• Посилання скопійовано

Облік відшкодування за браковані імпортовані товари

Підприємство імпортувало ножі і втулки для використання на виробництві продукції. Згодом з’ясувалося, що вони браковані. Уклали додаткову угоду з нерезидентом про повернення договірної вартості товарів і частково мита. А бракований товар буде здано на металобрухт. Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ? Як відобразити в бухгалтерському обліку?

Списання бракованого товару

Оскільки браковані імпортовані ножі і втулки не використовуватимуться за призначенням, їх списують з балансу: Дт 947 Кт 20 – за собівартістю.

Зазначимо, що згідно з пп. 9 НП(С)БО 9 до собівартості запасів включаються суми, що сплачуються постачальнику, суми ввізного мита, транспортно-заготівельні витрати тощо. 

За умовами запитання постачальник відшкодовує повну вартість самих запчастин та 10% мита.

Поряд з цим, на наш погляд, підприємству потрібно нарахувати компенсуюче ПЗ з ПДВ за пп. «г» пп. 198.5 ПКУ на вартість таких товарів, оскільки вони використані в операціях, що не є господарською діяльністю. 

Причому, на наш погляд, база оподаткування має визначатися виходячи з митної вартості ввезених товарів. Наприклад, таку думку читаємо в ІПК ДФСУ від 06.12.2018 р. №5129/6/99-99-15-03-02-15/ІПК. Адже саме з такої вартості сплачувався на митниці ПДВ з цих товарів.

Також на наш погляд, якщо до складу первісної вартості списаних товарів включалися інші товари, послуги, що придбавалися з ПДВ (наприклад, послуги перевезення), то на вартість таких складових також потрібно нарахувати компенсуюче ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ. 

Але податкова служба може мати іншу думку з цього питання, тому може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

Про особливості складання ПН в цій ситуації можна почитати тут

 

Оприбуткування металобрухту

Якщо підприємство здаватиме списані ножі і втулки на металобрухт, цей металобрухт слід оприбуткувати як актив: Дт 209 Кт 719.

Оприбутковують за чистою вартістю реалізації металобрухту (див. пп. 2.13 Методрекомендацій №2). Чиста вартість реалізації запасів - очікувана ціна реалізації запасів в умовах звичайної діяльності за вирахуванням очікуваних витрат на завершення їх виробництва та реалізацію (п. 4 НП(С)БО 9).

Тобто, це очікувана ціна продажу металобрухту. 

 

Отримання відшкодування від постачальника

На дату укладення додаткової угоди з постачальником на повернення договірної вартості товарів і частково мита, в бухгалтерському обліку роблять проведення: Дт 375 Кт 716 – на суму відшкодування, передбачену угодою.

Якщо оплата буде в іноземній валюті, заборгованість фіксують як в такій іноземній валюті, так і в гривнях, за курсом НБУ на цю саму дату (пп. 5 НП(С)БО 21).

Заборгованість на субрахунку 375 буде монетарною, адже вона погашатиметься коштами. А тому на дату отримання оплати та на дату балансу потрібно в загальному порядку визначати курсові різниці (пп. 7, пп. 8 НП(С)БО 21). Курсові різниці відображають на субрахунках 945 та 714.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202412
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442