництва, з відображенням на окремому аналітичному субрахунку рахунку 23 витрат виробничої собівартості добування води.

До таких витрат можуть відноситися витрати електроенергії на роботу свердловини, орендної плати за свердловину і земельну ділянку, на якій вона розміщена, рентної плати, зарплати з нарахуваннями ЄСВ працівників, які обслуговують свердловину, витрати з ремонту свердловини тощо:

  • Дт 23 (добування води) Кт 631, 685, 641, 661, 651, 20 тощо.

Якщо вся добута протягом звітного періоду (місяця) вода використовується у виробництві добрив, її можна окремо не оприбутковувати, а відразу списати на виробничу собівартість добрив:

  • Дт 23 (добрива) Кт 23 (свердловина).

Якщо ж підприємство має місткості для зберігання добутої води і вода використовується не вся, частина зберігається у місткостях, то таку воду слід спершу оприбуткувати:

  • Дт 201 Кт 23 (свердловина).

Потім за окремим документом вода списується на виробництво добрив:

  • Дт 23 (добрива) Кт 201.

Яким чином документувати добуту воду, вирішується кожним окремим підприємством самостійно, залежно від особливостей організації виробничого процесу.

Наприклад, якщо за роботу свердловини відповідальний один працівник, а за використання інший, то перший за даними лічильника може складати звіт про кількість добутої води. Форма такого звіту розробляється підприємством самостійно. Звіт має затвердити керівник підприємства чи уповноважена ним особа. 

На підставі звіту складається видаткова накладна, за якою перший працівник передає добуту воду другому працівникові. А вже другий працівник списує воду, разом з іншими використаними ресурсами, на виробництво добрив. Як правило, документом для списання є виробничий звіт.

 

Чи потрібно переходити на МСФЗ за наявності свердловини

Ні, не потрібно. Детально про це ми писали, приміром, тут, тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Ремонт авто після ДТП власними силами: облік та оподаткування
    Службове авто потрапило в ДТП. Страхова компанія перерахувала відшкодування згідно з актом ДТП – 14000 грн. Підприємство придбало запчастини. Ремонт буде проведено власними силами. Як відобразити дану операцію в обліку та оподаткувати ПДВ?
    13.05.202415
  • Помилка в експрес-накладній: нюанси обліку та оподаткування
    Підприємство, платник податку на прибуток, ПДВ, купує товар через Нову пошту. Оплата доставки за рахунок підприємства. В експрес-накладній дані відправника не відповідають даним постачальника товару. Які податкові наслідки такої невідповідності?
    13.05.202413
  • Оподаткування та облік прощення працівнику неповернутої суми ПФД
    У 2023 р. Товариство надало працівнику підприємства ПФД у розмірі 100000 грн. строком на 1 рік. ПФД відобразили у Додатку 4ДФ з ознакою доходу «197». У 2024 р. працівник повернув половину ПФД. Строк дії договору до листопада 2024 р., але вже відомо, що працівник не зможе її повернути. Як відобразити цю операцію в додатку 4ДФ і хто повинен сплатити ПДФО та ВЗ?
    13.05.202423
  • Облік фінінвестиції за методом участі в капіталі
    ФГ, платник ЄП групи IV, є засновником ТОВ, з часткою в СК - 100%. ТОВ за результатами 2018 року отримало прибуток, але дивіденди не нараховувалися і не виплачувалися. Як вести бухоблік такої фінінвестиції? Як такий облік вплине на оподаткування ЄП групи IV?
    10.05.202421
  • Облік витрат з корпоративної картки, які здійснені працівником у закордонному відрядженні
    Водій був направлений у закордонне відрядження. Після доставки продукції водій покинув авто і на зв’язок більше не виходив. Документи щодо покупців (CMR, МД) залишив в авто, а чеків щодо використання коштів з корпоративної картки не було. Чи має право підприємство включити витрати з корпоративної картки до витрат згідно з наказом директора?
    10.05.2024302