• Посилання скопійовано

Коли в обліку відображати нарахування 3% річних та індексацію на прострочену заборгованість?

Підприємство надало фінансовій компанії кошти в оренду. Кошти не повернено в строк. За договором при порушенні термінів повернення коштів нараховується 3% річних та здійснюється індексація заборгованості на індекс інфляції. В який момент нараховувати в бухгалтерському обліку зазначені відсотки?

Правові підстави

Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦКУ боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. 

Тобто, 3% річних та індексація не нараховуються автоматично у разі прострочення заборгованості. Їх потрібно виставляти боржнику окремо, якщо він прострочив виконання зобов’язання. Наприклад, під час пред’явлення претензії про оплату боргу. В претензії зазначають як основну суму боргу, так і інфляційні. Якщо боржник визнав претензію, то він має погасити як основний борг, так і проценти з інфляційними. Якщо борг не визнано, то стягнути борг та проценти з інфляційними можна через суд. 

З наведеного зрозуміло, що підставою для виникнення заборгованості щодо процентів та інфляційних буде один з цих документів:

 • визнана боржником претензія або
 • рішення суду, яке набуло законної сили.

 

Бухгалтерський облік

Відповідно до п. 5 НП(С)БО 15 дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути правильно визначена. 

Оцінка доходу може бути правильно визначена на дату визнання претензії чи набрання законної сили рішенням суду.

Таким чином, проценти і інфляційні відображають в бухгалтерському обліку саме на таку дату, проводкою:

 • Дт 374 Кт 715.

Якщо претензія не визнана чи рішення суду не набуло законної сили, дохід від процентів і інфляції не визнають і в бухгалтерському обліку не відображають. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

 • Прийняття однотипних ОЗ з різними сумами в одному самостійно розробленому акті
  Після втрати чинності наказу №352 ТОВ розробило власні форми для первинного обліку ОЗ. Через великий обсяг введення в експлуатацію однотипних ОЗ, які відрізняються маркуванням та сумою, і на які складаються окремі акти, планується розробити бланк акту для введення в експлуатацію більше ніж одного ОЗ. Чи не буде порушенням законодавства введення в експлуатацію декількох ОЗ одним актом?
  Сьогодні 11:036
 • Як встановити експлуатаційні норми пробігу шин?
  Придбали новий автомобіль Рено Дастер. Як встановити експлуатаційну норму пробігу шин, якщо в Експлуатаційних нормах №488 не вказано модель машини і шин 215/65 R16 Continental Conticrosscontact LX 2, які плануємо докупати додатково?
  27.09.202351
 • Нематеріальні активи не використовуються: що в обліку?
  ТОВ передавало у користування ПЗ, а також отримувало роялті за видачу невиключної ліцензії на інше ПЗ. Виключні майнові права на обидва продукта обліковуються на субрахунку 127 та амортизуються. В серпні 2023тр. замовник цих продуктів збанкрутів, ТОВ перестало отримувати за ними дохід. Що з амортизацією цих НМА? Чи потрібно їх консервувати або виводити з експлуатації?
  27.09.202335
 • Облік безоплатно експортованого зразка продукції
  Підприємство відправляє за кордон вироблений своїми силами зразок рекламної продукції. Відправка через міжнародну кур'єрську службу, зареєстровану в Україні. Оплата за доставку в гринях. Зразок поставляється безкоштовно. Як відобразити у бухобліку?
  21.09.2023321
 • Забезпечення інструментом робітника за договором ЦПХ
  На підприємстві виконують роботу робітники за договором ЦПХ. В договорі прописані умови, що робітнику можуть надаватися для роботи інструменти підприємства. Яким документом оформити видачу інструментів, які перебувають на обліку як МНМА? Чи можна скласти Акт внутрішнього переміщення МНМА?
  21.09.202338