• Посилання скопійовано

На яку вартість нараховувати амортизацію ОЗ, отриманого за розподільчим балансом?

Новостворене підприємство шляхом виділу від основного підприємства за розподільчим балансом отримало приміщення первісною вартістю - 61 811 700,69 грн, нарахованим зносом - 47 648 039,44 грн. Ліквідаційну вартість встановили згідно з наказом – 4 542 000,00 грн. На яку вартість нараховувати амортизацію?

Відповідно до пп. 22 НП(С)БО 7, об'єктом амортизації є вартість, яка амортизується (окрім вартості земельних ділянок, природних ресурсів і капітальних інвестицій).

Вартість, яка  амортизується, - первісна або переоцінена вартість необоротних активів за вирахуванням їх ліквідаційної вартості (п. 4 НП(С)БО 7).

Таким чином, амортизацію нараховують на первісну вартість, зменшену на ліквідаційну вартість.

За даними питання вартість, яка амортизується – 57 269 700,69 грн (61 811 700,69 - 4 542 000,00).

Але в цих базових правилах амортизації не враховано ситуацію з амортизацією об’єкта ОЗ, який вже амортизувався і має суму нарахованого зносу. Тому з розрахованої вартості, яка амортизується, потрібно ще відняти суму нарахованого зносу. Про це ми писали тут. Таким чином, вартість, яка амортизується, в даній ситуації буде – 9 621 661,25 грн (57 269 700,69 - 47 648 039,44).

Якщо цього не зробити, то підприємство нараховуватиме амортизацію на вартість, яка вже проамортизована. Тобто, амортизація буде нарахована двічі.

Окрім того, строк амортизації підприємство має визначати з моменту зарахування об’єкта ОЗ на баланс до очікуваного кінця експлуатації, а не загальний строк, який враховує також строк експлуатації, який минув.

Наприклад, якщо підприємство отримало об’єкт ОЗ в жовтні 2022 року, і в цьому самому місяці ввело в експлуатацію, і очікує, що цей об’єкт буде експлуатуватися протягом наступних 360 місяців (30 років), то строк корисного використання буде 30 років.

Амортизація починає нараховуватися з наступного місяця за місяцем введення в експлуатацію (окрім виробничого методу) (див. п. 29 НП(С)БО 7). Для наведеного прикладу – з листопада 2022 р.

Якщо обрати прямолінійний метод, то місячна сума амортизація складе 26 726,84 грн (9 621 661,25 : 360).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Нюанси обліку залишку коштів ТОВ при визнанні банку неплатоспроможним
    На поточному рахунку ТОВ у банку, який визнали неплатоспроможним, є залишок коштів. Як обліковувати дані кошти? Чи потрібно обчислювати резерв? Чи треба визнавати та розраховувати на базі такого резерву відстрочений податок на прибуток?
    12.05.202520
  • Витрати на благодійний захід: як списати?
    Благодійний фонд реалізує різні проєкти (наприклад, вивчення мови, імідж українця тощо) для дітей, для жителів міста, інколи декілька днів, де пригощають кавою, чаєм, смаколиками. Як повинен виглядати бланк на списання та як часто потрібно його робити: щодня чи після закінчення проєкту? Ініціатива проведення таких проєктів може бути від фонду, чи потрібне прохання якоїсь організації або ж дозвіл місцевої влади?
    12.05.2025111
  • Продаж частки в дочірньому ТОВ: облік та податкові наслідки
    Розглянуто питання визначення собівартості фінансової інвестиції (частки в статутному капіталі дочірнього підприємства, що обліковується за методом участі в капіталі) для цілей оподаткування податком на прибуток при її продажу. Проаналізовано виникнення податкових різниць при такій операції та необхідність складання дочірньою компанією проміжної фінансової звітності на дату продажу частки
    09.05.202553
  • Чи повинні ФОПи, які надають бухгалтерські та ріелторські послуги, стати на облік в Держфінмоніторингу?
    ФОП надає бухгалтерські послуги та має на обслуговуванні ФОПf - ріелтора. Чи є вони суб'єктами первинного фінансового моніторингу? Чи потрібно їм реєструватися в Мінфіні? Чи потрібно подавати звіт щодо моніторингу, а якщо так, то за якою формою?
    09.05.2025736
  • Нюанси обліку собівартості при збільшенні потужності обладнання
    ТОВ переробляє сою на олію соєву та макуху. Буде розширено потужність, зокрема, додано лінію. Як рахувати собівартість: окремо за кожною лінією чи загалом?
    07.05.2025638