• Посилання скопійовано

Облік благодійної допомоги, отриманої фермерським господарством

Фермерське господарство отримало гуманітарну допомогу від ФАО - рукави для тимчасового зберігання зерна. Із документів є акт прийому-передачі гуманітарної (благодійної ) допомоги, де є лише кількість отриманих рукавів. Окрім того, отримало за програмою USAID АГРО 1 т мінеральних добрив для основного та припосівного внесення на ярі культури. Із документів ТТН, де вказана кількість отриманих добрив. Як відобразити в бухобліку?

Рукави для зберігання зерна

Зерно в рукавах можна зберігати до двох років. Хоча зберігають переважно кілька місяців, до року. Після чого повторно рукав вже не використовують, а утилізують. Тобто, рукав використовують для одноразового зберігання зерна.

Відповідно до п. 5 НП(С)БО 9, до запасів відносяться в тому числі малоцінні та швидкозношувані предмети (МШП), що використовуються протягом не більше одного року або нормального операційного циклу, якщо він більше одного року. 

Операційний цикл - проміжок часу між придбанням запасів для провадження діяльності і отриманням грошей та їх еквівалентів від реалізації виробленої з них продукції або товарів і послуг (п. 3 розд. І НП(С)БО 1).

На наш погляд, термін використання рукава вписується в поняття операційного циклу. Тому рукави слід обліковувати в складі МШП, навіть якщо строк зберігання зерна в рукаві перевищить рік.

МШП обліковують на рахунку 22.

Оприбуткування запасів, отриманих у вигляді благодійних внесків (гуманітарної допомоги), цільового фінансування, відображають проводкою (див. п. 5 таблиці додатка 3 Методрекомендацій №2, від 10.01.2007 р.): Дт 22 Кт 48.

Згідно з п. 12 НП(С)БО 9, первісною вартістю запасів, одержаних підприємством безоплатно, визнається їх справедлива вартість з урахуванням витрат, передбачених пунктом 9 цього НП(С)БО.

Справедлива вартість - сума, за якою можна продати актив або оплатити зобов'язання за звичайних умов на певну дату (п. 4 НП(С)БО 19).

Тобто, справедливою є ринкова вартість активу. 

Тож ФГ потрібно з’ясувати ринкову вартість рукавів, оприбуткувавши за такою вартістю.

Якщо ФГ нестиме власним коштом витрати, пов’язані з отриманням рукавів, перелік яких наведено в п. 9 НП(С)БО 9, зазначені витрати збільшуватимуть первісну вартість рукавів. Наприклад, це можуть бути витрати ФГ з доставки рукавів на власний склад.

Відповідно до п. 17 НП(С)БО 15, отримане цільове фінансування визнається доходом протягом тих періодів, в яких були зазнані витрати, пов'язані з виконанням умов цільового фінансування.

Таким чином, дохід від безоплатно отриманих рукавів визнається в момент відображення витрат від використання рукавів.

Згідно з п. 23 НП(С)БО 9, вартість МШП, що передані в експлуатацію, виключається зі складу активів (списується з балансу) з подальшою організацією оперативного кількісного обліку таких предметів за місцями експлуатації і відповідними особами протягом строку їх фактичного використання.

Таким чином, вартість рукавів списується на витрати при передачі рукавів для зберігання зерна: Дт 23 Кт 22.

В цей самий момент відображають дохід: Дт 484 Кт 718. 

Після передачі рукавів для зберігання зерна ФГ веде оперативний кількісний облік таких рукавів. З такого обліку рукави списуються після закінчення зберігання в них зерна і утилізації. Оформляється така операція актом списання. Форма такого акту нормативними документами не встановлена, тому розробляється ФГ самостійно.

 

Мінеральні добрива

Облік мінеральних добрив подібний до обліку рукавів, на тих самих підставах.

Отримані добрива оприбутковуються за справедливою вартістю, з урахуванням витрат, перелік яких наведено в п. 9 НП(С)БО 9, якщо ФГ несло такі витрати.

  • Проведення, за якою оприбутковують добрива: Дт 208 Кт 48.
  • Використання добрив: Дт 23 Кт 208.
  • В цей самий момент визнається дохід: Дт 48 Кт 718.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    Сьогодні 12:1811
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202419
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202425
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442