• Посилання скопійовано

На яку вартість нараховувати амортизацію ОЗ, отриманого за розподільчим балансом?

Новостворене підприємство шляхом виділу від основного підприємства за розподільчим балансом отримало приміщення первісною вартістю - 61 811 700,69 грн, нарахованим зносом - 47 648 039,44 грн. Ліквідаційну вартість встановили згідно з наказом – 4 542 000,00 грн. На яку вартість нараховувати амортизацію?

Відповідно до пп. 22 НП(С)БО 7, об'єктом амортизації є вартість, яка амортизується (окрім вартості земельних ділянок, природних ресурсів і капітальних інвестицій).

Вартість, яка  амортизується, - первісна або переоцінена вартість необоротних активів за вирахуванням їх ліквідаційної вартості (п. 4 НП(С)БО 7).

Таким чином, амортизацію нараховують на первісну вартість, зменшену на ліквідаційну вартість.

За даними питання вартість, яка амортизується – 57 269 700,69 грн (61 811 700,69 - 4 542 000,00).

Але в цих базових правилах амортизації не враховано ситуацію з амортизацією об’єкта ОЗ, який вже амортизувався і має суму нарахованого зносу. Тому з розрахованої вартості, яка амортизується, потрібно ще відняти суму нарахованого зносу. Про це ми писали тут. Таким чином, вартість, яка амортизується, в даній ситуації буде – 9 621 661,25 грн (57 269 700,69 - 47 648 039,44).

Якщо цього не зробити, то підприємство нараховуватиме амортизацію на вартість, яка вже проамортизована. Тобто, амортизація буде нарахована двічі.

Окрім того, строк амортизації підприємство має визначати з моменту зарахування об’єкта ОЗ на баланс до очікуваного кінця експлуатації, а не загальний строк, який враховує також строк експлуатації, який минув.

Наприклад, якщо підприємство отримало об’єкт ОЗ в жовтні 2022 року, і в цьому самому місяці ввело в експлуатацію, і очікує, що цей об’єкт буде експлуатуватися протягом наступних 360 місяців (30 років), то строк корисного використання буде 30 років.

Амортизація починає нараховуватися з наступного місяця за місяцем введення в експлуатацію (окрім виробничого методу) (див. п. 29 НП(С)БО 7). Для наведеного прикладу – з листопада 2022 р.

Якщо обрати прямолінійний метод, то місячна сума амортизація складе 26 726,84 грн (9 621 661,25 : 360).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202517
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202530
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025233
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025756
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202545