• Посилання скопійовано

Облік повернення імпортованого товару

Підприємство сплатило аванс нерезиденту. Потім імпортовано товар, але не розмитнено. Товар повернуто в режимі реекспорту. В рахунок авансу буде імпортовано інший товар. Як рахуються курсові різниці? Які бухгалтерські проведення?

Відповідно до п. 6 НП(С)БО 21, сума авансу (попередньої оплати) в іноземній валюті, надана іншим особам у рахунок платежів для придбання немонетарних активів (запасів, основних засобів, нематеріальних активів тощо) і отримання робіт і послуг, при включенні до вартості цих активів (робіт, послуг) перераховується у валюту звітності із застосуванням валютного курсу на початок дня дати сплати авансу.

Таким чином, якщо підприємство оприбутковує імпортований товар, за який була здійснена авансова оплата, то товар оцінюють за курсом на дату авансу.

 

Розглянемо, чи розраховувати курсову різницю щодо заборгованості за здійсненим авансом

Відповідно до п. 4 НП(С)БО 21:

  • монетарні статті - статті балансу про грошові кошти, а також про такі активи й зобов'язання, які будуть отримані або сплачені у фіксованій (або визначеній) сумі грошей або їх еквівалентів;
  • немонетарні статті - статті інші, ніж монетарні статті балансу.

Заборгованість за здійсненим авансом є немонетарною. Тому що вона закривається (погашається) не грошовими коштами, а поставкою товарів. Отже, вона є немонетарною.

На кожну дату балансу немонетарні статті, які відображені за історичною собівартістю і зарахування яких до балансу пов'язано з операцією в іноземній валюті, відображаються за валютним курсом на початок дня дати здійснення операції (п. 7 НП(С)БО 21).

Відповідно до п. 8 НП(С)БО 21 курсові різниці визначають тільки за монетарними статтями в іноземній валюті. 

Тобто, щодо заборгованості за здійсненим авансом курсові різниці не розраховуються. На дату балансу така заборгованість відображається за курсом на дату здійснення авансу.

Це також означає, що в розглядуваній ситуації курсові різниці не виникатимуть.

 

Розглянемо на прикладі, якими бухгалтерськими проведеннями відобразити розглядувані операції

Наприклад, підприємство заплатило аванс нерезиденту за товар 10 000 євро за курсом 30,871 грн за євро.

Товар імпортовано, але не розмитнено, і повернуто нерезиденту. В рахунок цього товару отримано (імпортовано) інший за таку саму суму.

Якщо право власності на імпортований, але не розмитнений товар перейшло до підприємства до моменту процедури розмитнення, бухгалтерські проведення будуть такими:

  • Дт 371 Кт 312 – 308 710 грн/10 000 євро (10 000 євро х 30,871 грн) (оплата авансу нерезиденту);
  • Дт 28 Кт 632 – 308 710 грн (оприбутковано імпортований товар);
  • Дт 28 Кт 632 – (-)308 710 грн (повернуто товар);
  • Дт 28 Кт 632 – 308 710 грн (в рахунок здійсненого авансу оприбутковано інший імпортований товар);
  • Дт 632 Кт 371 – 308 710 грн (зарахування заборгованостей за передоплатою і отриманим товаром).

Якщо право власності на імпортований, але не розмитнений товар не перейшло підприємству до моменту процедури розмитнення, бухгалтерські проведення будуть такими:

  • Дт 371 Кт 312 – 308 710 грн/10 000 євро (10 000 євро х 30,871 грн) (оплата авансу нерезиденту);
  • (товар доставлено, але не розмитнено. Оскільки право власності на товар не перейшло до підприємства, зазначена операція не відображається на балансі підприємства);
  • (повернуто нерозмитнений товар нерезиденту. Не відображається в обліку підприємства);
  • Дт 28 Кт 632 – 308 710 грн (в рахунок здійсненого авансу оприбутковано інший імпортований товар);
  • Дт 632 Кт 371 – 308 710 грн (зарахування заборгованостей за передоплатою і отриманим товаром).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144