• Посилання скопійовано

Облік, реєстрація безоплатно імпортованого авто неприбутковою ГО

Неприбутковою ГО під час військового стану імпортовано як гуманітарна допомога мікроавтобус, переобладнаний для перевезення інвалідів. Використовуватиметься у власній діяльності ГО. Як оприбуткувати в бухобліку та зареєструвати?

Ввезення гуманітарної допомоги без мита, акцизу та ПДВ?

При ввезенні (пересиланні) на митну територію України товари, визначені відповідно до Закону «Про гуманітарну допомогу» Комісією з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України як гуманітарна допомога, звільняються від оподаткування ввізним митом (ч. 1 ст. 287 МКУ).

Звільняються від оподаткування акцизним податком операції ввезення на митну територію України підакцизних товарів (продукції) як гуманітарної допомоги, наданої згідно з нормами Закону України «Про гуманітарну допомогу».

Звільняються від оподаткування ПДВ операції із ввезення на митну територію України майна як гуманітарної допомоги, наданої згідно з нормами Закону «Про гуманітарну допомогу» (пп. 197.11 ПКУ).

Відповідно до ст. 6 Закону «Про гуманітарну допомогу» не відносяться до гуманітарної допомоги підакцизні товари, крім

транспортних засобів, призначених для перевезення більше ніж вісім осіб, та автомобілів, обладнаних для перевезення осіб з інвалідністю з ураженням опорно-рухового апарату, що передаються для використання установам соціального захисту населення, державним закладам охорони здоров’я і навчальним закладам, громадським організаціям осіб з інвалідністю, ветеранів війни та праці, Товариству Червоного Хреста України та його обласним організаціям, державним закладам системи реабілітації, фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю «Інваспорт».

Отже, якщо мікроавтобус ввозить ГО, яка відноситься до ГО осіб з інвалідністю, ветеранів війни і праці, така ГО звільняється від сплати мита, акцизного податку і ПДВ при ввезенні. Якщо ввозить інша ГО, мікроавтобус не є гуманітарною допомогою з точки зору ст. 6 Закону «Про гуманітарну допомогу», а тому оподатковується ввізним митом, акцизом і ПДВ в загальному порядку.

 

Реєстрація мікроавтобуса

Реєстрація проводиться згідно з Порядком №1388.

Ввезені в Україну транспортні засоби підлягають державній реєстрації на підставі заяв власників і митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронних митних декларацій або виданих митними органами посвідчень про їх реєстрацію в сервісних центрах МВС (п. 28 Порядку №1388).

У разі коли транспортні засоби перебували в експлуатації за межами України і були зареєстровані у відповідних органах іншої держави, обов'язковим є подання до сервісних центрів МВС реєстраційних або прирівняних до них документів такої держави (п. 29 Порядку №1388).

Ввезені в Україну транспортні засоби в період воєнного стану можна буде зареєструвати протягом 90 днів (а не 10-ти за стандартною процедурою) після завершення війни. Про це ми писали тут.

 

Бухгалтерський облік

В даній ситуації ГО отримала мікроавтобус безоплатно.

Згідно з п. 10 НП(С)БО 7, первісна вартість безоплатно отриманих основних засобів дорівнює їх справедливій вартості на дату отримання з урахуванням витрат, передбачених п. 8 цього НП(С)БО.

У свою чергу, в п. 8 НП(С)БО 7, наведені такі витрати, як суми ввізного мита, непрямих податків (акциз, ПДВ) у зв’язку з придбанням ОЗ, якщо вони не відшкодовуються підприємству, витрат зі страхування ризиків доставки, витрат на транспортування тощо.

Відповідно до п. 4 НП(С)БО 19справедлива вартість — це сума, за якою можна продати актив або оплатити зобов’язання за звичайних умов на певну дату.

В розглядуваній ситуації за справедливу вартість можна взяти митну вартість.

В бухгалтерському обліку ГО безоплатно отримані ОЗ (мікроавтобус) відображаються проводками:

  • Дт 105 Кт 424 – на справедливу вартість;
  • Дт 152 Кт 631, 641, 685 – витрати, наведені в п. 8 НП(С)БО 7 (ввізне мито, акциз, ПДВ, перевезення тощо), якщо ГО несло такі витрати;
  • Дт 105 Кт 152 – збільшення первісної вартості ОЗ на суму наведених вище витрат, якщо ГО несло такі витрати.

Зарахування мікроавтобуса на баланс ГО оформляє Актом введення в експлуатацію ОЗ, форма якого затверджена Наказом №818.

Надалі на мікроавтобус в загальному порядку нараховується амортизація: Дт 92, 94 Кт 131. Ліквідаційна вартість, строк, метод амортизації визначаються в Акті введення в експлуатацію комісією, призначеною керівником ГО.

В сумі, пропорційно нарахованій амортизації, визнається дохід (див. пп. «е» п. 24 додатку до Методрекомендацій №561, п. 21 НП(С)БО 15): Дт 424 Кт 745.

Про особливості обліку безоплатно отриманих ОЗ можна також почитати, приміром, тут, тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    Сьогодні 09:1117
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202552
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202527
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202517
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025122