• Посилання скопійовано

Облік повернення імпортованого товару

Підприємство сплатило аванс нерезиденту. Потім імпортовано товар, але не розмитнено. Товар повернуто в режимі реекспорту. В рахунок авансу буде імпортовано інший товар. Як рахуються курсові різниці? Які бухгалтерські проведення?

Відповідно до п. 6 НП(С)БО 21, сума авансу (попередньої оплати) в іноземній валюті, надана іншим особам у рахунок платежів для придбання немонетарних активів (запасів, основних засобів, нематеріальних активів тощо) і отримання робіт і послуг, при включенні до вартості цих активів (робіт, послуг) перераховується у валюту звітності із застосуванням валютного курсу на початок дня дати сплати авансу.

Таким чином, якщо підприємство оприбутковує імпортований товар, за який була здійснена авансова оплата, то товар оцінюють за курсом на дату авансу.

 

А чи розраховувати курсову різницю щодо заборгованості за здійсненим авансом?

Відповідно до п. 4 НП(С)БО 21:

  • монетарні статті - статті балансу про грошові кошти, а також про такі активи й зобов'язання, які будуть отримані або сплачені у фіксованій (або визначеній) сумі грошей або їх еквівалентів;
  • немонетарні статті - статті інші, ніж монетарні статті балансу.

Заборгованість за здійсненим авансом є немонетарною. Тому що вона закривається (погашається) не грошовими коштами, а поставкою товарів. Отже, вона є немонетарною.

На кожну дату балансу немонетарні статті, які відображені за історичною собівартістю і зарахування яких до балансу пов'язано з операцією в іноземній валюті, відображаються за валютним курсом на початок дня дати здійснення операції (п. 7 НП(С)БО 21).

Відповідно до п. 8 НП(С)БО 21 курсові різниці визначають тільки за монетарними статтями в іноземній валюті. 

Тобто, щодо заборгованості за здійсненим авансом курсові різниці не розраховуються. На дату балансу така заборгованість відображається за курсом на дату здійснення авансу.

Це також означає, що в розглядуваній ситуації курсові різниці не виникатимуть.

 

Якими бухгалтерськими проведеннями відобразити розглядувані операції?

Наприклад, підприємство заплатило аванс нерезиденту за товар 10 000 євро за курсом 30,871 грн за євро.

Товар імпортовано, але не розмитнено, і повернуто нерезиденту. В рахунок цього товару отримано (імпортовано) інший за таку саму суму.

Якщо право власності на імпортований, але не розмитнений товар перейшло до підприємства до моменту процедури розмитнення, бухгалтерські проведення будуть такими:

  • Дт 371 Кт 312 – 308 710 грн/10 000 євро (10 000 євро х 30,871 грн) (оплата авансу нерезиденту);
  • Дт 28 Кт 632 – 308 710 грн (оприбутковано імпортований товар);
  • Дт 28 Кт 632 – (-)308 710 грн (повернуто товар);
  • Дт 28 Кт 632 – 308 710 грн (в рахунок здійсненого авансу оприбутковано інший імпортований товар);
  • Дт 632 Кт 371 – 308 710 грн (зарахування заборгованостей за передоплатою і отриманим товаром).

Якщо право власності на імпортований, але не розмитнений товар не перейшло підприємству до моменту процедури розмитнення, бухгалтерські проведення будуть такими:

  • Дт 371 Кт 312 – 308 710 грн/10 000 євро (10 000 євро х 30,871 грн) (оплата авансу нерезиденту);
  • (товар доставлено, але не розмитнено. Оскільки право власності на товар не перейшло до підприємства, зазначена операція не відображається на балансі підприємства);
  • (повернуто нерозмитнений товар нерезиденту. Не відображається в обліку підприємства);
  • Дт 28 Кт 632 – 308 710 грн (в рахунок здійсненого авансу оприбутковано інший імпортований товар);
  • Дт 632 Кт 371 – 308 710 грн (зарахування заборгованостей за передоплатою і отриманим товаром).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202412
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442