• Посилання скопійовано

Учасник ТОВ викупив всі частки інших учасників: які наслідки в обліку?

ТОВ на ІІІ групі ЄП. З 2018 року дивіденди не виплачувалися. В квітні 2023 р. учасник ТОВ, у якого 34% СК в грошовій формі, викупив частки 2-х інших учасників, у яких по 33% СК у грошовій формі. Розмір СК – 10000 грн. Як відобразити це в бухобліку? Чи обов'язково виплачувати дивіденди тим учасникам, які вийшли? На даний час директор, який і є засновником, що викупив частки, перебуває рік з початку війни у відпустці без зарплати і підприємство не працює

Перш за все зміну складу засновників потрібно відобразити у Статуті, відповідно, потрібно зареєструвати у держреєстраторі нову редакцію Статуту ТОВ. Зміна складу засновників ТОВ відбувається в результаті того, що попередні засновники продали свої частки новим засновникам. Ця операція відбувається виключно між засновниками і самого ТОВ не стосується.

В бухобліку ТОВ нічого не змінюється, крім аналітики на рахунку 40 на дату реєстрації нової редакції Статуту: Дт 40 «Попередні засновники» Кт 40 «Нові засновники». При цьому зміняться і частки засновників.

Наприклад, у ТОВ було три засновника: Олег – 33%,  Василь – 33% та Петро – 34%. За кредитом рахунку 401 була така аналітика:

  • Олег – 33% - 3300 грн;
  • Василь – 33% - 3300 грн;
  • Петро – 34% - 3400 грн.

Петро викупив частки Олега та Василя і за рахунком 401 потрібно зробити такі записи:

  • Дт 401 Олег Кт 401 Петро – 3300 грн;
  • Дт 401 Василь Кт 401 Петро – 3300 грн.

Після цього за кредитом рахунку 401 буде відображена доля Петра в розмірі 100% на суму 10000 грн.

Податкові наслідки виникають у самих засновників, і ці наслідки ніяк не стосуються самого ТОВ.  Зокрема, для засновників – фізичних осіб наслідки будуть такими – див. туттуттут та тут.

Про зміну засновників ДПС та фонди повідомляти не потрібно. Інформація про зміну засновників оновлюється в контролюючих органах на підставі відомостей, отриманих від державного реєстратора, в порядку, визначеному Законом №755 – див. тут.

Згідно з  ч. 1 ст. 26 Закону про ТОВ, виплата дивідендів здійснюється особам, які були учасниками товариства на день прийняття рішення про виплату дивідендів. Продаж учасником своєї частки не є підставою для прийняття загальними зборами учасників рішення про виплату йому дивідендів. Тобто розподіл чистого прибутку (дивідендів) ТОВ проводить у строки, прописані статутом або за рішенням загальних зборів незалежно від зміни складу учасників. Навіть якщо в подальшому (коли особа не буде учасником ТОВ) буде прийнято рішення про виплату дивідендів за ті роки, коли вона ще була учасником ТОВ), дивіденди будуть виплачуватись вже тому учаснику, якому була продана частка.

Той учасник, який викупив всі частки і володіє 100% статутного капіталу, може прийняти рішення про виплату дивідендів у будь-який момент. При цьому право на отримання дивідендів має тільки він.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухгалтерський облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство приймає участь в декількох аукціонах щодо оренди та придбання нерухомості державної та комунальної власності. Як відобразити в обліку сплату реєстраційного та гарантійного внеску?
    26.04.20246
  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024161
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.2024164
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202425
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202449