Ввезення гуманітарної допомоги без мита, акцизу та ПДВ?
При ввезенні (пересиланні) на митну територію України товари, визначені відповідно до Закону «Про гуманітарну допомогу» Комісією з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України як гуманітарна допомога, звільняються від оподаткування ввізним митом (ч. 1 ст. 287 МКУ).
Звільняються від оподаткування акцизним податком операції ввезення на митну територію України підакцизних товарів (продукції) як гуманітарної допомоги, наданої згідно з нормами Закону України «Про гуманітарну допомогу».
Звільняються від оподаткування ПДВ операції із ввезення на митну територію України майна як гуманітарної допомоги, наданої згідно з нормами Закону «Про гуманітарну допомогу» (пп. 197.11 ПКУ).
Відповідно до ст. 6 Закону «Про гуманітарну допомогу» не відносяться до гуманітарної допомоги підакцизні товари, крім
транспортних засобів, призначених для перевезення більше ніж вісім осіб, та автомобілів, обладнаних для перевезення осіб з інвалідністю з ураженням опорно-рухового апарату, що передаються для використання установам соціального захисту населення, державним закладам охорони здоров’я і навчальним закладам, громадським організаціям осіб з інвалідністю, ветеранів війни та праці, Товариству Червоного Хреста України та його обласним організаціям, державним закладам системи реабілітації, фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю «Інваспорт».
Отже, якщо мікроавтобус ввозить ГО, яка відноситься до ГО осіб з інвалідністю, ветеранів війни і праці, така ГО звільняється від сплати мита, акцизного податку і ПДВ при ввезенні. Якщо ввозить інша ГО, мікроавтобус не є гуманітарною допомогою з точки зору ст. 6 Закону «Про гуманітарну допомогу», а тому оподатковується ввізним митом, акцизом і ПДВ в загальному порядку.
Реєстрація мікроавтобуса
Реєстрація проводиться згідно з Порядком №1388.
Ввезені в Україну транспортні засоби підлягають державній реєстрації на підставі заяв власників і митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронних митних декларацій або виданих митними органами посвідчень про їх реєстрацію в сервісних центрах МВС (п. 28 Порядку №1388).
У разі коли транспортні засоби перебували в експлуатації за межами України і були зареєстровані у відповідних органах іншої держави, обов'язковим є подання до сервісних центрів МВС реєстраційних або прирівняних до них документів такої держави (п. 29 Порядку №1388).
Ввезені в Україну транспортні засоби в період воєнного стану можна буде зареєструвати протягом 90 днів (а не 10-ти за стандартною процедурою) після завершення війни. Про це ми писали тут.
Бухгалтерський облік
В даній ситуації ГО отримала мікроавтобус безоплатно.
Згідно з п. 10 НП(С)БО 7, первісна вартість безоплатно отриманих основних засобів дорівнює їх справедливій вартості на дату отримання з урахуванням витрат, передбачених п. 8 цього НП(С)БО.
У свою чергу, в п. 8 НП(С)БО 7, наведені такі витрати, як суми ввізного мита, непрямих податків (акциз, ПДВ) у зв’язку з придбанням ОЗ, якщо вони не відшкодовуються підприємству, витрат зі страхування ризиків доставки, витрат на транспортування тощо.
Відповідно до п. 4 НП(С)БО 19, справедлива вартість — це сума, за якою можна продати актив або оплатити зобов’язання за звичайних умов на певну дату.
В розглядуваній ситуації за справедливу вартість можна взяти митну вартість.
В бухгалтерському обліку ГО безоплатно отримані ОЗ (мікроавтобус) відображаються проводками:
- Дт 105 Кт 424 – на справедливу вартість;
- Дт 152 Кт 631, 641, 685 – витрати, наведені в п. 8 НП(С)БО 7 (ввізне мито, акциз, ПДВ, перевезення тощо), якщо ГО несло такі витрати;
- Дт 105 Кт 152 – збільшення первісної вартості ОЗ на суму наведених вище витрат, якщо ГО несло такі витрати.
Зарахування мікроавтобуса на баланс ГО оформляє Актом введення в експлуатацію ОЗ, форма якого затверджена Наказом №818.
Надалі на мікроавтобус в загальному порядку нараховується амортизація: Дт 92, 94 Кт 131. Ліквідаційна вартість, строк, метод амортизації визначаються в Акті введення в експлуатацію комісією, призначеною керівником ГО.
В сумі, пропорційно нарахованій амортизації, визнається дохід (див. пп. «е» п. 24 додатку до Методрекомендацій №561, п. 21 НП(С)БО 15): Дт 424 Кт 745.
Про особливості обліку безоплатно отриманих ОЗ можна також почитати, приміром, тут, тут.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити