Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Зарахування страхового відшкодування в рахунок погашення кредиту

Підприємство орендує авто у фізособи. Цей автомобіль внесено в заставу для отримання на підприємство кредиту "КУБ" (власник дав згоду). Автомобіль потрапив у ДТП у робочий час. Страхова компанія перерахувала страхове відшкодування на кредитний рахунок підприємства і на цю суму було погашено частину кредиту. Як в бухобліку провести цю операцію? Як скласти бухдовідку?

По суті в зазначеному випадку відбувається наступне:

  • Підприємство отримало кредит під заставу майна третьої особи;
  • Заставне майно було застраховане позичальником, за договором СК перерахувала страхове відшкодування на кредитний рахунок підприємства, з якого було погашено кредит;
  • Заставне майно перебуває у власності третьої особи до тих пір, поки на нього не буде звернено стягнення у разі невиконання позичальником своїх обов’язків за кредитом, тож наразі воно не обліковується на балансі позичальника, не є його власністю;
  • Оскільки заставне майно було пошкоджене, то страхове відшкодування було спрямоване на погашення зобов’язань позичальника за кредитом.

На нашу думку, тут відбулося дві господарські операції: 

  • Отримання страхового відшкодування вигодонабувачем на кредитний рахунок;
  • Списання коштів з кредитного рахунку в погашення кредиту.

В обліку ці операції слід відобразити так:

  1. Визнано зобов’язання страхової компанії щодо виплати страхового відшкодування, одночасно визнано дохід: Дт 373 Кт 746. Документальна підстава – акт або інший документ від страхової компанії, де визначено суму відшкодування;
  2. ПДВ на цей дохід не нараховується, оскільки ця операція не є об’єктом оподаткування ПДВ – див. нашу новину тут;
  3. Отримано кошти від страхової компанії на кредитний рахунок підприємства-позичальника: Дт 313 Кт 373 – на підставі виписки банку за цим рахунком;
  4. Погашено заборгованість за кредитом з кредитного рахунку: Дт 601 або 611 (залежно від строку кредиту) Кт 313 – теж на підставі виписки банку.

На нашу думку, за наявності вищезгаданих документів – акта від СК та виписок банку – немає потреби складати бухгалтерську довідку. Проте за бажанням її можна скласти, зазначивши в ній вищевказані кореспонденції рахунків та посилаючись на первинні документи. 

Наші поради про те, як скласти бухдовідку, читайте тут

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 82 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Облік

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі