• Посилання скопійовано

Оплатили за імпортне авто з рахунку підприємства, а МД оформлено на іншу особу: що робити?

ТОВ заплатило 6000 євро за автомобіль в Німеччину, митну декларацію оформлено на директора. Автомобіль передали благодійному фонду, який передав це авто військовим на фронт. Є акти передачі на двох військових. Як ТОВ має провести цю операцію в бухобліку та яке оподаткування?

Помилка підприємства в даній ситуації полягає в тому, що митна декларація оформлена не на підприємство, яке оплатило автомобіль, а на фізичну особу – директора. В графі 8 митної декларації зазначається інформація про одержувача – зазначену в транспортному документі особу, якій перевізник згідно з транспортними документами або за дорученням відправника (відправник, що доставляє товари самостійно, не користуючись послугами перевізника) має передати товари. Якщо одержувачем є інша особа, ніж підприємство, яке оплатило автомобіль, таке підприємство не зможе оприбуткувати автомобіль в рахунок раніше сплачених коштів 6000 євро.

Оскільки автомобіль ввезено через приватну фізичну особу, то й передання цього автомобіля благодійному фонду потрібно теж оформляти через цю фізичну особу. В такому разі ця операція не має стосунку до підприємства, яке оплатило кошти за цей автомобіль.

У підприємства ж залишається дебіторська заборгованість, яка виникла після оплати 6000 євро продавцю автомобіля. Оскільки підприємство знає, що ця заборгованість вже не буде погашена, вона не повинна визнаватися активом і має бути списана.

В бухобліку дебіторська заборгованість списується в тому періоді, в якому вона перестала бути активом, тобто перестала відповідати вимогам п. 5 НП(С)БО 10. В даному випадку це буде період, коли автомобіль був ввезений в Україну через директора і підприємство не було імпортером цього автомобіля, з чого випливає висновок, що воно вже не отримає економічних вигід від погашення заборгованості.

Якщо підприємство не коригує фінрезультат з метою оподаткування, списання заборгованості зменшує фінрезультат за правилами бухобліку у періоді списання – див. таблицю.

Якщо підприємство коригує фінрезультат, воно повинно звернути увагу на податкові правила списання безнадійної заборгованості у пп. 139.2 ПКУ. Докладніше про це ми писали у цій аналітиці. В даному випадку очевидно, що строк позовної давності за цією заборгованістю ще не сплив, тож в бухобліку підприємство може списати її вже зараз та одночасно збільшити фінрезультат з метою оподаткування на суму списаної заборгованості. Потім, в тому періоді, в якому закінчиться строк позовної давності за цією заборгованістю, підприємство зможе зменшити фінрезультат з метою оподаткування на суму списаної заборгованості.

Визначення строку позовної давності є окремим питанням і повинно вирішуватися на підставі первинних документів та деталей цієї операції.

Щодо валютного нагляду нагадаємо, що зовнішньоекономічні операції в розмірі до 400 тисяч гривень не підлягають валютному нагляду, тож сума 6000 євро не контролюється банком – див. нашу публікацію тут.

 

Бухоблік списання суми, що була сплачена за автомобіль, показаний у таблиці.

Зміст господарської операції

Д-т

К-т

Сума

Перераховано валюту за автомобіль, офіційний курс євро 40 грн/євро

377

312

6000 євро

240000 грн

Списано дебіторську заборгованість у періоді, коли автомобіль було ввезено через іншу особу, офіційний курс євро 40,2 грн/євро

944

377

6000 євро

241200 грн

Списано курсову різницю

377

714

1200 грн

Списано витрати на фінрезультат*

791

944

241200 грн

Списано доходи на фінрезультат

714

791

1200 грн

*) У підприємства, яке не коригує фінрезультат, ця сума 241200 грн зменшить об’єкт оподаткування податком на прибуток. Підприємство, яке коригує фінрезультат, повинно збільшити фінрезультат на суму 241200 грн – 6000 євро за курсом на дату списання заборгованості в бухобліку. Потім, коли спливе строк позовної давності, можна буде зменшити фінрезультат, але вже за курсом на дату такого зменшення.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518