• Посилання скопійовано

Як поставити на баланс раніше створені нематеріальні активи?

Підприємство власними силами розробило технічні умови на продукцію та зареєструвало їх у встановленому порядку. В бухобліку створення цих ТУ як нематеріального активу не було відображено. Тепер підприємство хоче продати ці ТУ. Як можна поставити їх на баланс з метою продажу?

Технічні умови належать до нематеріальних активів, оскільки відповідають визначенню НМА у п. 4 НП(С)БО 8.

Відповідно до п. 6 НП(С)БО 8 придбаний     або     отриманий    нематеріальний    актив відображається  в  балансі,  якщо  існує   імовірність   одержання майбутніх економічних вигод,  пов'язаних з його використанням,  та його вартість може бути достовірно визначена.

Отже, якщо ці ТУ планується продавати з метою отримання доходу, то вони повинні бути відображені в балансі як актив.

Відповідно до п. 10 НП(С)БО 8 придбані (створені) нематеріальні активи зараховуються на баланс  підприємства за первісною вартістю.

Своєю чергою, згідно з п. 17 НП(С)БО 8 первісна  вартість  нематеріального  активу,  створеного підприємством,  включає:

  • прямі  витрати  на  оплату  праці, 
  • прямі матеріальні  витрати,  
  • інші  витрати,  безпосередньо  пов'язані із створенням  цього  нематеріального  активу  та приведенням його до стану   придатності   для  використання  за  призначенням  (оплата реєстрації юридичного права, амортизація патентів, ліцензій тощо).

Якщо підприємство не відобразило створення нематеріального активу, це по суті є помилкою, яку потрібно виправити.

В даному випадку  можна рекомендувати два шляхи відображення ТУ на балансі.

Перший шлях – виправити помилку в бухобліку, якщо можливо виокремити витрати на створення ТУ і відобразити їх правильно. В періоді створення ТУ потрібно було зробити такі записи:

  • Дт 154 Кт 13, 20, 22, 63, 65, 66 – на суму витрат, понесених на створення ТУ;
  • Дт 12 Кт 154 – введення ТУ в експлуатацію;
  • Дт 91 Кт 133 – нарахування амортизації ТУ.

Якщо ТУ не призначались для використання на підприємстві, а відразу були призначені для продажу, їх потрібно було одразу оприбуткувати на рах. 286: Дт 286 Кт 154, при цьому амортизація на них не нараховується.

Якщо ТУ створені в поточному 2022 році, слід просто провести в обліку операції з їх створення. Якщо ТУ були створені в минулих роках, слід прийняти рішення про доцільність виправлення помилки минулих років шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку та залишку на рахунках 12, 133 або 286. 

По суті виправлення помилки – це відокремлення витрат на створення ТУ із загального фінрезультату і формування первісної вартості ТУ як актива. У разі необхідності, якщо ТУ використовувались на підприємстві, відновлюється і амортизація, яку потрібно було б нарахувати за час використання.

Після виправлення цієї помилки ТУ будуть відображені на балансі як НМА на рах. 12 або як необоротні активи, призначені для продажу на рах. 286, а сума витрат поточного року чи фінрезультат на початку року зменшаться на їх вартість. У разі вибору рах. 12 перед продажем ТУ їх все одно потрібно буде перевести на рах. 286.

Другий шлях – оприбуткувати ці ТУ за їх справедливою вартістю, якщо виправлення помилки буде визнано недоцільним (зокрема, якщо немає можливості достовірно виокремити витрати на створення ТУ). Для цього слід провести інвентаризацію НМА і оприбуткувати ТУ як безоплатно отриманий актив.

Відповідно до п. 13 НП(С)БО 8 первісною  вартістю  безоплатно  отриманих нематеріальних активів  є їх справедлива вартість на дату отримання з урахуванням витрат,  передбачених п.  11 НП(С)БО 8.

При такому оприбуткуванні визнається дохід: Дт 286 Кт 718, який збільшить фінрезультат до оподаткування. Якщо вже заздалегідь відомо, що ТУ призначаються для продажу, вони одразу прибуткуються на рах. 286 та по суті стають оборотним активом. Тому й доходний рахунок обирається операційний 718, а не 745.

Оскільки де-факто підприємство в минулому вже понесло витрати на створення цих ТУ, то цей дохід просто компенсує раніше понесені витрати на створення ТУ.

Надалі, при продажу ТУ будуть визнані витрати на цю ж справедливу вартість: Дт 943 Кт 286.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202517
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202530
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025233
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025753
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202545