• Посилання скопійовано

Придбання земельної ділянки для будівництва багатоквартирного будинку

Будівельне підприємство планує придбати земельну ділянку, на якій буде будувати багатоквартирний житловий будинок для подальшого продажу квартир. Як правильно відобразити такі операції в бухобліку і чи буде входити вартість земельної ділянки до собівартості будівництва будинку?

Зведений багатоквартирний будинок разом із земельною ділянкою, на якій він розташований, є цілісним майновим комплексом, вартість землі входить до загальної вартості будівництва. Тому на перший погляд покупці квартир у такому будинку разом з квартирою повинні відшкодувати також і відповідну частину вартості земельної ділянки. Однак практично передати власникам квартир право на відповідну частину земельної ділянки нереально, тому це здійснюється іншим шляхом.

Після закінчення будівництва та введення будинку в експлуатацію він передається з балансу будівельної організації на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) чи іншої юридичної особи, статут якої передбачає можливість провадження такої діяльності. 

Тобто незважаючи на те, що земельна ділянка утворює з будинком цілісний майновий комплекс та її вартість входить до загальної кошторисної вартості будівництва, вона не передається у власність покупцям (власникам) квартир. Фактичним землекористувачем ділянки стає ОСББ чи інша експлуатуюча організація, тоді як фактичним власником земельної ділянки продовжує бути будівельне підприємство, оскільки в нього залишається державний акт на право власності на земельну ділянку.

Як у цій ситуації передати право власності на земельну ділянку (з переоформленням державного акта на право власності на земельну ділянку) від будівельної організації до ОСББ? Варіанти передачі можуть бути різними, зокрема:

  • продаж земельної ділянки ОСББ;
  • операційна оренда земельної ділянки ОСББ;
  • безоплатна передача (дарування) земельної ділянки ОСББ;
  • добровільна відмова забудовника від земельної ділянки.

В усіх варіантах земельну ділянку слід обліковувати окремо як об’єкт основних засобів на рах. 101, при цьому її вартість не амортизується. Тому, на нашу думку, вартість придбаної земельної ділянки не повинна включатися до собівартості будівництва.

Далі, будівельне підприємство повинно визначитися, яким чином воно буде передавати земельну ділянку ОСББ і відповідно до цього воно буде формувати продажну вартість квартир:

  • продаж земельної ділянки ОСББ – якщо земельна ділянка буде продана за ціною не менше, ніж ціна її придбання, то вартість квартир не повинна включати вартість землі;
  • операційна оренда земельної ділянки ОСББ – якщо земля буде надана в оренду, то її вартість теж не потрібно закладати у вартість квартир, адже вона залишається у власності будівельного підприємства;
  • безоплатна передача (дарування) земельної ділянки ОСББ – щоб не отримати збиток у цьому варіанті, продажна вартість квартир повинна покрити витрати на будівництво і на придбання земельної ділянки;
  • добровільна відмова від земельної ділянки – так само, як і в попередньому варіанті.

Докладніше про бухоблік та оподаткування придбаної земельної ділянки читайте у нашій консультації.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144