• Посилання скопійовано

Облік товару, частково вилученого митницею

Згідно з інвойсом та CMR товар їде в Україну в кількості 16 тон на суму 6000 євро. При огляді на митниці протоколом вилучають 6 тон та в ВМД декларується на 3000 євро менше. Оприбутковувати будемо товар в меншій кількості. А розраховуватися повинні з нерезидентом, як в інвойсі, згідно з контрактом. Як відобразити це в обліку?

Додаткові умови питання

Ризики за вилучений митницею товар лежать на підприємстві резидентові України. Тобто, нерезидент не відповідає за вилучений товар. Відтак підприємство резидент зобов’язане за договором з нерезидентом здійснити оплату всього товару за інвойсом.

Вартість вилученого митницею товару не буде відшкодовуватися підприємству резиденту. Підприємство не буде заперечувати таке вилучення.

За вилучений товар підприємство не сплачувало мито, ПДВ.

 

Що в обліку

Відповідно до п. 9 НП(С)БО 9 суми, що сплачуються згідно з договором постачальнику, включаються до складу первісної вартості запасів.

Причому відповідно до п. 14 НП(С)БО 9 не включаються до первісної вартості запасів, а належать до витрат того періоду, в якому вони були здійснені (встановлені), понаднормові втрати і нестачі запасів.

Наднормативні втрати і нестачі запасів та/або зіпсовані запаси, які виявлені під час оприбуткування і сталися при їх транспортуванні, оцінюються виходячи з первісної вартості одиниці придбаних запасів (див. п. 2.3 Методрекомендацій №2).

Такі нестачі відображаються на субрахунку 947 «Нестачі і втрати від псування цінностей».

З наведеного випливає, що суму вилучених товарів, за їх первісною вартістю списують на субрахунок 947.

Підставою для такого списання будуть документи, оформлені митницею під час вилучення (протокол тощо).

На наш погляд, вилучені товари слід спершу відобразити на балансі підприємства, розрахувавши їх вартість за офіційним курсом НБУ на дату вилучення: Дт 28 Кт 632. Первісну вартість таких запасів слід збільшити на транспортно-заготівельні витрати: Дт 28 Кт 631 (у разі оплати таких витрат резиденту України, у гривнях), 632 (у разі оплати таких витрат нерезиденту в іноземній валюті).

Одночасно з оприбуткуванням відображається господарська операція списання: Дт 947 Кт 28.

Причому якщо транспортно-заготівельні витрати будуть відображені пізніше, то їх вартість також буде досписана на витрати пізніше: Дт 947 Кт 28.

Оскільки заборгованість на субрахунку 632 монетарна, за нею в загальному порядку нараховуватимуться курсові різниці – на дату балансу і на дату сплати.

Зрештою, оплата нерезиденту на всю суму за інвойсом, з урахуванням вилучених товарів: Дт 632 Кт 312.

 ***

Читайте також:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025809