• Посилання скопійовано

На яку вартість нараховувати амортизацію ОЗ, отриманого за розподільчим балансом?

Новостворене підприємство шляхом виділу від основного підприємства за розподільчим балансом отримало приміщення первісною вартістю - 61 811 700,69 грн, нарахованим зносом - 47 648 039,44 грн. Ліквідаційну вартість встановили згідно з наказом – 4 542 000,00 грн. На яку вартість нараховувати амортизацію?

Відповідно до пп. 22 НП(С)БО 7, об'єктом амортизації є вартість, яка амортизується (окрім вартості земельних ділянок, природних ресурсів і капітальних інвестицій).

Вартість, яка  амортизується, - первісна або переоцінена вартість необоротних активів за вирахуванням їх ліквідаційної вартості (п. 4 НП(С)БО 7).

Таким чином, амортизацію нараховують на первісну вартість, зменшену на ліквідаційну вартість.

За даними питання вартість, яка амортизується – 57 269 700,69 грн (61 811 700,69 - 4 542 000,00).

Але в цих базових правилах амортизації не враховано ситуацію з амортизацією об’єкта ОЗ, який вже амортизувався і має суму нарахованого зносу. Тому з розрахованої вартості, яка амортизується, потрібно ще відняти суму нарахованого зносу. Про це ми писали тут. Таким чином, вартість, яка амортизується, в даній ситуації буде – 9 621 661,25 грн (57 269 700,69 - 47 648 039,44).

Якщо цього не зробити, то підприємство нараховуватиме амортизацію на вартість, яка вже проамортизована. Тобто, амортизація буде нарахована двічі.

Окрім того, строк амортизації підприємство має визначати з моменту зарахування об’єкта ОЗ на баланс до очікуваного кінця експлуатації, а не загальний строк, який враховує також строк експлуатації, який минув.

Наприклад, якщо підприємство отримало об’єкт ОЗ в жовтні 2022 року, і в цьому самому місяці ввело в експлуатацію, і очікує, що цей об’єкт буде експлуатуватися протягом наступних 360 місяців (30 років), то строк корисного використання буде 30 років.

Амортизація починає нараховуватися з наступного місяця за місяцем введення в експлуатацію (окрім виробничого методу) (див. п. 29 НП(С)БО 7). Для наведеного прикладу – з листопада 2022 р.

Якщо обрати прямолінійний метод, то місячна сума амортизація складе 26 726,84 грн (9 621 661,25 : 360).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

 • Як списати повернений за рекламацією нерезиденту товар, несправний з вини покупця?
  Підприємство імпортер продало покупцеві трансформатор, нарахувавши ПДВ. Товар оплачений. Але трансформатор зламався і покупець повернув його підприємству, а підприємство в режимі реекспорту (ПДВ 0%) передало нерезиденту для з’ясування причини несправності. З’ясувалося, що винним є покупець. Трансформатор ремонту не підлягає, тому повертатися не буде. Як підприємству списати цей трансформатор?
  08.06.202315
 • Як обліковувати нестачу товару при експорті?
  Підприємство планує експортувати олію. Право власності за договором переходитиме на складі покупця згідно з фактично вивантаженою олією за показниками зважування покупцем, за яку і буде оплата. Але завантажують в цистерни і зазначають в митній декларації більшу кількість, на яку складають і ПН. Різниця є осадом (фуз олійний). Осад потім вимивають під час підготовки цистерни для імпорту продукції. Як відобразити це в бухгалтерському та податковому обліках?
  08.06.202322
 • Облік та ПДВ у комітента при дропшипінгу
  Постачальник (комітент) і продавець (комісіонер) продають товар за умовами дропшипінгу. Продавець продає товар, отримуючи кошти від покупців і перераховуючи за мінусом своєї винагороди постачальнику. А постачальник доставляє товар безпосередньо покупцям, минаючи продавця. Які бухгалтерські проведення у постачальника (комітента) на послуги доставки? На кого комітенту складати ПН?
  06.06.202336
 • Облік та податкування при придбанні юрособою легкового авто у фізособи
  Юрособа планує придбати легкове авто у фізособи. Експертна оцінка є. Які особливості оподаткування та бухгалтерського обліку?
  05.06.2023124
 • Тимчасова споруда на орендованій землі: що в обліку?
  Господарство збудувало на орендованій землі тимчасовий піднавіс для техніки площею 300 м кв. з дозволу господаря. Як облікувати даний піднавіс? Чи потрібно землю під ним якось окремо відображати?
  05.06.202344