• Посилання скопійовано

Курсові різниці інвестора при внесках до СК

ТОВ є інвестором підприємства в Казахстані. В установчому договорі внесок визначено у теньге та зафіксовано у гривнях. За умовами договору внесок може бути у євро та доларах. Проведення на суму нарахованого внеску: Дт 143 Кт 685. Оплата - Дт 685 Кт 312 (сплатили в євро). Чи нараховується кожного місяця курсова різниця на суму внеску?

Зобов’язання за внеском на балансі

Нарахований внесок відображається проведенням: Дт 143 Кт 685.

Відповідно до п. 5 НП(С)БО 21, операції в іноземній валюті під час первісного визнання відображаються у валюті звітності шляхом перерахунку суми в іноземній валюті із застосуванням валютного курсу на початок дня, дати здійснення операції (дати визнання активів, зобов'язань, власного капіталу, доходів і витрат).

Таким чином, сума за цією проводкою перераховується в гривні за курсом НБУ на дату установчого договору.

 

Чи нараховувати курсові різниці?

Монетарні статті - статті балансу про грошові кошти, а також про такі активи й зобов'язання, які будуть отримані або сплачені у фіксованій (або визначеній) сумі грошей або їх еквівалентів (п. 4 НП(С)БО 21).

Зобов’язання за кредитом субрахунку 685 буде погашено грошовими коштами. Отже, це монетарна стаття.

Визначення курсових різниць за монетарними статтями в іноземній валюті проводиться на дату балансу, а також на дату здійснення господарської операції в її межах або за всією статтею (відповідно до облікової політики) (п. 8 НП(С)БО 21).

Оскільки курсові різниці визначаються за монетарними статтями в іноземній валюті, а заборгованість за внеском до статутного капіталу саме і є такою статтею, то потрібно визначати курсову різницю за субрахунком 685.

Причому така різниця визначається не кожного місяця, а на дату балансу і на дату здійснення господарської операції.

Наприклад, якщо підприємство складає фінзвітність щоквартально, то курсова різниця визначається на кінець кожного кварталу, за умови, що заборгованість не погашена. Якщо раз на рік, то на кінець року, якщо заборгованість не погашена.

Окрім того, курсова різниця визначатиметься на дату погашення заборгованості: Дт 685 Кт 312.

 

На який рахунок списувати нараховану курсову різницю?

Дивимося норми п. 8 і п. 9 НП(С)БО 21:

1. курсові різниці від перерахунку монетарних статей про операційну діяльність відображаються у складі інших операційних доходів (витрат) (714, 945);

2. курсові різниці, які виникають внаслідок перерахунку зобов'язань засновників при формуванні статутного капіталу, відображаються  у складі додаткового капіталу (423);

3. курсові різниці, які виникають щодо дебіторської заборгованості або зобов'язань за розрахунками із господарською одиницею за межами України, погашення яких не плануються і не є ймовірними в найближчій перспективі, відображаються у складі іншого додаткового капіталу та відображаються в іншому сукупному доході (423);

4. курсові різниці від перерахунку монетарних статей про інвестиційну і фінансову діяльність відображаються у складі  інших доходів (витрат) (744, 974) (за винятком наведених в попередньому абзаці).

В даній ситуації заборгованість на субрахунку 685 належить до монетарних статей про інвестиційну діяльність. Таким чином, курсову різницю відносять на субрахунок 744 чи 974. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.202515
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.202539
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202517
  • Помилки у бухобліку через втрату даних: як виправити?
    Підприємство - платник податку на прибуток здає баланс малого підприємства. У 2021 р. внаслідок хакерської атаки була втрачена значна частина бухгалтерських даних. Майже усе відновили, але інколи при звірках з контрагентами виявляється, що не були проведені ті чи інші документи. Як виправляти помилки в бухобліку за минулі періоди? Чи потрібно уточнювати податок на прибуток? Що робити, якщо відсутня накладна на придбання ОЗ?
    27.06.2025225
  • Автомобіль замортизований, але працює: що робити бухгалтеру?
    На підприємстві є машини, які повністю замортизовані. Чи можна здійснювати перевезення товарів на замортизованих машинах? Як донарахувати вартість замортизованої машини?
    26.06.20252 751