• Посилання скопійовано

Форми №11-мтп та №4-мтп для торговельного підприємства: які особливості заповнення?

Підприємство торгує товаром, орендує приміщення, сплачуючи орендну плату та за електроенергію орендодавцеві. Має на балансі легкові авто, які заправляє бензином та дизпаливом. Цього року статуправління додало до статзвітності річні форми №11-мтп і №4-мтп. Які особливості їх заповнення?

Форма №11-мтп (річна)

На момент написання цієї консультації форма звіту затверджена Наказом Держстату від 25.05.2022 р. №107, яка застосовується починаючи із звітності за 2022 рік.

При заповненні форми слід керуватися Роз’ясненням Держстату від 12.07.2021 р. №19.1.2-12/19-21 щодо показників форми державного статистичного спостереження 11-мтп (річна) «Звіт про постачання та використання енергії». У будь-якому разі, на сайті Держстату дається посилання саме на це роз’яснення.

У шапці звіту написано, що його подають територіальному органу Держстату юридичні особи, відокремлені підрозділи юридичних осіб, які відпускають та/або використовують тепло- та електроенергію.

Але в даній ситуації підприємство компенсує електроенергію орендодавцеві. Причому за даними прикладу підприємство не відпускає і не використовує теплоенергію. Очевидно, що використовує теплоенергію орендодавець, виставляючи такі витрати для компенсації орендареві – або окремо, або у складі орендної плати.

Таким чином, на наш погляд, підприємство може заповнити форму №11-мтп (річна) хіба що з прочерками.

Разом з тим, у шапці форми є блок, який називається «Інформація щодо відсутності даних». Якщо дані для заповнення відсутні, потрібно поставити позначку «V» у відповідній комірці. Окрім того, потрібно поставити позначку навпроти причини відсутності даних. Для даної ситуації, на наш погляд, це така причина, як «Відсутнє явище, яке спостерігається».

Тобто, позначки «V» будуть стояти у двох наведених комірках:

  • «Інформація щодо відсутності даних» та
  • «Відсутнє явище, яке спостерігається».

Схожа відповідь міститься на сайті Головного управління статистики в Івано-Франківській області:

«Запитання 2:  Фірма орендує приміщення. Які показники відображати у формі №11-мтп (річна)?

Відповідь на запитання:

У звіті за ф.№11-мтп (річна) «Звіт про постачання та використання енергії» за 2020 рік відображаються показники щодо установлених потужностей, обсягів виробництва, використання та втрат електро- та теплоенергії. У випадку, коли респондент орендує приміщення і сплачує орендну плату орендодавцю, і не заключає самостійно договори з постачальниками електричної та теплової енергії, звіт направляється на адресу Головного управління статистики з нульовими показниками.

При цьому, у разі подання звіту з нульовими показниками в електронному вигляді необхідно у полі «Інформація щодо відсутності даних»  проставити  позначку – V, та вибрати з переліку причину відсутності даних у звіті».

 

Форма №4-мтп (річна)

На момент написання цієї консультації форма звіту затверджена Наказом Держстату від 26.05.2022 р. №109, яка застосовується починаючи із звітності за 2022 рік.

У шапці звіту написано, що його подають територіальному органу Держстату юридичні особи, відокремлені підрозділи юридичних осіб, які використовують та/або мають у запасах паливо.Оскільки підприємство використовує паливо (бензин та дизпаливо), яким заправляються легкові автомобілі, воно заповнює цей звіт.

При заповненні звіту слід керуватися роз’ясненням щодо показників форм державного статистичного спостереження №4-мтп «Звіт про використання та запаси палива», затвердженим Наказом Держстату від 12.07.2021 р. №19.1.2-12/18-21).

Показники у звіті наводяться у тонах з одним десятковим знаком. Проте бензин і дизпаливо в обліку відображаються у літрах.

Згідно з п. 3 розд. І Роз’яснення потрібно спершу перевести літри у кілограми:

  • 1 літр бензину = 0,74–0,76 кг;
  • 1 літр газойлів (палива дизельного) = 0,83–0,85 кг;

А потім перевести у тони: 1 тона = 1000 кг.

Наприклад, якщо легковий автомобіль фактично використав протягом звітного року 300 літрів бензину, його переводять спочатку у кілограми, застосувавши коефіцієнт 0,74, 0,75 чи 0,76, за вибором підприємства: 222 кг (300 х 0,74), або 0,2 тони (222 : 1000).

Кількість використаного бензину відображається в колонці 1 рядка 430 розділу 1 форми, дизпалива в колонці 1 рядка 440 розділу І форми.

Поряд з цим, потрібно заповнити рядок 435 і 442, якщо у підприємства є відповідна інформація:

  • 435 – у т. ч. з рядка 430 - паливо моторне сумішеве із вміcтом біоетанолу або етил-трет-бутилового ефіру або їх суміші від 5% до 30%;
  • 442 – у т. ч. з рядка 442 паливо дизельне сумішеве із вмістом складних ефірів жирних кислот олій та жирів.

Зрозуміло, що якщо у підприємства немає такої інформації, воно не заповнить ці два останні рядки.

Зауважимо – зазначається кількість фактично використаного палива. Обсяги нафтопродуктів, придбані в талонах, смарткартках, але фактично не використані, не відображаються (див. п. 2 розд. ІІ Роз’яснення).

Окрім того, підприємство заповнює розділ 3 «Кінцеве використання палива» форми №4-мтп (річна).

В колонці «Б» - код рядка з розділу 1. В даній ситуації будуть рядки 430 і 440. Сюди фактично будуть перенесені дані з колонки 1 – у колонку 1, 2 і 3. В цих трьох останніх будуть однакові дані.

 

Додаткова інформація

Окрім того, що наведено вище, рекомендуємо ознайомитися з Роз’ясненнями та самими формами. Можливо, що підприємство має ще якісь господарські операції, які мають відображатися в даних формах звітності.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202412
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442