• Посилання скопійовано

Погашення кредиту за рахунок депозита поручителя

Підприємство отримало кредит під заставу депозита юрособи – поручителя. Позичальник не може його погасити і банк списує з застави – депозиту поручителя – кошти в рахунок погашення кредиту. Підприємство пізніше поверне ці кошти поручителю. Але поручитель реорганізується шляхом приєднання до іншого підприємства. Кошти будуть повертатися вже правонаступнику, до якого приєднається поручитель. Який облік та наслідки цієї операції?

У разі погашення кредиту  за рахунок застави у вигляді депозитних коштів, які належали іншій особі – поручителю у боржника змінюється кредитор: спочатку це був банк, а після погашення кредиту за рахунок застави кредитором стає поручитель. 

Якщо поручитель переуступає своє право вимоги сплати коштів позичальником третій особі (правонаступнику), у позичальника ще раз змінюється кредитор.

Податкових наслідків не виникає ані з ПДВ, ані з податку на прибуток.

***

Приклад. Підприємство-позичальник отримало кредит в банку під заставу депозита поручителя. Кредит та проценти погашено за рахунок депозиту. На дату погашення кредиту сума заборгованості за кредитом становила 10000 грн, а за процентами – 250 грн. Після погашення кредиту у позичальника виникає заборгованість перед поручителем. Якщо юрособа-поручитель реорганізується і сума боргу позичальника переходить від поручителя до правонаступника, то у позичальника відбувається заміна кредитора з поручителя на правонаступника – див. таблицю.

Бухоблік погашення кредиту за рахунок депозита поручителя та заміна кредитора

Зміст господарської операції

Дт

Кт

Сума, грн

Отримано короткостроковий кредит в гривні від банку

311

601 (банк)

10000

Нараховано відсотки на суму кредиту

951

684 (банк)

250

Звернено стягнення на депозитні кошти поручителя і за їх рахунок погашено нзаборгованість за кредитом та відсотками:

 

 

 

за кредитом

601 (банк)

685 (поруч.)

10000

за відсотками

684 (банк)

685 (поруч.)

250

Переведення боргу позичальника перед поручителем на користь правонаступника

685 (поруч.)

685 (прав.)

10250

 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    Сьогодні 13:146
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202529
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025207
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025632
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202541