• Посилання скопійовано

Нестача імпортного товару: як облікувати?

На митниці виявили нестачу імпортного товару. Як провести цю операція?

Згідно зі ст. 253 МКУ, підприємства, що переміщують товари через митний кордон України, у присутності посадової особи митного органу складають акти про невідповідність цих товарів відомостям, зазначеним у документах, необхідних для здійснення їх митного контролю, про пошкодження товарів, їх упаковки чи маркування або про їх втрату. Форму акту затверджено наказом Мінфіну від 15.03.2018  №364. Зазначені акти подаються відповідним митним органам.

Декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення (ст. 257 МКУ).

Тобто імпортер повинен був повідомити про фактичну кількість ввезеного товару.

Перелік підстав для митного огляду наведено у ст. 338 МКУ та у Вичерпному переліку підстав, за наявності яких може проводитись огляд (переогляд) товарів, транспортних засобів комерційного призначення митними органами України, затвердженому постановою КМУ від 23.05.12 р. №467.

Крім того, згідно зі ст. 35 Конвенції ООН про договори міжнародної купівлі-продажу товарів продавець повинен  поставити  товар,  який  за  кількістю, якістю  й описанням відповідає вимогам договору і який затарований чи упакований так, як це вимагається за договором.

Продавець несе відповідальність за  договором  і  за  цією Конвенцією за будь-яку невідповідність товару,  яка існує в момент переходу ризику на покупця,  якщо навіть ця  невідповідність  стає очевидною тільки пізніше (ст. 36 Конвенції).

Отже, покупець може виставити претензію нерезиденту.

 

Податок на прибуток

Операції з нестач імпортних товарі не передбачає коригувань фінансового результату за розділом ІІІ ПКУ.

 

ПДВ

Нестача імпортних товарів призводить до того, що підприємство не зможе їх використовувати в господарській діяльності, тому згідно з пп. «г» пп. 198.5 ПКУ має нарахувати ПЗ з ПДВ.

В бухгалтерському обліку нестачу товару виявлену на митниці відображають в обліку так:

1. Дт 072 - відображено нестачу товару за контрактною вартістю;

2. Дт 947 Кт 377– на суму мита, сплачену з вартості недоотриманого товару з одночасним віднесення цієї суми на Дт 072;

3. Дт 947 Кт 641 – на суму ПЗ з ПДВ з одночасним віднесення цієї суми на Дт 072;

4. Дт 374 Кт 632 – виставлено претензію в сумі контрактної вартості;

5. Дт 374 Кт 715 – визнано нерезидентом претензію на відшкодування збитків за нестачею товарів (на суму мита та ПЗ з ПДВ);

6. Дт 632 Кт 374 - визнано нерезидентом претензію в сумі контрактної вартості;

7. Кт 72 – списано всю суму визнану нерезидентом за претензією.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144