• Посилання скопійовано

Як здавати в оренду кондиціонер, який потребує встановлення?

Підприємство придбало кондиціонер, який складається із зовнішнього і внутрішнього блоку, а тому потребує встановлення. Але цей кондиціонер без встановлення планують передати в оренду. Встановлюватиме орендар. Також придбали кондиціонер для МАФу, який вже здає в оренду. Як здавати в оренду ці кондиціонери і відображати в обліку?

Кондиціонери без встановлення

Кондиціонер – це об’єкт необоротних активів, тому перш ніж передати його в оренду, його слід ввести в експлуатацію. 

Причому якщо кондиціонер складається з двох частин, кожну з них можна обліковувати окремо, або обліковувати дві частини як один об’єкт. Така можливість випливає з визначення поняття об’єкта ОЗ, що наведене в п. 4 НП(С)БО 7. Підприємство самостійно обирає спосіб обліку, який вважає доречнішим.

Якщо одна з частин менше встановленої підприємством вартісної ознаки предметів, що входять до складу малоцінних необоротних активів, така частина обліковуватиметься не в складі ОЗ на субрахунку 106, а в складі МНМА на субрахунку 112.

Отже, якщо кондиціонер облікований на рахунку 20, то спершу його відносять до складу капітальних інвестицій (Дт 152, 153 Кт 20), а потім зараховують на баланс (уводять в експлуатацію): Дт 106, 112 Кт 152.

На ці кондиціонери в загальному порядку нараховується амортизація.

Після передачі в операційну оренду за відповідним договором кондиціонери продовжують обліковуватися на балансі підприємства, за ними, як вже сказано вище, нараховується амортизація в загальному порядку.

Надалі в загальному порядку нараховується орендна плата:

  • Дт 361 Кт 703 – якщо оренда є одним з основних видів діяльності;
  • Дт 377 Кт 719 – якщо оренда другорядний вид діяльності. 

 

Кондиціонер для МАФу, який вже здається в експлуатацію

Такий кондиціонер підприємство може здати в оренду в такому порядку, як ми навели вище, за окремим договором оренди чи через внесення змін до існуючого договору оренди. В договорі слід також передбачити обов’язок орендаря самостійно встановити кондиціонер в орендованому приміщенні за власний рахунок тощо. В обліку передача в оренду такого кондиціонера відображається так само, як ми навели вище.

Поряд з цим підприємство може самостійно, за власний рахунок встановити кондиціонер у наданому в оренду МАФі, погодивши таке встановлення у змінах до договору оренди. 

В бухобліку встановлення такого кондиціонера відображається так само, як ми навели вище. Тільки первісна вартість кондиціонера буде більшою на суму витрат із встановлення. Надалі можливі такі варіанти оренди:

1. встановлення окремої орендної плати за користування кондиціонером;

2. збільшення орендної плати за користування МАФом, без встановлення окремої плати за кондиціонер;

3. залишення орендної плати за користування МАФом без змін. Існуюча орендна плата враховуватиме в тому числі і користування кондиціонером.

***

Читайте також:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухгалтерський облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство приймає участь в декількох аукціонах щодо оренди та придбання нерухомості державної та комунальної власності. Як відобразити в обліку сплату реєстраційного та гарантійного внеску?
    26.04.202410
  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024171
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.2024289
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202429
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202453