• Посилання скопійовано

Свердловина на підприємстві: облік води; рентна плата; перехід на облік за МСФЗ?

Підприємство здійснює виробництво міндобрив, до жовтня 2023 р. орендувало площі і мало договір з водоканалом на водопостачання і водовідведення, воду оприбутковували згідно з рахунками водоканалу. З 01.10.2023 р. орендували площі в регіоні, де є на території свердловина. Чи платити ренту плату? Як оприбуткувати добуту воду? Чи потрібно переходити на МСФЗ за наявності свердловини?

Рентна плата

Із запитання випливає, що підприємство орендує як відповідну земельну ділянку, так і свердловину на такій ділянці і безпосередньо добуває воду із такої свердловини.

В такому разі підприємство є платником двох видів рентної плати (детальніше див. тут, тут, тут, тут):

  • рентної плати за спеціальне використання води;
  • рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин.

 

Як оприбуткувати добуту воду

Облік видобутої води можна обліковувати як витрати допоміжного виробництва, з відображенням на окремому аналітичному субрахунку рахунку 23 витрат виробничої собівартості добування води.

До таких витрат можуть відноситися витрати електроенергії на роботу свердловини, орендної плати за свердловину і земельну ділянку, на якій вона розміщена, рентної плати, зарплати з нарахуваннями ЄСВ працівників, які обслуговують свердловину, витрати з ремонту свердловини тощо:

  • Дт 23 (добування води) Кт 631, 685, 641, 661, 651, 20 тощо.

Якщо вся добута протягом звітного періоду (місяця) вода використовується у виробництві добрив, її можна окремо не оприбутковувати, а відразу списати на виробничу собівартість добрив:

  • Дт 23 (добрива) Кт 23 (свердловина).

Якщо ж підприємство має місткості для зберігання добутої води і вода використовується не вся, частина зберігається у місткостях, то таку воду слід спершу оприбуткувати:

  • Дт 201 Кт 23 (свердловина).

Потім за окремим документом вода списується на виробництво добрив:

  • Дт 23 (добрива) Кт 201.

Яким чином документувати добуту воду, вирішується кожним окремим підприємством самостійно, залежно від особливостей організації виробничого процесу.

Наприклад, якщо за роботу свердловини відповідальний один працівник, а за використання інший, то перший за даними лічильника може складати звіт про кількість добутої води. Форма такого звіту розробляється підприємством самостійно. Звіт має затвердити керівник підприємства чи уповноважена ним особа. 

На підставі звіту складається видаткова накладна, за якою перший працівник передає добуту воду другому працівникові. А вже другий працівник списує воду, разом з іншими використаними ресурсами, на виробництво добрив. Як правило, документом для списання є виробничий звіт.

 

Чи потрібно переходити на МСФЗ за наявності свердловини

Ні, не потрібно. Детально про це ми писали, приміром, тут, тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    Сьогодні 13:1412
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202529
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025217
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025650
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202541